Skip to main content

Topic: iz povijest hrvatskog zrakoplovstva i modelarstva (Read 26413 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: iz povijest hrvatskog zrakoplovstva i modelarstva

Reply #45
Pa zar nije SLADAK avioncic,
a kada se u Kitu prodavao i koliko se mogu sjetiti da je kostao ne pune 4.000 $
sto je za mnoge i tu dostupno,
brzo si reagovao a sada cu se potruditi da ga nadjem ovdje,
pa se cujemo

Odg: iz povijest hrvatskog zrakoplovstva i modelarstva

Reply #46




The Cvjetkovic CA-65 is an American two-seat light aircraft designed as more powerful version of the for Cvjetkovic CA-61with retractable landing gear, and designed for amateur-build. TheCvjetkovic CA-65 is a low-wing cantilever monoplane powered by aLycoming 125 hp four-cylinder horizontally-opposed air-cooled engine, providing a top speed of 257 kmh and a range of 685 km.



The Cvjetkovic CA-61 is an American single-seat light aircraft designedfor amateur-build. The Cvjetkovic CA-61 is a low-wing cantilevermonoplane designed to be powered by any Continental engine of between 65 and 85 hp,such as the Continental A65 four-cylinder horizontally-opposedair-cooled engine, providing a top speed of 193 kmh and a range of 685km. The Cvjetkovic CA-61 may also be constructed in a two-seatside-by-side arrangement, with a reduced range of 595 km.

ova donja slika je sa prvim motorom Volkswagen i taj je imao oznaku CA-51
u americi je dobio jace motore u nekoliko verzija,on je to radio u vlastitoj maloj fabrici,
vise ne znam,
prvi u Zagrebu su napravili modelari,znam da je Komch radio dalje ne,

Odg: iz povijest hrvatskog zrakoplovstva i modelarstva

Reply #47
ivane, koji tocno zracno hladjeni volkswagenov motor? dali neki iz auta ili kombija ili je vw radio i motore za avione. ja sam zaljubljenik u stare vw bube i donedavno sam vozio zutu bubu cabrio sa zracno hladjenim motorom.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: iz povijest hrvatskog zrakoplovstva i modelarstva

Reply #48
ne ti su motori samo preradjivani,skidan im suvisni "SPEK"  (kvakica na S)
ali su auto motori naravno sa manjim spremistem za ulje,karter,
bas sto su zrakom hladjeni su pogodni,
u njemackoj je bila mala privatna firmica specijalizirana za prepravku,dolaskom Rotaxa su izgubili na znacaju,

Odg: iz povijest hrvatskog zrakoplovstva i modelarstva

Reply #49
"Kopajući"po starim dokumentima našao sam svoje stare sportske dozvole iz 1984 i 1994 godine:
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar


Odg: iz povijest hrvatskog zrakoplovstva i modelarstva

Reply #51
Ne ne zbog "LOVE"
o ovome avionu znam nesto malo i znam da je totalno neuspjela konstrukcija isto kao i skolska "Utva" i ako je bila maltene vijerna kopija Pipera

Odg: iz povijest hrvatskog zrakoplovstva i modelarstva

Reply #52
Slažem se Ivane utva 75 je loša kopija pipera chirokija al je ipak odradila dosta posla u školovanju pilota iako su joj bile zabranjene vertikalne evolucije(akrobacije). Probni letovi su pokazali jedan veliki nedostatak- pri određenim brzinama i napadnom kutu dolazilo je do zasjenjenja horizontalca i neupravljivosti po dubini- pri izvođenju akrobacija ; inače za peglanje zraka je bila sasvim ok i sam imam par letova na istoj..a što se tiće onog gore projekta kad sam naveo lovu kao razlog nisam mislio kao nedostatak nego uludo utrošeno jako puno love i na kraju ugašen projekt što je bio vrlo čest slučaj u bivšoj vojsci..a za razliku od mnogih ovaj projekt je bar poletio i uspješno odletio dosta letova...
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: iz povijest hrvatskog zrakoplovstva i modelarstva

Reply #53
još par slika iz bogate zrakoplovne povijesti... I jedno pitanje: dali je možda nekom poznat niskokrilac sa slika?
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: iz povijest hrvatskog zrakoplovstva i modelarstva

Reply #54
Obzirom da je danas godišnjica rođenja poznatog hrvatskog konstruktora zrakoplova Rudolfa Fizira red je da ga se i ovdje sjetimo jednim člankom iz "hrvatskog vojnika"Hrvatski vojnik - Internet izdanje
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: iz povijest hrvatskog zrakoplovstva i modelarstva

Reply #55
da malo povećam zanimanje oko ućešća u ovoj temi evo nešto iz nepresušne hrvatske povijesti:
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: iz povijest hrvatskog zrakoplovstva i modelarstva

Reply #56
Vidi ga Mato :)
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: iz povijest hrvatskog zrakoplovstva i modelarstva

Reply #57
Obzirom da je danas godišnjica rođenja poznatog hrvatskog konstruktora zrakoplova Rudolfa Fizira red je da ga se i ovdje sjetimo jednim člankom iz "hrvatskog vojnika"Hrvatski vojnik - Internet izdanje

Malo sa zakasnjenjem, ali neka pucanstvo vidi (jer "slika govori vise od tisucu rijeci")o kakvom se aerodinamicki dotjeranom avionu radi. Tko moze usporediti s tadasnjim konstrukcijama, bit ce mu jasno koliko je Rudolf Fizir bio "ispred vremena"!

Odg: iz povijest hrvatskog zrakoplovstva i modelarstva

Reply #58
Rudolf je bio stvarno izuzetan konstruktor i kako kažeš njegove konstrukcije bile su stvarno ispred vremena....i trebamo ga se sjećati kao i Penkale i svih pionira hrvatskog zrakoplovstva...
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: iz povijest hrvatskog zrakoplovstva i modelarstva

Reply #59
"RODA" na kojoj sam zavrsio pocetnicku obuku,nakon dvadesetak startova smo morali prekinuti i poslati prednji dio u Vrsac gdje su joj ugradili kabinu,
55 godina je proslo od tada !

ZZ mi je poslao sliku, hvala