Skip to main content

Topic: Pitanje snimanja (Read 2656 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pitanje snimanja

Lijep pozdrav svima, kolega i ja planiramo napraviti jednog QUAD-a za snimanje iz čiste zabave. Model će po proračunu biti težak otprilike 900 grama a imat ćemo potisak od 2400 grama (to je bez video sustava)
E sad pitanje je:
Kako ste vi rješili problem snimanja, kakve kamere koristiti i ako može prijedlog koje tipa goPro i sl., i kako ste rješili problem da vidite (u stvarnom vremenu, dolje na zemlji) to što snimate? (Konkretno za početak bi pokušali zaobiči profesionalni FPV pošto je dosta skup)

Unaprijed hvala na odgovorima!
Pozdrav.

Odg: Pitanje snimanja

Reply #1
koliko novaca misliš potrošiti na tu opremu za snimanje i prijenos slike, te hvatanje na zemlji i prikaz?


Odg: Pitanje snimanja

Reply #2
Pa otprilike 1000 kuna

Odg: Pitanje snimanja

Reply #3
Quote
može prijedlog koje tipa goPro i sl.,
sve skupa do otprilike 1000 kuna


dakle gopro otpada, spoji neku jeftiniju (ima na HKu jedna od cca30$ koja je vrlo dobra pošto ima mnogo bolju osjetljivost i vidi praktički i u mraku)
na tlu si spoji nešto što već imaš doma, ak imaš neki LCD ekran s 'video in',
i onda ti treba samo za prijenos i prihvat streama nešto oko 100$, snimati nećeš moći već samo gledati u živo.
stock antene su u banani pa ni domet neće biti divan, no vjerojatno letiš na 2.4 pa ionako ne možeš dalje od parsto metara.
da bi to sve bilo kak spada, treba poraditi i na RC vezi....

koji kontroler imaš na modelu? nadam se da ima GPS RTH jer u slučaju prekida slike ili tvojih komadni ne bu dobro završilo.  :-X

vidim da pišeš da kolega i ti tek planirate napraviti quad,
letio si neki prije toga nadam se?
ako nisi i pogotovo ako ti je to prvi model,
zaboravi malo na to neko vrijeme, opusti se i uživaj u običnom letenju,
i to će ti biti prezabavno i puno adrenalina,
pa kada savladaš komande i pomalo ti dosadi letuckati u krugu oko sebe, onda kreni u ovo.
obrnutim redosljedom ćeš se vrlo brzo razočarati.

 

Odg: Pitanje snimanja

Reply #4
Prije svega hvala na brzim odgovorima!
Jesi li mislio na ovakvu neku kameru?- http://alturl.com/97t2v   (vidim da je 5mp i 1280x720 30 fps, čini mi se da je solidna takva)
Za tlo imamo, vjerovatno ćemo ili laptop ili oni mali ekrani od onih "protuprovalnih" kamera ili nešto slično, tako da je i to rješeno
Mislim da neće smjeti biti nikakvih problema pri samoj vezi između modela i stanice, letimo na 2.4 gHz obojica ali imamo ozbiljne stanice, on ima Futabu T10 a ja graupner MX24, također koristit ćemo i ozbiljne prijemnike koje inače koristimo na F3J jedrilicama di se leti i do nekoliko kilometara od sebe tako da mogu reći da je to provjereno i da će raditi.

Sam domet tog video signala ni neće trebati nešto specijalno - do 50 metara je sasvim solidno, pošto ćemo uvijek biti u blizini toga što se snima
Imaš li kakav prijedlog samog tog prijenosa zrak-zemlja i može li se taj prijenos priključiti na gore navedenu kameru?

Planirali smo staviti KK 2.0 Pošto sam čuo puno pozitivnih komentara a i kolega u klubu ju je isto imao na svom quadu svojevremeno

Nismo letili nikakvi quad, ali imamo obojica užasno puno sati leta na F3J jedrilicama, deproncima i nešto sitno na helikopterima pa svladavanje komandi nebi trebao biti problem. A i kao što sam rekao u klubu postoji netko tko je letio quoadove pa računamo na njegovu tehničku pomoć.

LP.

Odg: Pitanje snimanja

Reply #5
to što F3J model bez motora i reglera leti koji kilometar na 2.4 ne znači da ćete imati taj domet
kada budu u blizini prijemnika 4 motora, 4 reglera, distribucija struje, i najvažnije: video odašiljač.

KK2 je super ali nema ti RTH opciju koju nećeš koristiti možda nikad,
ali ako zatreba jedan jedini put kod prekida bilo kojeg od dva linka, moglo bi ti biti žao da je nisi imao.

ako ciljaš na 50-100m,
mislim da je pametno ići na 5.8GHz video link, 200mw bi trebalo biti dosta uz ok antene.


Odg: Pitanje snimanja

Reply #6
To sam rekao samo kao primjer što planiramo koristiti
Naravno da nećemo s Quadom ići tako daleko :-)

Najviše nas u biti zanima kako izvesti taj video link  :-[

Odg: Pitanje snimanja

Reply #7
iz kojeg si grada?
najbolje je doći na livadu kada netko leti FPV pa vidiš kako

Odg: Pitanje snimanja

Reply #8
Osijek...

Kolega mi je upravo poslao ovo - http://alturl.com/t7fo3
Što misliš o tome i koliki bi bio domet s tim?
To je predpostavljam samo za gledanje di letim?

Odg: Pitanje snimanja

Reply #9
mislio sam na ovu kamericu
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=16461

daje puno bolju sliku od GoPro van, tu sam ti linkao na vrijeme u filmiću di ih uspoređujem u letu preko 2way prekidača
http://tinyurl.com/kamericaHK  razlika je najdrastičnija na 5:02  ???

hmm 900mhz mislim da nije baš legalno radi mobitela,
a i mogao bi imati smetnje u slici radi interferencije...

bolje idi na 5.8 ako ne misliš mijenjati radio komande
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__15295__5_8g_200mw_FPV_Wireless_AV_Tx_Rx_Set.html

Odg: Pitanje snimanja

Reply #10
Znači ta kamerica koju si mi poslao sada se može spojiti na taj video link 5.8 gHz ?