Skip to main content

Topic: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!! (Read 13883 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!!

Reply #16
Ja sam razisljao o nabavci jaceg ali kad izbrojim do 10 prije nego potegnem karticu skuzim da mi Accucell 6 sluzi vec 2 godine bez vecih zamjerki. Nije da ne bih volio ovako nesto:
http://www.revolectrix.com/pl8_features_tab.htm
Starenje je neizbježno ali zato odrastanje nije

Odg: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!!

Reply #17
Ma jasno. Punjač definiraju potrebe modelara. Tu nema neke prevelike filozofije. Moje potrebe su sada drukčije tako da idem malo unazad. Sa skupih i jakih, prema jeftinijim i slabijim. Ciklus na livadi mi je jedno 5 do 6 letova tako da mi je onda dovoljno imati i toliko batki. Izletim i doma. Onda lagano na 1 C pa će i dulje trajati. Zato sada razmišljam i o nekom jeftinijem punjaču, a da ipak napravi balans kako treba. 
 
lp
Toni

Odg: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!!

Reply #18
sada ja tebe ne kuzim robi..pa citaj 2x ak nemres iz prve. htio je puniti na 5c. taj punjac TO MOZE...PROVJERENO! i koji dio tu nije jasan? osim da je svima jasno da za veci pimpac moras imati barem 250w punjac, zar ne?  :D
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!!

Reply #19
Problem sa tim jeftikaner punjacima je sto im balanser nije bas previse pouzdan / precizan.

Ali ak bas oces naj-jeftinije onda 50W za 25$ je za tebe najbolji izbor.
Ja osobno nebi.
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!!

Reply #20
sada ja tebe ne kuzim robi..pa citaj 2x ak nemres iz prve. htio je puniti na 5c. taj punjac TO MOZE...PROVJERENO! i koji dio tu nije jasan? osim da je svima jasno da za veci pimpac moras imati barem 250w punjac, zar ne?  :D

Može, ak letiš 2s 800 mah baterije. Sumnjam da je Toki mislio na te baterije.
MAK Zapad

Odg: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!!

Reply #21
Nasi punjaci koje imamo (bar ja) su do 6c
Bantam do 50w,mystery do50w i imax do 50w
Ja sve batke imam do 3s i to punim normalno na balansu
Ja vjerujem da  bantam puni i 6s samo koje
batke, ak su prejake vjerovatno ih nece kvalitetno punit

Toliko od mene
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!!

Reply #22
Ja počeo temu sa slikicama da upozorim modelarsko pučanstvo da ne pune LiPo bez balansera...
Dakle, nije točno:

"Nasi punjaci koje imamo (bar ja) su do 6c"

Ne postoje punjači do 5,6 ili koliko 'C', .. 'C' je vrijednost struje izražena u amperima koja se referencira na kapacitet promatrane baterije, npr. punimo li bateriju kapaciteta 1000 mAh sa strujom od 1A , to je punjenje sa ' 1 C'

"Problem sa tim jeftikaner punjacima je sto im balanser nije bas previse pouzdan / precizan."

što je i točno i netočno: Junsi (ICharger) hvali se da svaki balanser provjeri u proizvodnji... no vremenom stvar se mijenja pa nam treba provjera na instrumentu. Instrumenti kojima bi mogli provjeriti napon balansiranja opako su skupi, jer za takva mjerenja nije dovoljno upotrijebiti digitalac, ma koje firme i cijene bio, već treba instrument koji ima certifikat o baždarenju, koje naravno treba obnavljati svakih toliko i toliko.
Konkretno, ako netko misli da mu balanser fuša, slobodno mi se obrati, imam strumač sa certifikatom.

"Može, ak letiš 2s 800 mah baterije. Sumnjam da je Toki mislio na te baterije."

opet krivo shvaćeno, 50W je dovoljno ako 2S 800 mAH puniš sa 5 C ! Ja npr sa punjačem od 50 W punim 6S (2*3 S za Zagija) od 2200 mAh sa 0,8 C i sve je gotovo za 30 min, pitaš se kako je to moguće sa dakle 2 A? Tako da baterije držim u storage i onda ih samo dopunim cca 50% prije izlaska na livadu, a poslije livade ih stavim na storage punjenje isto sa o,8 C i gotovo za 30 min, taman dok sve raspakujem i spremim.

@ gradnjanin: nije najvažnije tko ima največeg, glavno da je - tehničar !

Damir

Odg: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!!

Reply #23
P=U×I jel tako? 5×0.8A×11.1V=44.4W
Ne kužim kaj sam ja sad krivo shvatio? Taj punjač može punit 2s 800mAh batku na 5C i to je to.
3S 2200mAh (ajmo reći da su to najviše korištene baterije kod nas) može puniti na 2C.
Sve sam ja dobro shvatio (uostalom to znam i od prije)
Ili ne znam
MAK Zapad

Odg: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!!

Reply #24
P=U×I jel tako? 5×0.8A×11.1V=44.4W
11,1 V bi bio radni (deklarativni) napon za 3S batku, a naveo si 800 mAh 2S u prethodnom postu.
Osim toga, za 3S 11,1V nije napon pri kome je batka napunjenja, nego 12,6 V, pa pošto LiPo punjač prvo puni CC, a kada dosegne 12,6 V prelazi u fazu CV; 12,6*0,8*5 jednako 50,4 W što je stvarni limit, ali samo u momentu kada završava faza CC.

Damir

Odg: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!!

Reply #25
Tipfeler, mislio sam na 3S.
Kužimo se
MAK Zapad


Odg: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!!

Reply #27
Ta baterija se kao smije punit s 22A max.
Ja punim i one na kojima piše 1C (2200) s 4.4A. Jedino ove skuplje punim na 1C
Tak da nemaš frke
MAK Zapad

 

Odg: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!!

Reply #28
Imam nekih nejasnoća oko postavki za punjenje lipo baterija.
Npr. imam 2s, 5400mah, 30C.
Kolko sam po svim postovima i ostalom sto sam pročitao skuzio, to bi znacilo da ja mogu bateriju punit na 5.4A ili?
Trenutno mi je postavljeno na 2.5A, tako mi je čovjek namjestio kad sam kupovao punjač i bateriju.
Punjenje s balansiranjem na 2.5A mi traje oko 2 sata. Imam punjač imax b6.
Što sad npr. narucio sam si 3s baterije, 6700mah, 50-70C. Kako da podesim punjač za tu bateriju, s tim da mi imax neda vise od 5A?
Il sam ja to sve pobrkao u glavi?

Odg: LiPO , isključivo BALANSIRANO !!!

Reply #29
mozes obje baterije punit sa 5A, iako ja bi ih stavio do 4A jer ce se punjac grijat. za veci kapacitet baterija bi bilo bolje uzet punjac od barem 10A.