Skip to main content

Topic: Par pitanja u vezi antena (Read 7478 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Par pitanja u vezi antena

Opet ja sa svojim pitanjima :) Moram iskoristiti ovo vaše ogromno znanje da se educiram, štaćeš :)

Znači domet stanice možemo pojačati sa:
(pričam isključivo o 2.4gHz)
1.Većom antenom (više dB)
2.Usmjerenom antenom
3.Pojačivanjem signala pojačalom

itd...

Mene konkretno zanima ovaj prvi dio. Da li se može pretjerati sa veličinom antene, tj. staviti antena sa prevelikim pojačanjem?
Nije mi skroz jasno da li veća antena više opterećuje odašiljač ili ne?

Znači recimo ako na FrSky DJT modul nabijem antenu od 10dB bez pojačivanja, da li to može biti problem?


Hvala unaprijed,
Zed

Odg: Par pitanja u vezi antena

Reply #1
Ako stavis onu malu panel usmjerenu antenu pojacat ces signal u tom smjeru u kojem gleda antena, sto znaci trebao bi biti okrenut prema modelu da bi imao najbolji domet, jedino ces bocno imati manje nego sa omnicom koja ti dodje sa stanicom, Sto se tice pojacala to moze biti triki , mora biti kvalitetno definitivno da nebi unijelo vise šuma nego što bi stvarno utjecalo na samo kvalitetno pojacanje signala. Ali sa ovom malom panelkom nemres fulat po meni. To cu i ja sebi staviti kad predjem na 2.4, i ne narusuje izgled stanice

Odg: Par pitanja u vezi antena

Reply #2
Ako stavis onu malu panel usmjerenu antenu pojacat ces signal u tom smjeru u kojem gleda antena, sto znaci trebao bi biti okrenut prema modelu da bi imao najbolji domet, jedino ces bocno imati manje nego sa omnicom koja ti dodje sa stanicom, Sto se tice pojacala to moze biti triki , mora biti kvalitetno definitivno da nebi unijelo vise šuma nego što bi stvarno utjecalo na samo kvalitetno pojacanje signala. Ali sa ovom malom panelkom nemres fulat po meni. To cu i ja sebi staviti kad predjem na 2.4, i ne narusuje izgled stanice

Kuzim...ma stvar je u tome da sam dobio dugacku 10dB antenu besplatno pa ju mislim testirat jednog dana kada cu slagati FPV...kad je već bespla :)

Evo fotkice:


Odg: Par pitanja u vezi antena

Reply #3
A neznam , ja sam se dosta bavio wifi-em  i uglavnom takve antene ne rade nista bolje od manjih omnica. Ja sam ih  isprobao pun kufer verzija antena i rucno radio. Definitivno mi je najbolja rucna izrada biquad antene, ali to je malo ruzno na stanici imati, ali od malih panelki preporucam ovu, imas ih po njuskalu, rade najbolje

Odg: Par pitanja u vezi antena

Reply #4
A neznam , ja sam se dosta bavio wifi-em  i uglavnom takve antene ne rade nista bolje od manjih omnica. Ja sam ih  isprobao pun kufer verzija antena i rucno radio. Definitivno mi je najbolja rucna izrada biquad antene, ali to je malo ruzno na stanici imati, ali od malih panelki preporucam ovu, imas ih po njuskalu, rade najbolje

hvala!

Odg: Par pitanja u vezi antena

Reply #5
A ti si kupio ovu Turnigy sa Frsky,sad tek vidim,  hahaha, i ja sam je htio uzet, preteko si me  :'( , ali uzeo sam Graupner  8) i sad trebam isto stavit frsky, ajde javi kad upogonis kako ti radi, bas me zanima, kazu da ima domet oko 1.5km sa stock antenama

Odg: Par pitanja u vezi antena

Reply #6
A ti si kupio ovu Turnigy sa Frsky,sad tek vidim,  hahaha, i ja sam je htio uzet, preteko si me  :'( , ali uzeo sam Graupner  8) i sad trebam isto stavit frsky, ajde javi kad upogonis kako ti radi, bas me zanima, kazu da ima domet oko 1.5km sa stock antenama

Da, FrSky DJT i dva V8FR-II prijamnika :)

Kad bude lovice uzet telemetry prijamnik i par senzora pa da se igram malo  8)

Odg: Par pitanja u vezi antena

Reply #7
3 je po meni NE, uglavnom unose previse sumova

2 ili 1 lako istestiras, ako imas lw range test ili kako se vec zove, uzmes tvornicku, 10dBi i ovu usmerenu i vidi kolki je domet s svakom pod tri kuta, tj jedno ka drugim, s strane, i s straga.

Odg: Par pitanja u vezi antena

Reply #8

kuzim...ma stvar je u tome da sam dobio dugacku 10dB antenu besplatno pa ju mislim testirat jednog dana kada cu slagati FPV...kad je već bespla :)

Ta omnica od 10dBi može biti opasna jer ima jako suženo zračenje po visini. Omnice imaju dijagram zračenja u obliku diska
koji je spljošteniji što je pojačanje antene veće. Na slici se vidi usporedba zračenja 5dBi i 10dBi antene (pogled odozgo i bočno).



10dBi omnica ima pojačano zračenje nisko prema horizontu (kad antena stoji uspravno) dok je zračenje prema gore znatno smanjeno.
Po meni je 5dBi omnica najviše što bi se trebalo koristiti za ovu namjenu, s tim da se pazi da antena stoji uspravno i da
se ne leti iznad sebe.

