Skip to main content

Topic: CG - centar gravitacije (Read 18238 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #15
Damire,
CG i AC  po meni su konstruktivne Tocke,
ja se oslanjam potpuno na praksu a i ti vjerujem takodjer,

za nas je vazan CG i njegov polozaj koji nije uvijek na 1/3

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #16
Naravno uz dužno poštovanje kolegi Diogenu na njegovoj kovanici "gnojenja", ako već treba kopirati nekog.. onda kopiram bolje od sebe :)

Koliko sam ja shvatio baveći se letjelicama... zapravo je svejedno radi li se o letećem krilu ( zagiju) ili konvencionalnom avionu ( krilo naprijed.. stabilizatori iza)
U oba slučaja težište je ispred hvatišta uzgona, razlika je samo u načinu uravnoteženja.. tj kod konvencionalnog aviona ravnotežu daje horizontalac, a kod zagija to mora raditi profil krila ili vitoperenje vrhova krila jer nema horizontalca.

Težište ispred hvatišta uzgona pogotovo je bitno kod jedrilica jer osigurava pogon jedrilici

kod kanard izvedbe je situacija u suštini ista, samo je horizontalac i uzgonska površina jer poništava moment krila djelujući prema gore. .

Također se slažem da su obje točke konstruktivne i da se može čisto praktično odrediti najbolji položaj i razmještaj  opreme u modelu.
Ja nisam rekao da je težište uvijek na 1/3, nego da je kod modela poput cesne i sličnih visokokrilaca na tom mjestu.

No nije na odmet malo pripaziti na lokacije tih konstruktivnih točaka prije ugradnje opreme i konačnih položaja komponenti aviona...  Pogotovo kod natjecateljskih modela kod kojih je svaki gram olova koji treba dodati, gram previše.... i često se isti efekt može dobiti smještanjem krila malo naprijed ili nazad...

To je moje mišljenje..... i nikome ga ne namećem.....

Pogledajmo problematiku sa drugačijeg stajališta... misli da je projektantima recimo jumbo jet-a bilo bitno kako će rasporediti krila stabilizatore i ostalo, iako su mogli sagraditi avion i onda ga uravnotežiti recimo betonom.....

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #17
E sad sam ga fakat udavio....  
:-[

Moj prvi post je bio namjenjen razumijevanju lokacija konstruktivnih točaka i njihov utjecaj na model.. a ne empirijsko određivanje lokacije istih...

K.

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #18
Težište ispred hvatišta uzgona pogotovo je bitno kod jedrilica jer osigurava pogon jedrilici
Upravo suprotno, jer tada bi se jedrilica sunovratila nosom prema zemlji, objašnjenje imaš na onoj slicu u prethodnom mom postu.  Imam neke jedrilice kojima je težište na točno 53% od prednje ivice: lete jako dobro, neke su i pobjeđivale na tekmama (ne u mojim rukama jer ja sam jubito-pilot). ;)

E sad sam ga fakat udavio....  
  :-[
 

Nisi, ovo je rasprava....
Damir

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #19
Ne sumnjam da je tako.. i da je jedilica sa takvom postavom podešena maksimalno dobro i za izvlačenje i najmanjeg nagovještaja termike i ostalih stanja atmosfere.
 
Ako je težište toliko natrag samo pokazuje da horizontalac ima dosta udjela u ukupnom uzgonu... i samim time se i hvatište uzgona nalazi prema nazad...

Ili je profil krila profil sa manjim momentom...

K.

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #20
Ako je težište toliko natrag samo pokazuje da horizontalac ima dosta udjela u ukupnom uzgonu... i samim time se i hvatište uzgona nalazi prema nazad...

K.
Najbolje je stvar ovako predstaviti: CG je jedna točka u kojoj model možeš objesiti , recimo na strop radione i on će zadržati vodoravan položaj (ako tako želimo). E sada, zrak miruje, aerodinamičke površine ne služe ničemu ! Kada se zrak počne gibati, tj. model se kreće nekom brzinom aerodinamičke površine djeluju i okreću model na razne stane oko te točke.

