Skip to main content

Topic: Trebam pomoč, regulative za snimanje iz zraka u HRVATSKOJ (Read 5725 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Trebam pomoč, regulative za snimanje iz zraka u HRVATSKOJ

Imamo posau u zagrebu za Live event i zanima me koje su regulative za  ljetjelice u hrvatskoj.

Prva stvar je live link. Znači snage dopuštene.
Dal treba prijavit to, dozvole itd.
Tražim po forumu i nema baš puno na tu tematiku.
Maximalna visina ljetjenja 200m ili manje.
Kako je u situacijama di su ljudi blizu.

pozdrav Lanzar
Lanzar
______________________________________
Sky is no limit.
www.kopterworx.com
www.facebook.com/kopterworx

Odg: Trebam pomoč, regulative za snimanje iz zraka u HRVATSKOJ

Reply #1
dakle.... ne da nema, nego stvarno nema ništa o ovoj temi, a meni je več pun k... ljudima odgovarati v živo i na telefon jedno te isto ko papiga  :)
pa evo da ukratko iznesem kaj znam....

zakon:  www.poslovniforum.hr/zakoni/uredba_o_snimanju_iz_zraka.asp
fizička osoba se misli na obrt, fizička osoba ko pojedinac ne postoji u zakonu..... (niti kazna za istog  :o )


u kratko za "legalno" snimanje iz zraka je potrebno imat firmu ili obrt koja je registrirana za tu djelatnost i potrebno je ispuniti ovaj formular:
www.dgu.hr/UserDocsImages/Zahtjev za odobrenja.pdf

70kn dođe podnošenje tog zahtjeva.....

uz napomenu:
"Inozemnim pravnim i fizičkim osobama, pravnim osobama koje se bave snimanjem filmova i televizijskih koprodukcija s inozemnim fizičkim i pravnim osobama, te pravnim i fizičkim osobama koje snimaju za njihove potrebe, odobrenje za snimanje iz zraka izdaje Državna geodetska uprava, uz prethodno pribavljenu suglasnost Ministarstva obrane. "


nakon izvršenog snimanja, sve materijale (slike i snimke) je potrebno dati na "pregled" geodetskoj upravi, koja bi uz prisutsvo vojne osobe trebala pregledati svaku sliku i svaku sekundu videa....
tek nakon toga ako se dobije odobrenje, moguće je koristiti snimljeni materijal.....


kazne su do 15 000kn za firme i obrte ako se ne poštuje gore navedena procedura.... a kaj je najveća fora, kazna za pojedinca nije predviđena zakonom jer je zakon prepisivan iz davnina kad je bilo nezamislivo da običan smrtnik može skucat letjelicu koja može snimat iz zraka....  :o


evo, to je recimo "legalni" pristup.... kaj se tiče dozvola za snimanje po našem prastarom i retardiranom zakonu......




druga stvar je "legalna oprema"....  (znam da bude dosta ljudi skočilo na mene i tvrdilo ovo je legalno ili ... ali davno sam se naučil da ne slušam rekla-kazala, nego da potražim na netu pisani zakon koji veli točno kak je ili dignem slušalicu i nazovem nadležna tijela i raspitam se)

odmah da te utješim, sve kaj imaš na modelu je više manje ilegalno na neki način kod nas(dopuštene snage)  :)
tak je kod svih....mislim da svi koji lete na FPV ili bilo koji drugi oblik snimanja iz zraka krše bar nekoliko retardiranih zakona

ali.... (uvijek postoji ali  ;) )

za legalnu snimku od geodetske uprave, niko te ne pita kak i sa čime si dobil tu snimku, tak da u biti možeš koristiti sve  ;D



opet druga stavka je dozvola letenja u naseljima, blizina zračne luke...uglavnom dosta stavki koje su spomenute čisto drugim zakonima.....
 taj dio nebum ni spominjal, je svašta zabranjeno, ali.... opet te niko ne pita  ;)


u kratko, ako riješiš dozvolu od geodetske uprave, smiješ "legalno" profesionalno snimat gdje god dobiš dozvolu, tak dugo dok te neko ne prijavi.....
da kršiš neke od mnogo retardiranih zakona... ali jedini način da snosiš posljedice je da te neko nadležno tijelo ulovi na djelu... ili ak napraviš neko sranje sa letjelicom....


