Skip to main content

Topic: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!! (Read 13940 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

LiPO , isključivo BALANSIRANO !!!

Pozdrav modelarski narode,

bilo je u nekoliko navrata rasprave o tome treba li LiPO baterije puniti sa balansiranjem ili ne .
Odgovor je  UVIJEK PUNITI SA BALANSIRANJEM !

Dakle, ovdje je primjer balansiranog punjenja neke 6S LiPO baterije, ispravan punjač preko balansera kontrolira svaku ćeliju pazeći da ne pređe gornji dozvoljeni napon od 4,2 V, odnosno 25,2 V ukupno za 6S bateriju:

[attachimg=1]

U slućaju da ne koristimo balanser, punjač ima informaciju samo o ukupnom naponu cijelog baterijskog paketa 6S, tj. nema podatka o tome da li je neka ćelija prešla napon od dozvoljenih 4,2 V !

Dovoljno je da samo jedna ćelija u baterijskom paketu 'poludi', ostale se mogu prepuniti i izazvati ekploziju i požar.
Kako nikada nismo sigurni kada će neka ćelija u nekom paketu izgubiti svojstva i napon, balansirano punjenje je imperativ.
Vidljivo na slijedećoj slici:

[attachimg=2]

Ovo važi za LiPO baterije sa više od 1 članka spojene u seriju, dakle 2S,3S itd.

Damir



Odg: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!!

Reply #1
definitivno ima smisla  :)
dx9-xd8-gobac630

Odg: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!!

Reply #2
Može odmah pitanje.

Uvijek punim preko balansera jer nemam nekog boljeg punjača.

Koristim E_sky balansere ( 4 kom ) za punjenje 3S baterija , ali to punjenje traje od 3 do 4 sata ( za 2200 mAh )

Zanima me da li bolji punjači mogu balansirano puniti puno brže( jačom strujom ) nego u mom slučaju.

Odg: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!!

Reply #3
Naravno da mogu.

Ako punis samo preko balans porta, zbog malih zica, punis sa max 400mA.
Ja preko glavnih zica punim sa 15A, a balansiranje radi punjac na kraju CV faze.

Vrijeme punjenja na 5C = 7 min
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!!

Reply #4
Nešto i o struji punjenja LiPO baterija: na slijedećoj slici date su neke osnovne upute za razne vrste baterijskih članaka, za lipo vele puniti sa max 1 C.
Moderne LiPO , AKO JE TAKO DEKLARIRANO od proizvođača, mogu se puniti sa 2C, pa čak i sa 5C kao G3 Hyperion ili Turnigy Nano.

Punjenje sa manje od 1 C ne škodi, tj općenito punjenje sa manjom strujom ne škodi, ali produžava vrijeme punjenja.

Damir

[attachimg=1]


Odg: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!!

Reply #5
Da samo još nadopunim temu. LiPO čuvati na Storage ako se neće skoro koristiti. Ja prakticiram puniti baterije ali ne u Storage (pod) programu već normalno Balanas tako što ga pustim da puni do 3,9 ili 3,95V po ćeliji, samo punjenje traje dosta kraće jer nema "pipkanja" na maloj struji pri kraju. Na kraju kada se baterije "ohlade" sve legne na svoje tj. 3,85V po ćeliji.
Koji je razlog da ljudi pune LiPO BEZ BALANSERA!?
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!!

Reply #6
Brže je. Nema završne faze punjenja kad punjač mora puniti sa strujom koja nije veća od struje kojom prazni balanser. Puni do ukupnog napona "max po ćeliji * broj ćelija" ne vodeći računa o naponu pojedinih ćelija. Mislim da bi taj način punjenja bilo najbolje izbaciti iz menija punjača, samo dovodi do zabune. Na taj način su punili stariji punjači koji su mogli puniti lipo ali nisu imali balanser (npr. Intelli Simprop ili Bantami stariji)
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!!

Reply #7
OK to funkcionira ako su sve ćelije ujednačene, ako ne eto belaja. Mada i na taj način se opet smanjuje ukupna struja punjenja na kraju pa se dolazi na isto ::)
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20



Odg: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!!