Prema tome, ako gledamo težište 'na 1/3 krila' ono je okretanje modela oko poprečne osi u horizontalnoj ravnini, pa može iči nosom gore ili dole ili ravno. Ako bi težište bilo ispred centra (hvatišta) potiska, model bi se okretao oko poprečne osi nosom prema dole (poprečna os je zapravo os težišza) i bio bi potreban 'negativni uzgon' na horizontalcu da ga izravna.

Suprotno tome, ako je CG iza centra potiska, povećanjem brzine gibanja povećava se i uzgon (do jedne određene brine) i model ide nosom prema gore, a rep - horizontalni stabilizator to kompenziora svojim uzgonom  i tijme je veća iskoristivost .

Ukratko, CG je jedna točka  ili os oko koje djeluju aerodinamičke sile kod kretanja zraka i ako se model kreće ravno, postignut je ekvilibrij.

Osim ovog težišta  na poprečnoj osim modela postoje i težišta na uzdužnoj osi modela i mora se nalaziti točno u sredini modela (tlocrt ! ) jer će inače model imati tendenciju skretanja lijevo ili desno. I naravno, postoji težište i na vertikalnoj osi pa modelari obično govore da neki model ima 'nisko' ili visoko' težište. Modeli sa niskim težištem obično bi trebali biti stabilniji, pa se tako olovni uteg za balansira stavlja što niže.

Postoje i modeli kojima je CG= centru potiska, no to ću ostaviti drugima da samo zaključe kakvi su to modeli ! (nije teško  ;) )

Damir

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #21
recimo [attachimg=1] ovaj nema  ;)

Gradjanine,
to je standardno kod Aviona i Modela
 ALI  Modeli i Avioni tipa  "PATKA"
Canard - BD i slicni, tu je CG  ima drugaciji polozaj

Pozz, Iv
neznam kaj je standardno no pitao je zakaj uvijek na krilu ja pokazah da nije ;)


al da volim ovakve teme, o da...jer nikako drugacije nebi kao neznalica saznao ovakve stvari..od modela stila gradnje tezista nacina upravljanja bla bla..thx znalcima, to mi upravo treba da polovim ono kaj mi fali..lepo je mazit rucice stanice i letat no zakaj to sve leti vec je malo teze shvatiti..al zato je tu freakova ekipa  ;D
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #22
super ste se raspisali ;)
da je to za pocetnika kao sto sam ja malo teze shvatiti,to je tocno.
hvala kaj ste mi malo pojasnili pojam o CG-u
puno je lakse nesto takvoga shvatiti uz sliku i osobu koja ti to uzivo moze pokazati

ubiti kolko sam shvatio,ako sam dobro,sve te točke kao sto su CG pa neutralne tocke i tak dalje one se zapravo preračunavaju tako da u samome pocetku,tj. kad je avion ili model u izradi da se sve svede na što manju težinu aviona ili modeal a uz što vecu efikasnost
kao sto je netko napomenuo,moglu su napraviti boinga bezveze a onda bu dodavati betonske blokove da ga ustabile

ako sam pogresno shvatio,oprostite ;)
Nema straha dok je v puški praha !

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #23
Ako je težište toliko natrag samo pokazuje da horizontalac ima dosta udjela u ukupnom uzgonu... i samim time se i hvatište uzgona nalazi prema nazad...

K.
Najbolje je stvar ovako predstaviti: CG je jedna točka u kojoj model možeš objesiti , recimo na strop radione i on će zadržati vodoravan položaj (ako tako želimo). E sada, zrak miruje, aerodinamičke površine ne služe ničemu ! Kada se zrak počne gibati, tj. model se kreće nekom brzinom aerodinamičke površine djeluju i okreću model na razne stane oko te točke.

Prema tome, ako gledamo težište 'na 1/3 krila' ono je okretanje modela oko poprečne osi u horizontalnoj ravnini, pa može iči nosom gore ili dole ili ravno. Ako bi težište bilo ispred centra (hvatišta) potiska, model bi se okretao oko poprečne osi nosom prema dole (poprečna os je zapravo os težišza) i bio bi potreban 'negativni uzgon' na horizontalcu da ga izravna.

