Skip to main content

Topic: Pomoć pri izradi prvog rc zrakoplova (Read 8434 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pomoć pri izradi prvog rc zrakoplova

Bok, novi sam na forumu.
Pogledao sam gomilu yt videa i odlucio izraditi vlastiti rc avion.
Molio bih forumase za nacrte nekog vojnog, modernijeg zrakoplova.
Trebao bih i popis SVIH dijelova i okvirne cijene svakog (koju stanicu, bateriju, motor, servo...)
Jako malo znam o RC sistemu rada i treba mi pomoc.
Najbitnije je da cijena kompletnog modela sa svim dijelovima bude sto jeftinija.
Hvala
LP

Odg: Pomoć pri izradi prvog rc zrakoplova

Reply #1
bok novi  :)

malo se upoznaj sa forumom i skuzit ces da je kao enciklopedija rc letenja..mozes poceti od tuda recimo http://www.flyfreak.net/elektro-modeli/trazim-nacrt-za-brzog-edf-jeta/ ..pa samogradnja itd.

pitaj,zanimaj se i vidimo se nekad na livadi  ;)
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Pomoć pri izradi prvog rc zrakoplova

Reply #2
Hvala na brzom odgovoru, odlučio sam izraditi MiG 1.14 (http://www.parkjets.com/mig144/), čini se da je teži za izradu jer je na dosta mijesta zaobljen, ali imam vremena pa cu se pozabaviti. Zanima me koji dijelovi su mi potrebni od elektronike da mogu naručiti preko ebaya ili gdje vi već kupujete, da mi stigne dok izradim model. Jos jedna stvar mi nije jasna, kako cu nastimati da mi dva serva rade istovremeno i koliko ih max mogu ugraditi?
LP

Odg: Pomoć pri izradi prvog rc zrakoplova

Reply #3
trebas imat v-tail mix na stanici takoda obrati pozornost na to . a vecina modelara kupuje na Hobby King-u ali ja pereferiram ebay.

Odg: Pomoć pri izradi prvog rc zrakoplova

Reply #4
Koji motor i esc ( uređaj kojim kontroliraš motor) kao i baterija ti pišu u opisu modela na parkjets.com.
inače nije preporuka krenuti sa modelom poput mig-a 1.44
kad kreneš sa takvim modelom.. i potrošiš dobar komad vremena na gradnju... i onda odneseš svoj uradak na livadu... baciš ga i nakon par sekundi  on poljubi majčicu zemlju i ostavi tebe sa hrpom polimera i nakupinom elektronike, a to pogotovo vrijedi ako je avion u pusher izvedbi (to znači da je propeler na kraju aviona pa ti kontrolne površine ne rade dok model ne postigne brzinu).
Ako već ciljaš na nešto sa parkjetsa onda bolje f-22.

Najbolje bi bilo  neki sporoleteći visokokrilac...  pa kad ga savladaš da leti tamo kud ti hoćeš u svim uvjetima onda se baci na mig-a


Odg: Pomoć pri izradi prvog rc zrakoplova

Reply #5
Sto je v-tail mix, može popis dijelova elektronike koji mi trebaju?

Odg: Pomoć pri izradi prvog rc zrakoplova

Reply #6
Prije opisa v-tail mix-a krenimo redom....

dakle treba ti motor koji će sve pokretati..., esc koiji će motoru govoriti koliko da se vrti.
baterija koja će sve hraniti. i onda ti u ovisnosti od izvedbe treba 2-4 serva koji će pomicati kontrolne površine.

e sad pitanje s tvoje strane bit će koji od svega toga...
na stranici parkjets sa koje si skinuo nacrt ti je konstruktor napisao "Himax 2808-1360 | Tower Pro BMC 15 A ESC | 3 Mini Servo's | 8X4 Prop"
znači :
motor je Himax 2808-1360 to bi značilo motor promjera 28 mm koji se vrti na 1360 okretaja po voltu napona

esc je od 15 A ( to je maksimalna struja koju moze progutati)

koristi tri mini serva znači bilo koji od 9 grama ( za ilustraciju jedan od najjeftinijih : http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__16257__HK15178_Analog_Servo_10g_1_4kg_0_09s.html)

više detalja o izvedbi i gradnji tog modela potražiš na:http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=464415&pp=15

i na kraju vraćamo se na v-tail mix iako kod ovog modela mislim da ti ne treba jer koristi 3 serva. v-tail mixer se koristi na modelima poput letećih krila, aviona sa delta krilima ili kao što mu i ime kaže kod modela kojima su repne površine u obliku slova V pa se dva serva koja pomiču kontrolne površine  koriste i kod skretanja (idu u suprotnim smjerovima) i kao kormilo visine ( oba idu u istom smjeru)

ali opet ponavljam bolje neki drugi model.

a sve što bi te moglo zanimati i što trebaš znati imaš na ovom forumu u rubrikama za početnike.. kao i na rcgroups.com ako ti engleski nije problem....
nažalost nema instant načina da se počneš baviti ovim hobijem bez da riskiraš ubijanje volje i želje za letenjem.

i na kraju najbolje bi bilo da stupiš u kontakt sa modelarima u svom kraju. uvjek su spremni pomoći i iz prve ruke ćeš čuti što i kako je bolje i što izbjegavati. možda ti netko da i da probaš neki model čisto da vidiš kako to ide ...


