Skip to main content

Topic: Build log ... stojedinica (Read 78186 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #105
dok imas volje i zelje sam guraj ... citaca imas dovoljno.
nije agata kristi  ... vec na pocetku znas ko je ubojica ... onaj kom je servo otkazo
moji modeli su ionak zeru preteski ... treba usvajat tehnike izrade

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #106



Nakon ankete, mogu zaključiti da 2/3-ćinsku većinu imaju oni koji žele da nastavim gnojiti ovaj build-log, a to je dovoljno i za promjenu ustava..  :)


Szot= sprava za određivanje težišta, korisna za bilo koji model, zato izrezana šperploča ima dva utora, za veliki i za neki manji model.





Szot pričvrstimo u , npr. škripac, vrhove poravnamo uz pomoć libele (hrv. 'wasservaga') da budemo sigurni u točno očitanje u odnosu na horizonstalnu ravan. Ako nemamo libelu za poravnati vrhove, na Szot-u sam označio okomicu i tu se može na čavliću objesiti mali visak od konca sa recimo utegom od 'nečega' da se provjeri okomitost.


Na modelu označimo težište prema nacrtu i postavimo model u Szot. Slijedi igranje sa olovnim kuglicama, pomicanjem baterije....
na kraju model treba vodoravno 'plivati-lebdjeti' u Szot-u kao na slijedećim slikama...












Na kraju , jedna slika svih dodatnih 'alata-profila' koje treba izraditi za jednu ovakvu gradnju. Kako ovi dodaci nisu specifični baš za ovakav model, dobro će doći i za druge gradnje, popravke ili provjere.





Odg: Build log ... stojedinica

Reply #107

Reglaža modela može biti vrlo jednostavna, no može predstavljati teži posao od same gradnje.
Samo jednom mi se dogodilo da mi je model letio 'od prve' i da nisu bile potrebne nikakve intervencije ili podešavanja.
Taj model je uskoro i pobijedio na jednom takmićenju... no nije bio takve sreće da to i ponovi (za sada).

Reglaža traži teutonsko strpljenje i iskustvo, i nikada me nije sram pitati iskusnijeg što misli o letu modela, kako ga poboljšati.

Osnovni alati pri reglaži: vid i iskustvo!
Vrijeme i mjesto: potpuno mirno, bez vjetra, najbolje predvećer i dalje od znatiželjnih pogleda !


Temeljna reglaža ovakvog modela je uobičajena: provjeriti bacanjem iz ruke horizontalni let: gledanjem putanje, vidi se da li model valovito 'pumpa', ide prestrmo dole ili klizi po optimalnoj (pretpostavljanoj) putanji. Korigirati trimanjem komandi na horizontalnom stabilizatoru.
Let mora biti ravan, bez tendencije skretanja, trimati na komandi vertikalnog stabilizatora. 
Prikazano na slijedećoj slici !





'Dive' test: - napraviti sa modelom koji je elementarno regliran i koji povoljno reagira na komande !
Na sigurnoj visini, ali ne previsoko zbog vidljivosti letjeti mirno i ravno uobičajenom brzinom.
Nagnuti komandom model prema dolje za oko  30 stupnjeva  da 'zaroni 'i držati sekundu-dvije da dobije brzinu, komandu vratiti 'u nulu'.
Ako se gotovo momentalno ispravi, težište je previše naprijed.
Ako se polako ispravlja u horizontalu, težište je u blizini ili je optimalno.
Ako i dalje ide istom putanjom ili čak i strmije, težište je previše straga i treba ga pomaknuti naprijed.

Na kraju, brzina i način na koji se ispravi donekle odgovara i našem osobnom 'ukusu'.
Iskustvo se podrazumijeva i još jednom napominjem, ovo nije za početnike!
Principijelna skica 'dive testa' prikazana je na slijedećoj slici:







Reglaža penjanja modela: ovaj dio je vrlo varljiv i neugodan, jer pod punim 'gasom' elektrojedrilica voli 'podivljati':
vidio sam nekoliko kreševa kada model podivlja, počne juriti okolo i onda mu modelar dade naglu komandu 'gore',
čuje se poznati zvuk loma ramenjača, tupi udarac trupa u ledinu i.... i onda u tišini možemo promatrati kako komadi krila
lagano se vrteći na zračnoj struji padaju prema Zemlji...


Zahvaljujući dobroj volji  modelara iz susjedne nam Slovenije, Mitje poznatog kao Ultralajt, dobio sam dozvolu
iskoristiti njegove skice podešavanja penjanja, koje popularno zovemo 'Mitjin poučak'.





Duboko udahnuti, tumačenje je malo poduže:


Na skici A vidljivo je da je modelar podesio motor 'da gleda prema dolje' - downthrust kako bi stabilizirao model, tj. spriječio da
model naglo digne nos kada se doda gas. Ovo daje relativno dobru stabilizaciju uz činjenicu da je visinsko kormilo podignuto
kako model nebi 'zaronio'.  Loša strana ovakve stabilizacije je da se za isto vrijeme rada motora postiže manja visina, što je vidljivo po formuli na desnom donjem dijelu skice 'A'. Računa se da će pri penjaju doprinjeti samo uzgon krila, a ne i downthrust motora i komanda na horizontalcu samo stabilizira i ne doprinosi uzgonu.