Suprotno tome, ako je CG iza centra potiska, povećanjem brzine gibanja povećava se i uzgon (do jedne određene brine) i model ide nosom prema gore, a rep - horizontalni stabilizator to kompenziora svojim uzgonom  i tijme je veća iskoristivost .

Ukratko, CG je jedna točka  ili os oko koje djeluju aerodinamičke sile kod kretanja zraka i ako se model kreće ravno, postignut je ekvilibrij.

Osim ovog težišta  na poprečnoj osim modela postoje i težišta na uzdužnoj osi modela i mora se nalaziti točno u sredini modela (tlocrt ! ) jer će inače model imati tendenciju skretanja lijevo ili desno. I naravno, postoji težište i na vertikalnoj osi pa modelari obično govore da neki model ima 'nisko' ili visoko' težište. Modeli sa niskim težištem obično bi trebali biti stabilniji, pa se tako olovni uteg za balansira stavlja što niže.

Postoje i modeli kojima je CG= centru potiska, no to ću ostaviti drugima da samo zaključe kakvi su to modeli ! (nije teško  ;) )

Damir

Potpisujem sve navedeno....

Upravo to sam i htio reći u prvom svom postu, no izgleda da se nisam baš dobro "odrazio"

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #24

Najbolje je stvar ovako predstaviti: CG je jedna točka u kojoj model možeš objesiti , recimo na strop radione i on će zadržati vodoravan položaj (ako tako želimo). E sada, zrak miruje, aerodinamičke površine ne služe ničemu ! Kada se zrak počne gibati, tj. model se kreće nekom brzinom aerodinamičke površine djeluju i okreću model na razne stane oko te točke.


Točno!


Ukratko, CG je jedna točka  ili os oko koje djeluju aerodinamičke sile kod kretanja zraka


Mislim da bi za ovo dobio 1 kod mog profesora iz aerodinamike u srednjoj školi!

Postoje CG ilitiga centar gravitacije i model možeš objesiti u toj točci kao što si i napisao , a postoji i CP ili AC - centar pritiska; aerodinamički centar, ima više naziva, e to je centar u kom djeluju sve aerodinamičke sile u letu aviona, i za razne oblike aviona je na različitim mjestima! Ukoliko je centar težišta ispred  aerodinamičkog centra, avion( jedrilica, model , bilo kaj) je stabilan( koliko ispred, opet ovisi o obliku)  , a što se više težište približava aerodinamičkom centru stvar postaje nestabilnije, zato je kod akrobatskih aviona težište više "otraga" pa ih je puno lakše " vrtiti" na sve strane nego ako je naprijed, a isto je tako i kod tvoje natjecateljske jedrilice, pošto je težište više nazad, nestabilnija je i osjetljivija na termiku, i osjeti svaki "balončić"

Eto da malo i ja zagnojim  :)

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #25

Ukratko, CG je jedna točka  ili os oko koje djeluju aerodinamičke sile kod kretanja zraka


Mislim da bi za ovo dobio 1 kod mog profesora iz aerodinamike u srednjoj školi!

Postoje CG ilitiga centar gravitacije i model možeš objesiti u toj točci kao što si i napisao , a postoji i CP ili AC - centar pritiska; aerodinamički centar, ima više naziva, e to je centar u kom djeluju sve aerodinamičke sile u letu aviona, i za razne oblike aviona je na različitim mjestima! Ukoliko je centar težišta ispred  aerodinamičkog centra, avion( jedrilica, model , bilo kaj) je stabilan( koliko ispred, opet ovisi o obliku)  , a što se više težište približava aerodinamičkom centru stvar postaje nestabilnije, zato je kod akrobatskih aviona težište više "otraga" pa ih je puno lakše " vrtiti" na sve strane nego ako je naprijed, a isto je tako i kod tvoje natjecateljske jedrilice, pošto je težište više nazad, nestabilnija je i osjetljivija na termiku, i osjeti svaki "balončić"

Eto da malo i ja zagnojim  :)
Slažem se , krivo sam se izrazio !  :( !

