Skip to main content

Topic: Metanol (Read 7306 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Metanol

Vidim da je metanol dosta popularan u ovim krugovima, pa da se raspitam jel tko moze nabaviti?
Naime, ne bavim se modelarstvom (doduse prije par godina sam nesto prtljao sa nekim kineskim modelima), vec mi treba za auto.
Ne radim ni bio-dizel nego metanol ubrizgavam direktno u usisnu granu, vise o tome:
http://www.alcohol-injection.com/en/

Bilo bi dobro da je cistoca veca od 99%, a za pocetak bih uzeo oko 50l.
Druga solucija mi je zimske tekucine za pranje stakla koje sadrze bar 50% metanola, pa mozete uskociti i sa ovime ako ste negdje takvu zamijetili.

Hvala!



Odg: Metanol

Reply #3
imaš u ZG na žitnjaku

firma je Ivero d.o.o. i dobavlja za večinu firmi u HR koje drže metanol
ja uzimam metanol prek jedne firme iz VŽ-a koja naručuje od njih... ne moram voziti do zg-a  ;)

1L je oko 9-10kn.... varira.... uglavnom jeftinije od benge ... pa možeš probat dal auto pije i čisti metanol  ;)


metanol je 99,8 ili 99,9% čisti... uglavnom max. kolko može biti



dok kupiš kantu, nemoj ju ostaviti u šupi na vlažnome... jer svaka plastika kolko god dobra bila, diše i metanol bude ti navukel vlagu i postal mlječno bijeli....

ne velim da ga držiš ispod kreveta 8) , samo da pazi di ga ostavljaš duže vrijeme, pogotovo sad kad je vlažno....
možda bolje kupuj manje količine da ti ne stoji bezveze

pozz





Odg: Metanol

Reply #4
Odlicno, bas mi ja takva informacija trebala.
Ja sam iz KCa pa bi mi cak jos vise odgovaralo i da ja uzmem u VZu(moze na PM ime firme ako nije za siru javnost).

Kako uopce stvari se metanolom stoje zakonski gledano?
Jel kao fizicka osoba mogu uzet koliko hocu?

Ne znam kolika ce mi potrosnja biti s obzirom da se uspricava u usisnu granu tek kad mi turbina prode cca. 0.5BARa boosta, a s obzirom da dosta vremena vozim po gradu i ne prelazim 0.1-03BARa vjerujem da bi mi moglo izdrzati 5litara i cijeli mjesec.
Jos k tome i razrijedujem 50/50 (voda/meth).

Ono sto me brine je da mozda za par mjeseci necu moci nabaviti metanol i to je jedini razlog zasto bi si napravio zalihu od nekih 50-100litara.
Jel bi takvu zalihu bilo odmah pametno pomjesati sa 50% destilirane vode ili najbolje ostaviti cisti metanol?

Sto se tice sipanja metanola drito u spremnik goriva i to funkcionira(isprobano), ali tu se obicno radi o nekih 5litara metanola na 50litara benge (zbog korozivnih svojstava metanola na aluminij).

Odg: Metanol

Reply #5
sorry nisam videl pitanje  :)

velekem dučan blizu dravskog mosta

zakonski metanol je otrov i kod kupnje moraš ostaviti sve svoje podatke, pokazati osobnu i potpisati da si preuzel....
ovo za fizičku osobu ne znam, mi uzimamo preko kluba koji je pravna osoba a i trošimo ga kao gorivo za modele ili za čišćenje ...


ne znam kolko je pametno mješat metanol sa vodom...
kod jako male količine vode... metanol postaje bijel, ne znam kolko bi to tebi smetalo, ali u modelarstvu za gorivo to jako smeta jer je neupotrebljiv

nisam baš pročital na linku koji si dal kak to ubrizgavanje metanola točno pomaže, ali mi logika govori da ubrizgavanje bilo kakve količine vode u motor može samo odmagati... pa još uvijek ne vidim razlog za mješanjem 50:50



Odg: Metanol

Reply #6
hm velekem kazes, pa imamo toga i u KCu, a prodavac me blijedo gledal kad sam ga pital...

sto se tice mjesanja ide 50/50 sa destilitanom vodom pa cak neki ubrizgavaju i cistu vodu, a s druge strane neki pak cisti metanol.
tu se radi o jako finoj brzigaljki koja usprica drito u usisnu granu, i to odmah ispari pa se dobije efekat hladenja zraka, a uz to cisti i ventile, metanol je tu kao octane booster, a to mi dozvoljava da dignem timing i boost = vise snage..

u svakom slucaju isproban sistem i nema nikakve bojazni (nije to ista stvar kao da ulijes u benzin par litara destilirane vode, jer svi znamo da to ne bi dobro funkcioniralo).

u svakom slucaju hvala, bitno mi je bilo da nadem dobavljaca prije nego se upustim u ovu avanturu :)

 

Odg: Metanol

Reply #7
DeX pa zasto odmagati ??

Odg: Metanol

Reply #8
ne znam  :)

velim da mi logika tak govori... vodi nije mjesto u bloku motora  :)

al ok, ovo objašnjenje sa hlađenjem ima više smisla.....
samo za mene skeptika u prvom trenutku to zvuči ko još jedna "HHO izmišljotina"  ;)


napominjem ja sam po defoltu skeptičan i vjerujem tek kad vidim  ;D

Odg: Metanol

Reply #9
turbinskim se motorima upuhuje voda koja povecava omjer izaznog/ulaznog volumena, te hladi plin i povecava efikasnos.


Odg: Metanol

Reply #11
da, malo sam se pozanimal o tome danas
naučih nešto novo...  :)


hvala i na linkovima, zanimljivo


Odg: Metanol

Reply #12
Vjeruj kemičaru! Da nema nas, pola hrane bi bilo bljutavo!
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša


Odg: Metanol

Reply #14
@DeX
Upuhivanje vode ili mješavine vode s alkoholom u turbo motor je poznata stvar. Vidi:
http://en.wikipedia.org/wiki/Water_injection_%28engines%29
http://en.wikipedia.org/wiki/MW_50

@kish89
Nije li ovdje rijeć o zahvatu za profesionalce? Amaterska ugradnja mogla bi ti zakomplicirati stvari.

Sama instalacija WMI (water methanol injection) kita ne zahtjeva neko posebno znanje, imas svega par zica za spojiti i to je to, a prije zaklopke gasa(leptira) ide jedna fina brizgaljka.

A samu mapu (tuning) mi radi profesionalac, i to je ono sto je u cijeloj prici bitno..