tak da pobrini se za dozvolu od geodetske uprave, ako imaš obrt ili firmu registriranu za snimanje iz zraka, to neće biti problem, a za ostalo se ne možeš pobrinuti,  samo
probaj nikome ne reći gdje i kad snimaš, tak da se "slučajno" neko ne prijavi pa bi makar imaš dozvolu od geodetske uprave mogel imati problema sa drugim zakonima, tj. dozvolama koje kod nas ne postoje..... ali opet to se odnosi na sve modelarske letjelice koje zuje, predu, šute ili hovraju

evo, to je to  legalno snimaš u HR ;D


bar za sad dok se ne nađe neka pametna osoba pa malo suvislije sroči zakon, tj. zakone koji obuhvačaju modele i naprednu tehnologiju koju oni nose


Odg: Trebam pomoč, regulative za snimanje iz zraka u HRVATSKOJ

Reply #2
Za ovaj profesionalan odnos častim pičem ili da ne nekako oddužim.
Ako trebaš nešto od www.kopterworx.com. Pitaj za mene ili traži za mene i sredim ti popust kolko mogu :)

pozdrav
Lanzar
Lanzar
______________________________________
Sky is no limit.
www.kopterworx.com
www.facebook.com/kopterworx

Odg: Trebam pomoč, regulative za snimanje iz zraka u HRVATSKOJ

Reply #3
nema problema, pomognem kolko znam

hvala na ponudi, nikad se ne zna možda nešto zatreba  :)

no moram napomenuti da sam ja po prirodi više dobavljač nego mušterija, tak da bi prije rekel da bi se neki moj proizvod mogel naći u tvojem shopu  ;)


 

Odg: Trebam pomoč, regulative za snimanje iz zraka u HRVATSKOJ

Reply #5
dosta dobro si popisao šta se sve treba zadovoljit, ali ima još dvije stvari:
 
letenje je zapravo zabranjeno u kontroliranoj zoni (CTR) svakog kontroliranog aerodroma u RH, a sliku gdje se one nalaze možeš naći u AIP Hrvatske.  Grad Zagreb se nalazi u dvije CRT zone, jedan dio CTR Pleso a drugi dio grada spada u CTR zonu AD Lučko.  Letenje je tu dozvoljeno uz predhodnu koordinaciju tj najavu kontroli letenja.
Ipak, kao što kažeš, to je ako baš želiš biti sukladan zakonu - ako te nitko ne vidi tj ne tuži nemaš problema.  Malo je i policajaca (znam jednog) koji taj zakon poznaju..
DGU je dosta zajeban po pitanju iznošenja snimljenog materijala iz RH, u tom obrascu koji si linkao ima predviđeno polje za inozemne pravne osobe, ali to traje, imao sam jednom iskustva s tim...  Još jedan zajeb je kaj kao pravna osoba moraš imat registriranu djelatnost snimanja iz zraka bez čega te ne jebu.  U zadnje vrijeme traze i odobrenje od Agencije za civilno zrak. u smislu da ti je letjelica, ako je teža od 5kg registrirana tj evidentirana kod njih.  Istovremeno, ne izdaju takva odobrenja niti suglasnosti za letjelice, znam probao sam. 
Sve ce se nadam se skoro (ali ne prije kraja 2012) promijeniti sa novim zakonom koji je zapravo stao u nekom svom nacrtu kad je preminuo g. G.I. koji je taj novi propis tj Zakon počeo draftirati.  Totalna šteta.
Lanzar, šaljem ti PM (ne u PM nego PM)  :)

Odg: Trebam pomoč, regulative za snimanje iz zraka u HRVATSKOJ

Reply #6
da, točno kak veliš, to sam ja navel pod : "taj dio nebum ni spominjal"

stvar je da kako god uzmeš, kršiš neki zakon.... ima ih još dosta, ali su totalno nepovezani jedni sa drugima i trenutno je bolje ne spominjati ih jer ispada da samo daješ ljudima način da te jeb...


ovo kaj si spomenul je modelarska klasika 15km od zračne luke i 5km od aerodroma....
pa ti nađi "slobodno" mjesto u ZG  ;)

ima još dosta takvih brojčanih vrijednosti koje su puno gore, spomenute na više mjesta i nikakva kontrola leta ne pomaže...  zato jedino kaj pomaže je čekati bolje dane, kak si i sam rekel nadam se skoro

a do onda, mislim da je bolje čim manje o tome  ;)