Htio sam naglasiti upravo one tri osi oko kojih se zrakoplov okreće pod djelovanjem aerodinamičkih sila koje postoje u letu i koje stvaraju AC :  upravo kombinacijom svojstava aerodinamičkih površina i djelovanjem sila  generiraju se svojstva promatranog modela zrakoplova - upravo onako kako si i sam napisao!
Slika:

[attachimg=1]


BTW, gnojenje u ovoj temi je poželjno !  :D
Damir

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #26
Dečki nemojte me izazivat da se i ja uključim  >:( :D
MAK Zapad

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #27

Najbolje je stvar ovako predstaviti: CG je jedna točka u kojoj model možeš objesiti , recimo na strop radione i on će zadržati vodoravan položaj (ako tako želimo). E sada, zrak miruje, aerodinamičke površine ne služe ničemu ! Kada se zrak počne gibati, tj. model se kreće nekom brzinom aerodinamičke površine djeluju i okreću model na razne stane oko te točke.


Točno!


Ukratko, CG je jedna točka  ili os oko koje djeluju aerodinamičke sile kod kretanja zraka


Mislim da bi za ovo dobio 1 kod mog profesora iz aerodinamike u srednjoj školi!

Postoje CG ilitiga centar gravitacije i model možeš objesiti u toj točci kao što si i napisao , a postoji i CP ili AC - centar pritiska; aerodinamički centar, ima više naziva, e to je centar u kom djeluju sve aerodinamičke sile u letu aviona, i za razne oblike aviona je na različitim mjestima! Ukoliko je centar težišta ispred  aerodinamičkog centra, avion( jedrilica, model , bilo kaj) je stabilan( koliko ispred, opet ovisi o obliku)  , a što se više težište približava aerodinamičkom centru stvar postaje nestabilnije, zato je kod akrobatskih aviona težište više "otraga" pa ih je puno lakše " vrtiti" na sve strane nego ako je naprijed, a isto je tako i kod tvoje natjecateljske jedrilice, pošto je težište više nazad, nestabilnija je i osjetljivija na termiku, i osjeti svaki "balončić"

Eto da malo i ja zagnojim  :)

Nisde, da i ja pokusam da malo zagnojim,

malo sam se zamislio na ovome sto si napisao,
da li se nisi dobro izrazio,moze biti ali Damir je i suvise brzo rekao da je pogrijesio a nije,

nas prakticare,nas koji letimo zanima CG  dog centar potiska ili AC je u drugom planu,

ovisno o Kategoriji koju letimo, RC ili bilo koju Slobodnoletecu Klasu,ovisno o jednom od to dvoje je i polozaj CG

godinama sam letio Slobodno Letece i CG uvijek  izmedju 50-65 %  a to jer ti Modeli su u letu Autostabilni sto kod slobodnjaka mora da bude,
pokusaj letiti RC sa CG dalje od 33%, mozes ali ce to da bude tromo i lijeno po reakciji na komande nevjerovatno,

bas zbog neophodno potrebne pokretljivosti kod RC se uzima CG na ca. 33% i Modeli sa CG u polozaju 33% nisu autostabilni u potpunosti u odnosu na Slobodnoletece, izbaceni iz ravnoteze nece se uvijek vratiti u normalan polozaj leta,

dalje,tko je slijedeci ?
Pozz, Iv

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #28
Evo mene opet!

Ipak mislim da sam u pravu!:

http://www.aerostudents.com/files/flightDynamics/theAerodynamicCenter.pdf

a pod 3.2 kaže:



3.2 The position of the center of gravity
We just saw that, to have a stable aircraft, we should have dCmcg/d < 0. It turns out that the position
of the CG is very important for this. To see why, we differentiate equation (2.6) with respect to . We
find that
dCmcg
d
= dCN
d
xcg − xac
¯c
. (3.1)
In general, dCN/d > 0. So, to have a stable aircraft, we must have xcg − xac < 0. The aerodynamic
center should thus be more to the rear of the aircraft than the CG
. (This is also why airplanes have a
stabilizing horizontal tailplane: It moves the aerodynamic center to the rear
.)