Odg: Pomoć pri izradi prvog rc zrakoplova

Reply #7
Prije opisa v-tail mix-a krenimo redom....

dakle treba ti motor koji će sve pokretati..., esc koiji će motoru govoriti koliko da se vrti.
baterija koja će sve hraniti. i onda ti u ovisnosti od izvedbe treba 2-4 serva koji će pomicati kontrolne površine.

e sad pitanje s tvoje strane bit će koji od svega toga...
na stranici parkjets sa koje si skinuo nacrt ti je konstruktor napisao "Himax 2808-1360 | Tower Pro BMC 15 A ESC | 3 Mini Servo's | 8X4 Prop"
znači :
motor je Himax 2808-1360 to bi značilo motor promjera 28 mm koji se vrti na 1360 okretaja po voltu napona

esc je od 15 A ( to je maksimalna struja koju moze progutati)

koristi tri mini serva znači bilo koji od 9 grama ( za ilustraciju jedan od najjeftinijih : http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__16257__HK15178_Analog_Servo_10g_1_4kg_0_09s.html)

više detalja o izvedbi i gradnji tog modela potražiš na:http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=464415&pp=15

i na kraju vraćamo se na v-tail mix iako kod ovog modela mislim da ti ne treba jer koristi 3 serva. v-tail mixer se koristi na modelima poput letećih krila, aviona sa delta krilima ili kao što mu i ime kaže kod modela kojima su repne površine u obliku slova V pa se dva serva koja pomiču kontrolne površine  koriste i kod skretanja (idu u suprotnim smjerovima) i kao kormilo visine ( oba idu u istom smjeru)

ali opet ponavljam bolje neki drugi model.

a sve što bi te moglo zanimati i što trebaš znati imaš na ovom forumu u rubrikama za početnike.. kao i na rcgroups.com ako ti engleski nije problem....
nažalost nema instant načina da se počneš baviti ovim hobijem bez da riskiraš ubijanje volje i želje za letenjem.

i na kraju najbolje bi bilo da stupiš u kontakt sa modelarima u svom kraju. uvjek su spremni pomoći i iz prve ruke ćeš čuti što i kako je bolje i što izbjegavati. možda ti netko da i da probaš neki model čisto da vidiš kako to ide ...



DA ..............  upravo tako

Ili recimo, zašo nebi napravio MiG 21, teško za napraviti a još teže za letiti, pa kud češ bolje za početnika.

Odg: Pomoć pri izradi prvog rc zrakoplova

Reply #8
CRASH, hvala na trudu u pisanju posta, sada mi je vecina stvari jasnija.
Ako bih radio izvedbu sa v-maxom dali bi to poboljšalo upravljivost?
Jos jedno pitanje: koji materijal koristiti i gdje ga nabaviti?
LP  :D

Odg: Pomoć pri izradi prvog rc zrakoplova

Reply #9
a to pogotovo vrijedi ako je avion u pusher izvedbi (to znači da je propeler na kraju aviona pa ti kontrolne površine ne rade dok model ne postigne brzinu).
Crash , kontrolne površine uvijek ne rade dok avion ne postiogne neku minimalnu brzinu, bez obzira gdje je motor ili ga uopće i nema (jedrilica).

@SyrianBoyCro : zaboravili smo na jedan detalj: za upravlje i pokretanje RC letjelice, kao i za izradu treba ti jedan komplet alata i pribora (ljepila, skalpeli, luk-pilica i druge điđe-miđe) i naravno temeljni set elektronike: stanica , barem jedan prijemnik, jedna ili više baterija za model i punjač za baterije. Sve skupa preko 1000 kn a još nisi ni poletio, bez toga ne ide.

Model koji si odabrao za početak, nije početnički i iskusnom modelaru lako će se dogoditi da prvi let MIG-a 144 bude i posljednji !

Damir

Odg: Pomoć pri izradi prvog rc zrakoplova

Reply #10
Diogen  naravno da kontrolne površine ne rade ispod neke kritične brzine... ali kod modela u pusher konfiguraciji kakvi su većinom na parkjets.com to je posebno izraženo jer kad je prop na sredini trupa ili na nosu on sam stvara struju zraka koja omogućava neku minimalnu kontrolu... a ovako model leti u jednoj balističkoj putanji dok ne postigne tu kritičnu brzinu...