Odg: Par pitanja u vezi antena

Reply #9
s tim da se pazi da antena stoji uspravno i da se ne leti iznad sebe.
Netočno ! Antenu je najbolje zabaciti u stranu, jer time je model najbolje 'obasjan' bez obzira na kojoj je visini i da li je iznad nas. U drugoj varijanti je potrebno stanicu naginjati kako model mijenja visinu i kut u odnosu na stanicu, što je nepraktično i u koncentraciji na letenje teško izvedivo.
Kombinacija range-testa u failsafe-modu u potpunosti opravdava zakretanje antene u stranu, a ne uspravno!
Damir

Odg: Par pitanja u vezi antena

Reply #10
Antene nisu šala! Kao i svaki izvor EM zračenja i kod njih opažamo pojave kao što su refleksija, refrakcija, polarizacija i difrakcija emisije. Dodaj tomu razne krivulje (profile, oblike) isijavanja, gušenja, harmonike i sl. i eto ti kolegija na ETFu, pardon, FERu koji nije lako položit! Zato antenu lijepo savijte na stranu kao na slici i sve će bit ok.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Par pitanja u vezi antena

Reply #11
s tim da se pazi da antena stoji uspravno i da se ne leti iznad sebe.
Netočno ! Antenu je najbolje zabaciti u stranu, jer time je model najbolje 'obasjan' bez obzira na kojoj je visini i da li je iznad nas. U drugoj varijanti je potrebno stanicu naginjati kako model mijenja visinu i kut u odnosu na stanicu, što je nepraktično i u koncentraciji na letenje teško izvedivo.
Kombinacija range-testa u failsafe-modu u potpunosti opravdava zakretanje antene u stranu, a ne uspravno!
Damir
Ne govorimo o istoj anteni i istoj namjeni. Ti govoris o standardnoj anteni s malim pojacanjem za vizualno letenje i to sto kazes je OK. Ja govorim o anteni s vecim pojacanjem i FPV letenjem (pitanje je bilo postavljeno za tu namjenu) kad model moze biti znatno dalje i nize iznad horizonta. Ako netko zeli koristiti omnicu s vecim pojacanjem od standardne antene, znaci zeli veci domet, onda je jedini nacin da to pojacanje iskoristi da ju drzi okomito u odnosu na zemlju (os antene da bude okomita na zemlju, a ne na stanicu) i leti u daljinu. U suprotnom nema nikakvog smisla koristiti omnicu s vecim pojacanjem.

Odg: Par pitanja u vezi antena

Reply #12
Ne govorimo o istoj anteni i istoj namjeni. Ti govoris o standardnoj anteni s malim pojacanjem za vizualno letenje i to sto kazes je OK. Ja govorim o anteni s vecim pojacanjem i FPV letenjem (pitanje je bilo postavljeno za tu namjenu) kad model moze biti znatno dalje i nize iznad horizonta. Ako netko zeli koristiti omnicu s vecim pojacanjem od standardne antene, znaci zeli veci domet, onda je jedini nacin da to pojacanje iskoristi da ju drzi okomito u odnosu na zemlju (os antene da bude okomita na zemlju, a ne na stanicu) i leti u daljinu. U suprotnom nema nikakvog smisla koristiti omnicu s vecim pojacanjem.
Pretpostavljam da pod 'standardna antena' ne podrazumijevaš izotropni izvor (sa kojim ionako nitko ne leti modele  :D ) nego one male lambda/4 antenice koje dolaze uz većinu stanica i uz većinu 2,4 prijemnika ?

Tvoje tvrdnje su točne, uz neke napomene: 'nisko na horizontu' je nešto tipićno za DX veze, za letenje modela, pa čak i FPV to je veliki rizik zbog mogučeg dropout-a signala, pa čak i fressnelove zone (imamo nekoliko slućajeva kod nas koji se mogu tome pripisati !).
U pravilu , što je model dalje, trebao bi biti viši, tj. višak visine je dodatak sigurnosti, to je čista modelarska praksa i teorija.
Također se slažem da omnica od 10 dBi ima previže uzak tanjurasti pattern i ja sam sa njom znao imati probleme čak i na udaljenosti 300 ili 500 metara.
Trenutačno letim modele (vizuelno) sa 5 dBi omnicom i 7dBi patch i tu se jasno vide čak i  teoretske razlike; ubacim modul na stanici u rangetesting mode (1/30 izlazne snage, cca 2 mW = 3 dBm) i okrenem antenu okomito: model (prijemnik) trenutačno prestaje reagirati i ulazi u failsafe  ! Kada omnicu okrenem bočno, model izlazi iz failsafe i kontrola je ponovo uspostavljena. Gledajući RSSI nivo na telemetriji, vidi se isto: značajan skok RSSI i to samo potvrđuje teoriju. RSSI skala mi nije baždarena u dBm, pa ti sada ne mogu točno navesti razliku. Antene prijemnika su pod 90 i imaju diversity, pa tu možemno elimirati razliku horizontalne ili vertikalne polarizacije za navedeni pokus.

Usput, vidim da ti je nick 'HighFrequency', jedan si od rijetkih koji za antene spominje dBi a ne db, pa bi bio red da se i predstaviš   ;)

Damir

Odg: Par pitanja u vezi antena

Reply #13
Fina diskusija se razvila...hvala svima koji nesebično dijele znanje :)
Imam se s čim igrat sljedećih par mjeseci...

 

Odg: Par pitanja u vezi antena

Reply #14
i ja koristim dBi  8)
stvar opceg obrazovanja :D