Skip to main content

Topic: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka (Read 47134 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #75
Zaposlen sam i mislim otvarati upravo paušalni obrt :)
Što se troškova tiče, nisam siguran da ću ih moći pokriti pošto smo svi skupa sirotinja, posla bi moglo biti tu i tamo i to za neke omanje cifre...dobra stvar je što osim snimanja i montiram, a radim i 3d pa bih nekako sve to probao ubaciti u jedan obrt.
Možda bi se skupilo nešto, možda ne, svakako bih pokušao...
Znači trebao bih kontaktirati geodetsku upravu?

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #76
Zaboravi na geodete kad bude se neš oko toga pričalo znat će se za sad je sve to sivilo nemaš potrebe nikog kontaktirat, imaš neke poticaje za samozapošljavanje. Paušalni obrt sa doprinosima i sivme te košta cca 1200Kn mjesečno. Pa nemoj srljat s obrtom. frelance 3d za envato prodaji pomalo i tako... ako misliš snimat iz zraka moraš imat all in one..
Prije svega letit treba promišljeno, a ne ko što je prije par godina neko u dvorani u varaždinu digao hex-u i letio iznad ljudi.


samo hrabro kako god.. sry mala dezinofromacija ako si zaposlen ne možeš dobit poticaje za samozapošljavanje, doprinosi su ti tada manji oko 500kn...


LP

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #77
Slušaj HRABRI (Daleko si Ti od straha) , drži se i  ne daj se.... navijam za Tebe, a Mini Fly je rekao sve  kako treba,i nadam se da ima još ljudi i pametnih sugestija na našem  forumu. 8)
Iskreni pozdrav  :).
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #78
Hvala na potpori :)
Dakle, jedan c/p...
************
MOrat ces biti d.o.o. sto nosi sve sa sobom obaveze, morat ces imati osiguranje za letjelicu (cca 20000 kn godisnje) i PPL dozvolu, teoretski dio ...9 predmeta polozenih u agenciji za civilno zrakoplovstvo. bit ce tri kategoriji letjelica a kategorija za komercijalno snimanje ce biti preko 7 kg, minimum 8 motora, 2 autopilota i padobranski sustav (pirotehnicki ili mehanicki). Dakle sa igrackama tipa  phantom ce se smjeti letiti samo na za to predvidjenim livadama, nikako u urabnim sredinama, blizini ljudi i imovine. Kazne ce biti zestoke uz naravno oduzimanje opreme na licu mjesta. Taj prijedlog zakona ide vec u 2. mjesecu na glasanje i automatski iprimjenu.

************
Ima li netko s ovog foruma tko se bavi ovom problematikom i tko može dati prijedlog? Mislim da bi svakom entuzijastu koji voli snimiti lijepi kadar, a to može učiniti na siguran način, trebalo dati priliku da se time i bavi, pa i zarađuje legalno.
Nije mi jasno zašto je zakon takav, ili će biti,  da se namjerno ugrožava ljude stavkom da iznad njih mora letjeti "dron" koji ima barem 7 kg. Ako nešto zakaže, on pada svakako, imao pilot dozvolu i osiguranje ili ne. A kad ti takvo nešto padne na glavu s visine od 5,10,20m..onda te nikakav padobran neće spasiti...



Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #79
Slušaj stari , svako neznanje stvar strah, a od straha do krive procijene i drakonskih zakona je samo korak.Svi koji voze privatne  automobile ,po meni su daleko veća opasnost,nego letenje dronom u profi svrhe.Osiguranje mog auta  je godišnje 1000 kuna, a Tebi bi nabili 20000 kuna.SRAMOTA !!!...više od ovog ne želim napisati, jer ovaj forum čitaju i gledaju maloljetne osobe.
Svako dobro Ti želim.... :)
Mes
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #80
Hvala na potpori :)
Dakle, jedan c/p...
************
MOrat ces biti d.o.o. sto nosi sve sa sobom obaveze, morat ces imati osiguranje za letjelicu (cca 20000 kn godisnje) i PPL dozvolu, teoretski dio ...9 predmeta polozenih u agenciji za civilno zrakoplovstvo. bit ce tri kategoriji letjelica a kategorija za komercijalno snimanje ce biti preko 7 kg, minimum 8 motora, 2 autopilota i padobranski sustav (pirotehnicki ili mehanicki). Dakle sa igrackama tipa  phantom ce se smjeti letiti samo na za to predvidjenim livadama, nikako u urabnim sredinama, blizini ljudi i imovine. Kazne ce biti zestoke uz naravno oduzimanje opreme na licu mjesta. Taj prijedlog zakona ide vec u 2. mjesecu na glasanje i automatski iprimjenu.

************
Ima li netko s ovog foruma tko se bavi ovom problematikom i tko može dati prijedlog? Mislim da bi svakom entuzijastu koji voli snimiti lijepi kadar, a to može učiniti na siguran način, trebalo dati priliku da se time i bavi, pa i zarađuje legalno.
Nije mi jasno zašto je zakon takav, ili će biti,  da se namjerno ugrožava ljude stavkom da iznad njih mora letjeti "dron" koji ima barem 7 kg. Ako nešto zakaže, on pada svakako, imao pilot dozvolu i osiguranje ili ne. A kad ti takvo nešto padne na glavu s visine od 5,10,20m..onda te nikakav padobran neće spasiti...





a tko ti je ovo reko?

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #81
Marko B. Kontaktirao sam ga pošto znam da on radi takve stvari pa vjerojatno ima nekakav uvid u te stvari komercijalnog tipa...

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #82
Ima tu puno stvari koje treba uzet sa rezervom, ali da bi moglo tako slično biti moglo bi. Primjer austrije i britanije....

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #83
Da...dosta ljudi kao argument koristi sigurnost..
Ne znam, ali ja sam letio godinama...preko mene je došlo jaaaaako puno robe iz tadašnjeg United Hobby-a, letjeli smo od jotice, čukce depronce..
Letio sam na trgu za neku manifestaciju iznad hrpetine ljudi 3d, visio na elisi, radio torque rollove i svašta..složio barem 10-15 depronaca koristeći isti set elektronike, isti motor, isti regler..
I ne mogu reći da se sjećam da je ikada išta otkazalo, osim možda servo prilikom pada...
Bilo nas je more, dolazio sam na ledinu s 4 modela, letjelo se naveliko...
E sad, ne znam koliko su "dronovi" sigurni i kolika je realna opasnost da otkaže motor i da se sruši..

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #84
E drage kolege, ja letio prije 15god. s motornim zmajem s plovcima na moru vozajuci turiste i do današnjeg dana nije regulirana takva vrsta posla. Položio pilotski ispit ali letjelicu nisam uspio registrirati jer u hrv zakonu ne postoji motorni hidro zmaj- ne shvatljivo.Zbog nas nekolicine nije bilo u interesu izglasati zakon. Kod dronova je drukcije jer su postali masovni u upotrebi i rijesit ce zakon ubrzo.Moj savijet- čekaj do izrade zakona.

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #85
U novom Pravilniku o letenju zrakoplova od 4. 12. 2014. imaš samo kratku stavku ...

5. letenje bespilotnih zrakoplova u skladu s odredbama Pravilnika o bespilotnim letjelicama....

a on je u izradi.....

ova ekipa očito zna više o tome...pogledaj prilog:)

http://hr.n1info.com/a879/Sci-Tech/Dronovi-stizu-u-Hrvatsku.html


lp
Toni


Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #87
Za dobiti licencu Austrijanci odmah  ''opalili ''   1000 eurića....sunce im njihovo.Kada vide domaći zakonodavci- pljačkaši, bit će troduplo, i još će nas uvjeravat da smo najeftiniji na Svijetu....kao i za benzin i sve ostalo... :( :'( >:(

Hvala Toni i LP
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #88
Naravno, mi cemo za to imati posebnu agenciju koja ce izdavati dozvole, vjerojatno i neko drustvo koje ce regulirati tko ce dobiti dozvolu i naplacivati izlazak na teren, vanjskog promatraca koji ce ti kao parole officer provjeravati gdje i kako letis. To ce sve trebati naplatiti, a tko ce ako ne piloti dronova (cista hrvatska rijec).

 

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #89
Budalaštine o tpm zakonu, to je hobi i točka, radi par "profesionalaca" svi mi mali kojima je to hobi cemo naj***t...........
Leti samo leti :-)