Reply #10
Mislio sam punit iz auta.
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!!

Reply #11
Taj nemre nista. ???
Max Charge: 50W

Ja punim batke sa bigpimpeksupertruper punjacem pa moras i ti   ::)
ajd postedi decka sa "ja imam bigpimpek" izjavama..prvo ga pitaj za kaj mu treba punjac pa ga savjetuj-em je pocetnik em vozi avione a ne i letece termoakumulacione helijatore kojima ni mali dzepni reaktor nebi pomogao  :)...taj punjac moze svasta i ispunjava svoju ulogu sasvim zadovoljavajuce.sam se koristim sa slicnim punjacem http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_package_list.dwt i stvar rado fantasticno..ima sve opcije a 2200mah 3s bateriju napuni za cca 20-30minuta i lijepo je izbalansira..pa cak i sa tih svojih 50w i 5A..ima sve opcije kaj ti trebaju i posle nekog vremena druzenja sa tim punjacem nisam nasao neku zamjerku..ups jesam, pa nije mi narastao pimpach..al ko mi je kriv kad nemam ultramegamacho punjac sa bar 3GW  :D

fala diogenu i ostalima na savjetima kako raditi s baterijama..no kako se na livadi prica, a i radi u praksi, kao i dijele savjeti u svezi toga, ide se da se baterija moze /puniti/balansirati sa DUPLOM jacinom struje..rekli bi ako je baterija 2200mah ide na punjacu sa 4.4A..2000 na 4 1500 na 3 itd..meni na rhino bateriji stoji uputa jasno i glasno MAX2C a nano recimo MAX5C..hmm hmm..ja se ugledao na savjete i punim baterije sa 4C i do sada sve ide kako spada..dali ih time unistavam(kao i vecina koje znam da tako pune) ili bi trebao ovako kako kaze D. i koristiti 1C neznam ni sam..guglas a odgovori su svakojaki..

no ako nikako drugacije, barem si baterijama nakon nekoliko 4C punjenja dam i jednu laganu 1C balansiranu masazu da se lijepo opuste i oporave..ako imaju od cega hmm hmm
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!!

Reply #12
Toki je htio punit s 5C, Wespen mu je rekao da taj nemre punit s 5C jer nema dosta snage i preporučio mu je punjač koji može
Điiiiizzzz ljudi kaj vam je svima u zadnje vrijeme................................................
MAK Zapad

Odg: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!!

Reply #13
Toki je htio punit s 5C, Wespen mu je rekao da taj nemre punit s 5C jer nema dosta snage i preporučio mu je punjač koji može
Spomenuti punjač može puniti sa 5C, ali samo manje kapacitete i manje napone, tj. umnožak struje i napona ne smije preči 50 W. Primjer: batka 2S od 850 mAh na 5 C = 8,4V*4,2 A = 35,3 W pa to štima; s druge strane , ako je ulazni napon punjača 12 V i troši 4,2 A za punjenje to je onda 50,4 W i predstavlja limit ovog punjača.
Provjereno, punjač automatski smanjuje struju da bi se zadržao unutar limita od 50 W !
Điiiiizzzz ljudi kaj vam je svima u zadnje vrijeme................................................
Robi, jedno je sigurno, najveći modelar na Friku sam ja !  :D :D
( za veličinu gorespomenutog organa procjenu prepustimo damama ! )

Damir

Odg: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!!

Reply #14
Baš dobro, da se otvorilo malo i o punjačima. Zašto? Jer upravo moram naručiti za sebe novi punjač. I sve se mislim koji. Do sada sam ima vrlo skupe i osjetljive Hyperione, pa onda Imax208B 350W (taj je punio 5C), pa malo slabijeg mu brata 106 od 250W, pa neki simprop il kako se već zvao.
 
I sada se sve mislim da se istrošim kojih 22 dolara i uzmem jedan vulgaris Turnygi od 50W i 6A max. Baterije napunim uvijek doma i ne punim ih na livadi pa se mislim mogu ih puniti 1C doma i uštedim koju paru. Kaj ekipa veli? 
 
lp
Toni