Niste vi mene dobro Ivane shvatili!
Tako da Ivane znači da je na slobodnjacima aerodinamički centar vjerojatno kod izlazne ivice pa za autostabilnost stavljate cg na 55%, a kod aviona koji su upravljivi je očito aerodinamički centar više naprijed pa je i težište više naprijed da bi dobili autostabilan model! A to da je težište više nazad pa da je model nepokretniji se nebih složio; pokušajte pomaknuti nazad težište pa čete vidjeti, ja sam pokušao!

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #29

Najbolje je stvar ovako predstaviti: CG je jedna točka u kojoj model možeš objesiti , recimo na strop radione i on će zadržati vodoravan položaj (ako tako želimo). E sada, zrak miruje, aerodinamičke površine ne služe ničemu ! Kada se zrak počne gibati, tj. model se kreće nekom brzinom aerodinamičke površine djeluju i okreću model na razne stane oko te točke.


Točno!


Ukratko, CG je jedna točka  ili os oko koje djeluju aerodinamičke sile kod kretanja zraka


Mislim da bi za ovo dobio 1 kod mog profesora iz aerodinamike u srednjoj školi!

Postoje CG ilitiga centar gravitacije i model možeš objesiti u toj točci kao što si i napisao , a postoji i CP ili AC - centar pritiska; aerodinamički centar, ima više naziva, e to je centar u kom djeluju sve aerodinamičke sile u letu aviona, i za razne oblike aviona je na različitim mjestima! Ukoliko je centar težišta ispred  aerodinamičkog centra, avion( jedrilica, model , bilo kaj) je stabilan( koliko ispred, opet ovisi o obliku)  , a što se više težište približava aerodinamičkom centru stvar postaje nestabilnije, zato je kod akrobatskih aviona težište više "otraga" pa ih je puno lakše " vrtiti" na sve strane nego ako je naprijed, a isto je tako i kod tvoje natjecateljske jedrilice, pošto je težište više nazad, nestabilnija je i osjetljivija na termiku, i osjeti svaki "balončić"

Eto da malo i ja zagnojim  :)

Nisde, da i ja pokusam da malo zagnojim,

malo sam se zamislio na ovome sto si napisao,
da li se nisi dobro izrazio,moze biti ali Damir je i suvise brzo rekao da je pogrijesio a nije,

nas prakticare,nas koji letimo zanima CG  dog centar potiska ili AC je u drugom planu,

ovisno o Kategoriji koju letimo, RC ili bilo koju Slobodnoletecu Klasu,ovisno o jednom od to dvoje je i polozaj CG

godinama sam letio Slobodno Letece i CG uvijek  izmedju 50-65 %  a to jer ti Modeli su u letu Autostabilni sto kod slobodnjaka mora da bude,
pokusaj letiti RC sa CG dalje od 33%, mozes ali ce to da bude tromo i lijeno po reakciji na komande nevjerovatno,

bas zbog neophodno potrebne pokretljivosti kod RC se uzima CG na ca. 33% i Modeli sa CG u polozaju 33% nisu autostabilni u potpunosti u odnosu na Slobodnoletece, izbaceni iz ravnoteze nece se uvijek vratiti u normalan polozaj leta,

dalje,tko je slijedeci ?
Pozz, Iv

Izgleda da sam ja opet krivo naučio..... i ne samo ja......

Onda ispada da je f-16 nevjerojatno stabilan avion.... zato i treba masu računala da ga održavaju u zraku

Kao prvo.. ne može se voditi računa o samo jednoj stvari.  a i uspoređujemo kruške i jabuke.

slobodnoleteći modeli imaju težište na 50 i više posto  od napadne ivice zato što je njihov horizontalac uzgonska površina, znači diže rep u zrak.

Kod pajpera horizontalac nije uzgonska površina i služi ustabiljivanju letjelice po visini.

A kod oba je težište malo ispred AC-a ili u istoj točki.  model kod kojeg je  obrnuto ima tendenciju propinjanja. kao ranije spomenuti f-16. to mu omogućava brze manevre, ali zahtjeva hardver koji ga održava u "normalnom" letu.