Skip to main content

Topic: Par pitanja za multikopter (Read 12519 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Par pitanja za multikopter

Reply #30
OK, mislim, ne radim ja od toga rocket science jer nije, ali opet nije baš ni sam tak, idemo dizat kameru u zrak i fotkat/snimat :)
MAK Zapad

Odg: Par pitanja za multikopter

Reply #31
OK, mislim, ne radim ja od toga rocket science jer nije, ali opet nije baš ni sam tak, idemo dizat kameru u zrak i fotkat/snimat :)

Ma sve 5, znam ja da nije to samo tako.
Zato sam najprije i pitao ovdje..

Koji ducani  salju u HR i kolika otprilike bude postarina i dali carine??
Od kojih ducana iz vani forumasi narucuju naj cesce tjkoji su najbolji??

Odg: Par pitanja za multikopter

Reply #32
 Sada mi je slika jasnija. S obzirom da ne postoji letačko iskustvo kao niti poznavanje potrebne opreme ni načina kako ona funkcionira, ipak bi bilo bolje krenuti manjim koracima. Uz to svakako preporučam da se povežete s kolegama modelarima na zadarskom području koji i sami imaju iskustva kako kod fotografiranja tako i s multirotorima. Mislim da je tu na forumu s tog područja kolega Niram a tako i Jazavac koji će ovo ljeti biti dole u blizini. Prije ulaska u cijelu profesionalnu priču oko multija bilo bi poželjno vidjeti ih prvo u živo u zraku, pogotovo ako netko već ima stroj koji je namijenjen za profi fotkanje ili snimanje, tako da se stekne dojam što je to, koliko je to, kako se ponaša i kako se s njima upravlja, koje su mane koje prednosti. Što to znači stabilizirati fotić od 1.5 kg za video na multirotoru!? To je ključni problem ako tome težite. Skrećem pozornost jer foto i video profesionalci uleću u priču bez toga impresionirani prezentacijskim i marketinškim uradcima, no ostaje im nepoznato što tome prethodi, a to ih kasnije jako zaboli. Imam iskustva s tim profilom ljudi. Naravno trgovcu je najvažnije da vam uvali svoj skupi stroj i ne zanima ga što će biti kasnije. Dapače veselit će se kada odmah krenu narudžbe za rezervne djelove.   
I dalje preporučam nabavu i samostalno slaganje jednog početničkog quada. Tada ćete steći neke osnove letenja i upoznati se s nekim osnovama opreme i letenja.
Izabrani KK kontroler pod brojem 4. je pogodan za letenje u profesionalne svrhe samo nekome tko već ima veliko letačko iskustvo i može letjeti fpv- tako da su u tom slučaju oslanja na žiroskope. KK i NAZA se u mnogočemu razlikuju. Osim žiroskopa NAZA ima još akcelerometre koji su vama kao početniku od velike početnike jer je do određenog kuta nećete prevrnuti. Ima odlično držanje visine ALT HOLD, a sa GPS dodatkom koji je već na tržištu ima i POSITION HOLD, RETURN TO HOME I IOC (vrlo dobra opcija kada se izgubite u prostoru). To je komplet od nešto više od 400 dolara. WMK je napredniji sustav ali i 2.5 puta skuplji i ne bi s njim osobno započeo jer bit će prevrtanja i padova itd, pa je rizik za kontroler veći.
Gledajte cjelu priču kao na svoj fotografski put. Sumnjam da se odmah krenulo s MARK II ili sl. jer vjerujem da se u ruci ipak našao neki jeftiniji i jednostavniji aparat koji je onda zaradio onog skupljeg. Možda se varam pa isprika. No, kada je svladavanje gravitacije u pitanju ja bih ipak išao korak po korak.  

lp
Toni
 
 
 

Odg: Par pitanja za multikopter

Reply #33
Toni, to sve stoji kako ste Vi rekli, naravno da sam krenuo korak po korak u fotorafiji.
Namjeravam stupiti u kontak sa Zadarskom FLY scenom.:)

DJI Naza ce definitivno doci ...:)



Odg: Par pitanja za multikopter

Reply #36
kupi si neki multi pa se uci prvo na njemu i ne zaboravi uzest i tucet propelera...

i daj Davoru/Toniju lovu neka ti složi to kako spada.. platiš im i za ruke i proći ćeš puno jeftinije nego sve sam ispočetka

Kako mislis da dam DAvoru/Toniju lovu?? Da ja kupim djelove a oni to sloze ili da oni sloze setup???

Odg: Par pitanja za multikopter

Reply #37
kupi si neki multi pa se uci prvo na njemu i ne zaboravi uzest i tucet propelera...

i daj Davoru/Toniju lovu neka ti složi to kako spada.. platiš im i za ruke i proći ćeš puno jeftinije nego sve sam ispočetka

Kako mislis da dam DAvoru/Toniju lovu?? Da ja kupim djelove a oni to sloze ili da oni sloze setup???
:D :D :D
sve opcije su otvorene
ima nesto vec i gotovo, nesto je u izradi, moze se i po narudzbi...

