Skip to main content

Topic: pomoć!!! (Read 8496 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pomoć!!!

pozdravljam sve i jako mi se sviđa ovaj forum i vaši radovi,zanima me ima li tko u blizini grada sinja da se bavi s brodomodelarstvom,da mi da savjete i naravno za druženje u ovom hobiju...počeo sam da radim na katamaranu od stiropora,ali još neznam kako da stavim slike,uglavnom motori su iz manjeg helikoptera kao i stanica i prijemnik.na te motore sam montirao propove od nqd high winda i jako se brzo vrte ali još nisam imao prilike da ih isprovam u vodi!!!!slike će biti kad naučim kako da ih stavim!!!!
Zanima me kako funkcionira vodeno hlađenje motora,na koji princip?ako tko zna neka mi pomogne!!!
obožavam sebe osobito kad sam grozan

Odg: pomoć!!!

Reply #1
napraviš košuljicu ili je kupiš i hladiš!!! FIZIKA!!

Odg: pomoć!!!

Reply #2
voda prolazi kroz "kosuljicu" ili cijevcicu omotanu oko motora i "preuzima" na sebe dio topline motora

ovo radi samo dok se brod krece, usis ti je negdje na trupu, naravno u vodi, a izlaz... po zelji :)

imas dosta gotovih rjesenja sa kormilom koje na sebi ima ulaz za vodu i gotovih kosuljica koje pasu na neke ajmo reci standardne velicine motora

Odg: pomoć!!!

Reply #3
ova kosuljica ti je "dupla"cijev koja se stavi oko motora i na sebi ima ulaz i izlaz za vodu

Odg: pomoć!!!

Reply #4
Da se ne daviš sa košuljicom.. lijepo uzmeš al cijev 4mm ili manju.. i lijepo ju omotaš oko motora... paše na sve motore. e sad treba ti pumpa koja će tjerati vodu kroz taj hladnjak... za to iskoristiš propeler koji se ionako vrti cijelo vrijeme vožnje.  dakle provčeš komad cjevčice uz cijev osovine tako da kraj cjevčice završava malo ispred propelera.  drugu straju smotaš u L i uljepiš ju malo iza propelera tako da vodoravni kraj gleda prema naprijed... i onda lijepo sa silikonskim ili kakvim drugim cjevčicama spojiš na onu cijev omotanu oko motora....
i to je to....  propeler kad se vrti stvara potlak na jednoj cjevčici a tlak na drugoj i tjera vodu kroz tvoj hladnjak.
Ne moraš staviti obadvije ali onda moraš izvući ispust vode negdje na bok ili krmeno zrcalo.

Koja cijev i koliko namotaja... ovisi o tome što nabaviš.... manja cijev i voda će strujati već pri malim okretajima, a i imat ćeš više namotaja na motoru...
Slika prikazuje jedan primjer usisa vode kod izvedbe iza propelera... nije motan "L" već samo skošena cijev.. i to radi zadovoljavajuće, a lakše je izvesti nego "L" kod tako malih cijevi....

e sad ovo sve što sam napisao ti je za "klasičan smještaj propelera.. znači propeler je ispod dna  čamca..... ako radiš gliser sa propom čija osovina na zrcalu izlazi van trupa, onda je izvedba usisa vode nešto drugačija.... isti ovaj usis kao na slici ali ga stavljaš na dno negdje blizu krme... i onda vodu tjera kretanje čamca...

Odg: pomoć!!!

Reply #5
hvala puno ste mi pomogli,a i u međuvremenu sam našao na netu koji je princip rada,još moram naći negdje aluminijske cjevčice!danas sam probao motore u dječjem bazenu i vrlo sam zadovoljan,samo mi je težiste bilo previše na zadnjem kraju tako da mi je batka pala u vodu!!!!
obožavam sebe osobito kad sam grozan

Odg: pomoć!!!

Reply #6
 ???

daj stavi slike da vidimo kaj ti to radiš!!!

Odg: pomoć!!!

Reply #7
neznam kako jer sam totalni laik za to!!!!!help please
[IMG]http://i1062.phot
obožavam sebe osobito kad sam grozan

Odg: pomoć!!!

Reply #8

ovo je bio samo pokušaj da stavim neku sliku!!!!!!
evo sad sam shvatio kako tako da ću slike postaviti sutra jer sad idem malo na more!!!!
obožavam sebe osobito kad sam grozan


Odg: pomoć!!!

Reply #10
ma ne,jest da igram nfs world ali još nisam došao do ove pile!!!!!!
obožavam sebe osobito kad sam grozan


Odg: pomoć!!!

Reply #12
ok al di je sad ta slika kaj za model imaš???

Odg: pomoć!!!

Reply #13
lijepo sam napisao da će biti sutra!!!nisam još poslikao!!!
obožavam sebe osobito kad sam grozan

Odg: pomoć!!!

Reply #14





eto to je samo tek početak,mnogo toga još treba doraditi i naravno testirati!!p.s    nemojte me izrugivati tek sam počeo!!biti će bolje
obožavam sebe osobito kad sam grozan