Skip to main content

Topic: Hexa... :) (Read 6549 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Hexa... :)

Pozdrav,

predstavljam vam svoju hexu, u koju sam potrošio svoje vrijeme/znanje u zadnjih 2-3 mjeseca skupa sa svojim kolegama iz Čakovec R/C flyinga :-)
Setup je zamišljen za fotkanje i snimanje, koliko zbog posla, toliko i  zbog samog gušta. Budući da mi je ovo prvi multi i da sam prije ovoga letio samo avione, vrlo sam zadovoljan dobivenim rezultatima. Pa krenimo redom...

Frame: Karbonski boomovi 370mm, 21.5mm promjera, osnova fiberglass
Motori: RCTimer 3536-11 750kv
ESC: RCTimer 40A flashani sa SimonK firmwareom
Propovi: Xoar 13x6.5 - pokazali se kao odlični i tvornički dosta izbalansirani - preporuka!
Kontroler: DJI Naza + GPS
Baterije: 2x u paraleli Nano-Tech 5000mAh 4S
Gimbal: trenutno nijedan, zapravo imam izrezano na laseru dio gimbala, u postupku je nabavka ostalih dijelova pa sastavljanje.. osmislio sam neki anti-vibration sistem, ali o tome više kad bude gotovo ;)
Ostalo: FrSky sa telemetrijom, 5.8GHz video link ( trenutno GoPro visi na duct-tapeu :D jer nisam mogao odliti, a da ne bih isprobao kako radi prije nego što završimo gimbal)

I kako je to sve počelo....

Prvo je krenulo sastavljanje landing legsa kao odmor za dušu kad je večina dijelova konačno stigla:


Pa smo krenuli sa motorima:


Da bi došli do sastavljene hexe spremne za konfiguriranje i testiranje:


A onda je hexa i poletila ;) :



Video snimke stavljam uskoro, a za sad u nastavku prilažem još neke fotke koje sam napravio bez FPV-a, onako od oka, čisto da izguštam nakon toliko uloženog truda i živaca:


SRC Čakovec #1


SRC Čakovec #2


Gradski bazeni Čakovec



Trenutno je GoPro Hero HD 1 u igri, ali kroz dva tjedna bi mi morao stići GoPro 2, tako da bi se kvaliteta morala značajno poboljšati.

Za sad, trenutni To-Do list za završit ovu letjelicu do kraja je slijedeći:
1. Bolji motori kroz neko vrijeme ili samo kvalitetniji bearingovi (ovisno o dubini novčanika :D)
2. Custom gimbal ili AV200 gimbal (ovisno o tome kako ce se pokazati moja izvedba gimbala, ali toplo se nadam se da nece biti potrebe za AV200)
3. Malo urednije posložiti struju?!, dodati ledice za lakšu orijentaciju..
4. Snimati, fotkati, uživati?! :)


Još jednom, zahvaljujem kompletnoj ekipi iz Čakovec R/C Flying koji su pomogli i dali savjete kad su znali, a i trpjeli moju nestrpljivost i živciranje oko projekta :) :)


Lijep modelarski pozdrav,
Nikola
Čakovec R/C Flying
FPV: Heavy Hex + Cinestar gimbal
Fun: AXN na steroidima ;)


Odg: Hexa... :)

Reply #2
Da, Jakubov frame, heavy lifter (najjača verzija koju ima u ponudi). Iznenadio sam se što GoPro doslovce bez gimbala lebdi u zraku, nema uopće jello efekta. Stavit cu video kroz narednih par dana :)
Čakovec R/C Flying
FPV: Heavy Hex + Cinestar gimbal
Fun: AXN na steroidima ;)

Odg: Hexa... :)

Reply #3
Quote
Iznenadio sam se što GoPro doslovce bez gimbala lebdi u zraku, nema uopće jello efekta

problem najčešće i nastane tek nakon što se kamera učvrsti fiksno za gimbal.
jer ovako dok je slobodna na traci, vibracije ni ne mogu do nje, ali zato nije zakretna gore/dole i stabilizirana po osima  :(
a ako je preslobodna, može se i ljuljati kako ubrzavaš/usporavaš model ili ako zapuhne vjetar.



zanimljivo da odmah pucaš na gimbal od oko 1000 €, ajde da i to vidimo na forumu,
vjerujem da bu radio kak treba.  :)


P.S. zašto ju letiš u + modu?
nije ti bolji X mod? radi toga što su onako krakovi bliže rubovima kadra,
pa u biti teže upadnu u njega kada se kamera postavi vodoravno.
zato su i skemijali X modove kod quada i hexe.

Odg: Hexa... :)

Reply #4
Quote
problem najčešće i nastane tek nakon što se kamera učvrsti fiksno za gimbal.
jer ovako dok je slobodna na traci, vibracije ni ne mogu do nje, ali zato nije zakretna gore/dole i stabilizirana po osima  :(
a ako je preslobodna, može se i ljuljati kako ubrzavaš/usporavaš model ili ako zapuhne vjetar.

Sve jasno, ali i dalje tvrdim da je frame jako kvalitetan i preporucio bi ga svakom tko želi kvalitetan frame za osrednje novce. Kako ce se ponašati na gimbalu, to cemo vidjeti, ne želim prognozirati najbolje, pa da na kraju ispadne sasvim suprotno..

