Skip to main content

Topic: NURF tj. IVOR (Read 71162 times) previous topic - next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Odg: NURF tj. IVOR

Reply #210
To je detaljan tutorial,
moze i kako si servac, te spoj na elevon, prijenos.

Ja definitivno nisam za primjer,
koristio sam HK traku za elevone na Ivoru v1 ( posto si me uputio da sarke s 5 mm razmaka nisu dobre),
s v1 sam odljepio elevon i zaljepio s istom trakom ( pola je i dalje drzalo elevon) na V2, kao kad skines naljepnicu pa ponovo zaljepis.
Razmak od oka ( 1-2 mm), i elevoni su bili namontirani na v2.
Druge detalje bolje da ne spominjem.
Samo postaj kako treba to posteno napraviti.

 

Odg: NURF tj. IVOR

Reply #211
Predlazem da se ovakve dragulje stavi na primjerenije mjesto :)

Odg: NURF tj. IVOR

Reply #212
Predlazem da se ovakve dragulje stavi na primjerenije mjesto :)

Ovo je primjereno samo treba naslov prosiriti

"NURF tj. IVOR razvoj prototipa te savjeti za izradu i let stiroporca"

 :) ;)

Odg: NURF tj. IVOR

Reply #213
Kao prvo na toj letecoj kifli su vam krivo okrenuta, a kao drugo to vise nije ono sto je trebalo biti!

Samo bezveze silujete taj stiropor! :D


Odg: NURF tj. IVOR

Reply #215
ivor
Malo sam snimio Srepflera kako leti  ivora.

NURF tj. IVOR

Reply #216
Što mu vadi mast...


NURF tj. IVOR

Reply #218
To su ti poznati Slavonski čvarci od stiropora.

Odg: NURF tj. IVOR

Reply #219
Eto, Nurf tj. Ivor u V3. sada PipiDugaČarapa je gotova.  Išao sam na deltu i CG je 13 cm od nosa krila. Sve drugo manje-više isto.
Sutra maiden.
D.


Odg: NURF tj. IVOR

Reply #220
Bas je lijep,
ima i winglete,
sretno sutra.

Odg: NURF tj. IVOR

Reply #221
To je detaljan tutorial,
 moze i kako si servac,
 
Ok, da probam objasniti ugradnju servača u materijal poput stiropora ili XPS-a.  Ovo je jedan 'osrednji način', vrlo je brz i dovoljno precizan.
Kvaliteta ovisi o vještini i upotrijebljenom alatu.

Za ovaj recept potrebni su:
-stiropor i servo koji se ugrađuje
-skalpel
-nešto poput dremela i nešto poput njegovih nastavaka
-flomaster

[attach=1]

Na skalpelu i brusnim nastavcima treba flomićem označiti debljinu serva, tj. dubinu montaže:

[attach=2]

Imam brusni alat točne dužine kao dubina 12 gr serva:

[attach=3]

Servo se postavi na željeno mjesto i označi se flomasterom njegova silueta, precizno točno uz kučište.  Zatim se sa UNUTRAŠNJE strane ounake izreže do dubine ounačene na skalpelu, time se sub precizno odvoji:

[attach=4]

Zatim se sa UNUTRAŠNJE strane izrezanog ruba izbrusi stiro dremelo i nekim tanjim nastavkom isto do označene dubine:

[attach=5]

Potom slijedi postupak sa debljim brusnim nastavkom gdje se izbrusi sav preostali suvišni stiropor ili XPS:

[attach=6]

nastavak slijedi...
 

Odg: NURF tj. IVOR

Reply #222
Prilikom brušenja nastaje dosta kakice od stiropora koja leti naokolo.. :D , voli se statički lijepiti .. no to se lako kasnije očetka.

Sada provjerimo da li servo dobro sjeda: strelice označavaju mjesto gdje će se ubrusiti utor za kretanje servo polugice; mjesto gdje kabel izlazi iz servača dobro je malo šire brusiti da bolje sjedne, isto tako ako se tu budu lemili servo produžeci treba više mjesta za izolaciju.

[attach=1]

Utor za kretanje servo-polugice najbolje je urezati sa brusnim dikom istog radijusa kao i servo polugica:

[attach=2]

Na kraju brušenja sve izgleda nekako ovako - provjeriti da se polugica slobodno može kretati ( dobro je imati i servo tester)

[attach=3]

Servo možemo ulijepiti u nastali utor sa epoxy-em, dvostrano ljepljivom trakom, UHU-porom,PET ljepilom, ali nikako ne sa CAK-om ili PU: PU ekspandira i zaglaviti će polugicu, CAK čak i ako je foam safe voli prodirati kroz tanke pukotine u unutrašnjost serva.
Ako ste naročito precizni , možda ne treba lijepiti ?

Na kraju preko serva stavimo ljepljivu traku, dobar je i komad power-tape i izrežemo utor kroz koji će se kretati servo-polugica izvan trake:

[attach=4]

Konačni izgled:

[attach=5]


Dobre strane ovog načina su brzina i dovoljna preciznost, a mana je ako se servo treba mijenjati - slijedi čupanje pri kojem se uvijek odlomi malo stiropora pa treba krpati kada se ugrađuje zamjenski servo.

Damir

Odg: NURF tj. IVOR

Reply #223
 :) :) :) :) :) ( 5 zvjezdica za odlican post)

Odlican post, dao si mi i vise nego dovoljno ideja kako poboljsati ugradnju.
S dremelom mi se vise svidja nego topljenje lemilicom, moram samo provjeriti imam li takav nastavak.


Odg: NURF tj. IVOR

Reply #224
Nastavke za dremel imaš u Chipoteci (Osijek !) ili u Bauhausu i slićnim mjestima.
D.