Isprika na nespretnoj formulaciji, no komentar je ionako bio samo dodatak da taj model nije dobar za prvi.

Odg: Pomoć pri izradi prvog rc zrakoplova

Reply #11
Eh novi modelari uvijek su lijeni pronjuškati malo po ovom forumu, kao što je gradjenin rekao, ovo je mala enciklopedija.
No i ja sam bio nov i zelen, a bogami i lijen čitat :D

Pa ukratko, kao što sam većini svojih poznanika predlagao (a i oni su poslušali) kad su se počeli zanimati za RC avione, jest da prvi model bude što jednostavniji za izradu i što lakši ze letit, dakle, model koji oprašta greške početnika. Ne sumnjam u tvoju sposobnost gradnje, ali meni osobno bi bilo žao pravit avion 2-3 tjedna, pa čak i mjesec dana i onda ga razbit nakon 5 sekundi leta.
Zato i dalje stoji preporuka za profilce, koji se daju složiti za jedan dan, ili 2 popodneva. Pa kad se na njemu ( i obavezno prije toga na simulatoru) izvježbaš, onda kreni pravit modele po želji. A i ako ga razbiješ, za 2 popodneva novi je u zraku :)
Da, materijal je Izofloor, 6mm, (stavlja se ispod laminata) i pakovanje od 10 ploča ti je oko 80 kn...od toga napraviš cca 4-5 aviona
Sve detaljno sa linkovima ima u jednom mom starijem postu:

http://www.flyfreak.net/samogradnja/mig-29-kad-nece-migovik-ja-cu/msg54213/#msg54213

I još jedna preporuka, čitaj po forumu, i kao što je crash rekao, stupi u kontakt s lokalnim modelarima, ima puno "trikova" kako neke stvari napraviti što jednostavnije i bez trošenja novca.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Pomoć pri izradi prvog rc zrakoplova

Reply #12
bez barem 50 ili jos bolje 100 sati letenja na simulatoru bolje je da ni ne dodes na livadu..bez uvrede savjet naravno.
a ako nisi nikada letio jet nije nesto kaj zelis prvo poletjeti..ili je..hmm  ???

lijepo si nabavi nesto poput easystara,bixlera,hawkskya(isti modeli samo razliciti proizvodaci i cijene no vrlo lagan i idealan pocetnicki ali i advanced model) pa leti dok ne svladas avion, letenje i svoje instinkte prije svega, tj. kako su ti decki rekli-kad poletis kako i kad hoces krenes stepenicu vise. za cifru od recimo 100€ dobijes i avion i stanicu(koja je recimo na art-tech modelima ujedno i pc simulator) i bateriju i punjac tj citaj RTF model iliti ready to fly..znaci, skupis hrabrost, napunis batku i krenes na livadu.

sve ti ovo govori pocetnik koji leti 3 mjeseca..ali ima iza sebe krs i lom kao i dva svoja napravljena aviona..zagi i j3 cub koji je u zavrsnoj fazi.no isprobao sam svakojake modele,no jet tek sada planiram poletjeti-cim ga poslozim huraaa..tak da ne zuris..uzmi si neki vec slozeni model, izvjesti se, prati forum,dodi n a druzenje na livadu i sve bu ti leglo samo od sebe..

i meni nekako najdraza stvar..budi spuzva..nezasitna. ovdje ekipa zaista zna kaj prica i ponajvise zbog njihove dobre volje, strpljenja, a bogme i sponzorstava-HVALA!!!, uveli su me u svijet rc letenja na nacin kakav nisam ni zamisljao..tako da sve savjete ne primas osobno cak ni kada nisi po tvom ukusu jer vjerujem da nikome,pocev od sebe,nije do toga da te shebe vec da se svi skupa dobro druzimo i da lepo letimo po svuda.

eto, ti kreni od miga,izbor je tvoj, no ako si friski u ovome poslusaj ekipu kaj ti prica  ;) jer ako te jos uvijek muci kaj je to v-tail..mixanje..kuzimo se,kaj ne  :)
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

 

Odg: Pomoć pri izradi prvog rc zrakoplova

Reply #13
ili i ti ipak zelis svojeg miga ovako vidjeti kao i ja svoju dragu cessnu s kojom sam zakoracio na nebo

 [attachimg=1]
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Pomoć pri izradi prvog rc zrakoplova

Reply #14
mene je danas multiplex easycub oduševio u zraku otprilike 40 metara krila su mu se odvojila od trupa i direkt u zemlju je dernio modelu nije bilo ništa čak mu ni elisa nije pukla sve sam ponovno pregledao i sve je ispravno  :)