Odg: Par pitanja za multikopter

Reply #38
kupi si neki multi pa se uci prvo na njemu i ne zaboravi uzest i tucet propelera...

i daj Davoru/Toniju lovu neka ti složi to kako spada.. platiš im i za ruke i proći ćeš puno jeftinije nego sve sam ispočetka

Kako mislis da dam DAvoru/Toniju lovu?? Da ja kupim djelove a oni to sloze ili da oni sloze setup???
:D :D :D
sve opcije su otvorene
ima nesto vec i gotovo, nesto je u izradi, moze se i po narudzbi...

Moze onda ponude na PM ili na mail...

eliozadar@gmail.com

Odg: Par pitanja za multikopter

Reply #39
Evo i mojih iskustava, ako se TI baviš foto-video proukcijom, onda definitvno nemaš vremena za ovo.. kako to mislim, imao sam puuuuuno fotografa, snimatelja koji su htjeli kupiti helić koji sam prodavao za snimanje...kada su vidjeli koja je to nauka, ubrzo su odustali od toga...
Neki su potegnuli iz splita da bi ga uzeli...zahvalili se, otišli doma i unajmili si letača..
No priča je takva da ova zaj... iziskuje puuuno vremena i puuuuno živaca...

Hoću reći, ako to misliš radit UZ svoje poslove koje obavljaš, fotkanje, snimanje, produkcija onda ti mogu reći zaboravi..

Preporuka da si nađeš nekog sa foruma, tko je blizu tebe, ko se tim bavi te ima opremu, te da za tebe odrađuje snimke..

Samo moje mišljenje proizašlom iz iskustva..

Ako ne to, uzmi neki jeftini quad pa vježbaj!

lp


Odg: Par pitanja za multikopter

Reply #40
e da, za video gps ti ne treba, za fotku da, ali za video zaboravi ;-)

Odg: Par pitanja za multikopter

Reply #41
  • Složio bih se s josipom.križanom, samo tu treba dodatno pojasniti da veliki helikopter s velikim rotorom nije isto što i multirotor. Faktor straha od velikog rotora helikoptera je veći od rotora multija. No, svakako se ne smije podcijeniti niti moguće ozlijede koje može nanijeti multi. Mogu biti vrlo teške. Vjerojatno je i taj faktor bio presudan kod potencijalnih kupaca velikoga i teškog helija. Drugo multiji su ipak stabilniji od velikih helija i stvaraju manje vibracija, manji su, praktičniji itd. Prednost helija je upravo u njihovoj velikoj silueti koja se lako vidi i s veće udaljenosti ako se ne leti fpv. Veliki vidljivi rotor, dug rep itd.    
     
     Slažem se da je dobra opcija unajmiti već gotovog pilota koji ima svoju opremu. To je brži put svakako. Samo taj pilot mora biti dostupan, raspoloživ kada se ukaže potreba a kod nas je malo takvih u cijeloj RH. Barem za sada.
     
     U svakom slučaju pametnije je raditi u tandemu. Imati pilota koji će se brinuti samo o letjelici i foto-snimatelja koji će upravljati gimbalom. Tada se obojica mogu koncentrirati samo na svoj dio posla koji je onda u konačnici kvalitetnije odrađen. Ima i slučajeva gdje to sve radi samo jedan ali to je daleko zahtjevnije i rizičnije. Ovdje mislim na snimanje videa. 
     
    Hvala kolegama na preporuci za gradnju multija. Sada ne mogu preuzimati takve obveze. Možda može kolega Davor, ili Jazavac koji to radi na svome CNC-u. I dalje mislim da bi uz potporu domaćih modelara (zadarsko područje) trebalo ući u cijelu priču jer je važno da se možeš na nekoga osloniti, pitati ga, posuditi neki dio ako ponestane a treba upravo sada. Krenuti od početka pa stjecati znanje i iskustvo ako se za to ima vremena i volje. A vidim da volje ipak ima.
     
    Ne trebaju obeshrabriti naša upozorenja jer su u dobroj namjeri i iz iskustva. Zato je, mislim, dobro uložiti na početku malo novca, vidjeti je li to što očekujete i trebate i možete li to svladati. Ako ne šteta će biti manja. Uvijek ostaje ova druga opcija - da se nekoga po dogovoru unajmi za konkretan posao. 
     
    lp
    Toni
     
       
     
     
       

Odg: Par pitanja za multikopter

Reply #42
hehehe, veličina je bila samo jedan od razloga, najveći razlog je nedostatak vremena za bavljenjem ovim stvarima

toni, veliki heli je jaako stabilan, čak bez neke elektronike, jednini problem su vibracije

božidar piše, buraz snima u puli ;-)

 

Odg: Par pitanja za multikopter

Reply #43
Sretno burazu!  ;)

lp
Toni

Re: Par pitanja za multikopter

Reply #44
Sta se snima u puli?

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2
dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak