Skip to main content

Topic: Kraći rep ??? (Read 2306 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kraći rep ???

Danas sam blesavo sletio i odvalio repnu glavu. Puknuo je rep i remen a budući da sad nemam rep i remen potrebne dužine za Raptor 50 nego imam za Raptor 30 pitam mogu li to iskoristiti i ostaviti ove veće elise na heliću? Rep na 30-ici je kraći 5 cm i samim time je kraći i remen ali mi je bitnija ta dužina repa i koliko to utječe na let?
Jebo struju, samo nitro i benzin.

Odg: Kraći rep ???

Reply #1
Možeš ako nije hard 3D onda maks moment koji može ostvariti repni rotor pri maks otklonu tj napadnom kutu možda ne bi bila dovoljna da kompenzira moment glavnog rotora. Prilično sam siguran da za sportsko letenje ne bi bilo neke razlike. A zašto ne staviš od 30-tke? Nisam mjerio ali su vrhovi rotora prilično blizu repnima ak ostaviš od 50-tke?

Pozdrav
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Kraći rep ???

Reply #2
Danas sam ga skucao odnosno grubo sletio i glavni rotor opalio po repu i puknuo ga. Razlika je točno 5 cm između njih dvoje. Kod kuće imam dijelova za 30-icu dok nemam za 50-icu. Odmah sam naručio ali iz kine i to će stići berem za 15-20 dana kao i pošiljke u zadnje vrijeme a to je jako puno čekati ako mogu letiti u međuvremenu. Ja letim samo hovering i klasično heli letenje s vrlo malo i to jednostavnih 3D elemenata.
Jebo struju, samo nitro i benzin.

Odg: Kraći rep ???

Reply #3
Izračunaj kolko je to posto manje momenta, 5cm/dužina buma*100=nekoliko posto, uglavnom repni rotor će morati imati malo veći napadni kut nego inače da bi kompenzirao manju polugu. To nije problem. Veći je problem eventualna interakcija strujanja glavnog rotora i repnog rotora jer su blizu. Nadam se da ne može doći do sudaranja lopatica ako se npr glavni rotor nagne nazad sve do buma. Nema druge nego probat ...

Pozdrav
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Kraći rep ???

Reply #4
Najjednostavnije ti je staviti elise od 30-tke i riješio si problem. Pazi samo na krivulju gasa ako nemaš governor.