Quote
zanimljivo da odmah pucaš na gimbal od oko 1000 €, ajde da i to vidimo na forumu,
vjerujem da bu radio kak treba.  :)

Znaš kako kažu - nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino :D zapravo, cilj mi je liftat kroz jedno vrijeme 5D, želim 3 osi, pa iz tog razloga razmišljam o AV200 ukoliko moj gimbal u razvoju ne bude zadovoljavao potrebe. Za 5D nije da baš imam neki jeftiniji izbor, osim kineza koji na kraju ispadnu skuplje, a i daleko nekvalitetnije. U razgovoru sa Matjažom iz Kopterworxa sam došao do AV200 kao najbolju soluciju za moje potrebe. Jest da je skup, no eto, neko vozi Porsche i tankira svaki dan, ja sam zapeo za svog heksića :-)

Quote
P.S. zašto ju letiš u + modu?
nije ti bolji X mod? radi toga što su onako krakovi bliže rubovima kadra,
pa u biti teže upadnu u njega kada se kamera postavi vodoravno.
zato su i skemijali X modove kod quada i hexe.

trenutno ga letim tako zbog položaja landing legsa, međutim kad stigne gimbal i kad iskemijamo vibration-free adapter, onda cu se switchat na X mode :-)

enivej, hvala na sugestijama i komentarima!

LP,
Nikola
Čakovec R/C Flying
FPV: Heavy Hex + Cinestar gimbal
Fun: AXN na steroidima ;)

Odg: Hexa... :)

Reply #5
Odlicno izgleda.

Jesi mozda mjerio koliko izdrzi u zraku, kolika je ukupna tezina, koliko struje vuce...

Odg: Hexa... :)

Reply #6
Odlicno izgleda.

Jesi mozda mjerio koliko izdrzi u zraku, kolika je ukupna tezina, koliko struje vuce...

Trenutno sam na 3S 5000mAh baterijama zbog toga što sam ih imao prije, vuce nekih 20ak ampera po motoru, sto bi bilo 110-120A. Trenutni flight time sa GoPro-om je oko 15-ak minuta. Čekam da stignu 4S-ice i da napravim točno vaganje i testove koliko bude išlo payloada gore i koliko bude letno vrijeme. Updejtat cu info cim stignu batke sa carine :)
Čakovec R/C Flying
FPV: Heavy Hex + Cinestar gimbal
Fun: AXN na steroidima ;)

Odg: Hexa... :)

Reply #7
Odlicno izgleda.

Jesi mozda mjerio koliko izdrzi u zraku, kolika je ukupna tezina, koliko struje vuce...

Trenutno sam na 3S 5000mAh baterijama zbog toga što sam ih imao prije, vuce nekih 20ak ampera po motoru, sto bi bilo 110-120A. Trenutni flight time sa GoPro-om je oko 15-ak minuta. Čekam da stignu 4S-ice i da napravim točno vaganje i testove koliko bude išlo payloada gore i koliko bude letno vrijeme. Updejtat cu info cim stignu batke sa carine :)

Dokle si cicao napon po ćeliji. To nitko ne spominje kod dužine leta. Sa 3,8 je skoro duplo kraće nego 3,3V po ćeliji.
Kršite svoje koptere da biste ih bolje upoznali ! :-)
A sada i avione! :-(

Odg: Hexa... :)

Reply #8
20 A po motoru ????!!!!!! ???
Pa kaj ti je , da ti tolko vuče nebi letel ni 3 minute , a kamoli 15

Odg: Hexa... :)

Reply #9
Baš gledam i malo mi je čudno :)
Meni u hoveru vuče nekih 10ak A po motoru, a hexa mi je teška 4kg AUW
MAK Zapad

Odg: Hexa... :)

Reply #10
moj okta vuče sa 5 i pol kila ukupno 60 do 70 A u hoveru.
Tako da je i tebi robi malo previše vuče ako je 10 po motoru.
To ispada ukupno 60A a to je brat bratu previše za 4 kg
Ja imam osd i vidim trenutno koliko vuče.
Kako vi znate koliko vam vuče.

Odg: Hexa... :)

Reply #11
eh.. malo smo zeznuli kad smo mjerili, ispričavam se :D uglavnom, ispada oko 10ak A po motoru kao što Robi veli.. kad stignu 4S-ice updejtam info sa kilažom...
Čakovec R/C Flying
FPV: Heavy Hex + Cinestar gimbal
Fun: AXN na steroidima ;)

Odg: Hexa... :)

Reply #12
Odlicno izgleda.

Jesi mozda mjerio koliko izdrzi u zraku, kolika je ukupna tezina, koliko struje vuce...

Trenutno sam na 3S 5000mAh baterijama zbog toga što sam ih imao prije, vuce nekih 20ak ampera po motoru, sto bi bilo 110-120A. Trenutni flight time sa GoPro-om je oko 15-ak minuta. Čekam da stignu 4S-ice i da napravim točno vaganje i testove koliko bude išlo payloada gore i koliko bude letno vrijeme. Updejtat cu info cim stignu batke sa carine :)

Dokle si cicao napon po ćeliji. To nitko ne spominje kod dužine leta. Sa 3,8 je skoro duplo kraće nego 3,3V po ćeliji.

3,6V po ćeliji.. jednostavno zbog sigurnosti ne prakticiram prazniti više..
Čakovec R/C Flying
FPV: Heavy Hex + Cinestar gimbal
Fun: AXN na steroidima ;)

Odg: Hexa... :)

Reply #13
Ma to je odokativna procjena i tako nekako mi ispada po e-Calcu. S tim da Graupneri imaju nešto bolju efikasnost nego propovi koje koristim u kalkulaciji pa je i manje od 10A. (tj. sigurno je manje jer dobivam duplo više leta nego dobivam po kalkulatoru)
Sve u svemu, nakon 10-12 min leta vratim 80% kapaciteta u baterije
MAK Zapad

 

Odg: Hexa... :)

Reply #14
5D na AV200 na tom hexiću nece biti bas dobitna kombinacija, preveliki je to teret za 6 lopatica, nije da ne leti ali mora stalno imati poveci gas i nije bas ugodan za let pogotovo ako malo puhne