Na skici B vidljivo je da je motor postavljen u osi modela i da je stabilizacija postignuta spuštanjem komande visinskog kormila
da se model ne propinje kod dodavanja gasa. Stabilizacija je ovdje nešto slabija, ali je zato za isto vrijeme rada motora moguće postići veću visinu, vidljivo prema formuli na desnom donjem dijelu skice B.

U praksi, za ovakav model jedrilice nacionalne kategorije i njoj sličnih, najbolja je kombinacija ovih dva načina !
Motoru namjestiti vrlo blagi kut prema dolje, recimo 2-3 stupnja i lagano probati penjanje !
Model je uregliran na penjanje onda kada imamo dobar osjećaj 'na palici' tj. da u svakom momentu rada motora pri maksimalnom gasu imamo kontrolu nad modelomupravo 'na granici da je nemamo'.
Uz dobru postignutu visinu ovo se može postići samo vrlo preciznom reglažom,ja obično umiksam i 'throttle compensation na horizointalcu  u vrlo malom iznosu, a upotreba loggera za mjerenje visine je od velike pomoći.
Nakon 20-tak sekundi penjanja F5J-N modela teško možemo procjeniti visinu.
Za orjentaciju: u mirnom zraku, dakle predvećer, model F5J-N ili njemu sličan po veličini, težini i setupu, trebao bi popeti za 60 sec rada motora preko 200 m visine!
Mjerenje visine 'odokativno' vrlo je nezahvalno, napravili smo ponekada i pogreške čak do 300%, prema tome po logger na UH ili na rc-electronics...

Napomena: ako regliramo elektrojedrilicu klase 'Unlimited' koja ima dovoljno snažana motor da penje vertikalno, prethodna tumačenja ne važe! U tom slućaju motor je najčešće u osi modela i pri vertikali kormila bi trebala biti uglavnom poravnata (samo kompenzacija okretnog momenta elise-motora kao kod helija).

Tehniku leta ovakvim modelm neću tumačiti, ima i puno iskusnijih pilota-modelara od mene, pa ako se nekom dade, neka
se slobodno pridruži ovdje i napiše !

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #108
Dobio jučer komentar -da je ova tema moja samopromocija na kakvoj bi mi pozavidio i jedan stariji 'modelar'...
a odgovaram sa omiljenom izrekom: ''Neka se o meni trača, pa makar i dobro'' !
Da ne pokvarim ovaj niz samopromocije, evo i slika naše flote F5J-N koja je uglavnom rađena tehnikama koje su prikazane u ovoj temi.
Damir


Odg: Build log ... stojedinica

Reply #109
Samo tako napred, tema je fenomenalna, a ne veli se uzalud "da se za dobrim konjem praši", (bez uvrede za autora). Ako ima još toga čekamo svaki novi post.

LP, Miljenko

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #110
Samo nastavi. Iako sam na EDF-ovima s pozornošću pratim svaki post iz kojega mogu nešto naučiti.
 
lp
 
Toni


Odg: Build log ... stojedinica

Reply #112
Dobio jučer komentar -da je ova tema moja samopromocija na kakvoj bi mi pozavidio i jedan stariji 'modelar'...
a odgovaram sa omiljenom izrekom: ''Neka se o meni trača, pa makar i dobro'' !
Da ne pokvarim ovaj niz samopromocije, evo i slika naše flote F5J-N koja je uglavnom rađena tehnikama koje su prikazane u ovoj temi.
Damir


nastavi samo !
vecina Modelara kupe si gotov model i lete a da neznaju zasto i kako model leti ili sto treba uraditi da se letne karakteristike poboljsaju,
sigurno da ima Modelara kojima je ova tema suvisna ali daleko veci broj kojima je korisna,

nastavi samo !
pozdrav,Iv

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #113
Majstore ne obaziri se na takve komentare ..Ovo je više nego dobro i korisno svima a vjerujem i onima koji samo lete a ne samograde ništa..Za sve ovdje ima i više nego dobrih objašnjenja vezanih za gradnju i zato nastavi dalje imaš podršku !!!!
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar


 

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #115
Samo nastavi !!
 
 
Možda će taj stariji "modelar"  započeti  build log....nekog aviona  i  započeti svoju samopromociju!!!! :D
 
 
 
Pozdrav! Danijel.
 
 

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #116
Majstore ne obaziri se na takve komentare ..
Ma ne obazirem se , to je više trač nego li nešto ozbiljno....

Još malo nekih detalja i za drugačije konstrukcije, recimo jedna tipična za popularni Guppy:

Lijepljenje T-repa pokazalo se je dosta zahtjevnim, jer ga je teško namjestiti pod odgovarajućim kutem u sve tri osi.
Gledajući sprijeda može se primijetiti da visi u jednu stranu ili je odozdo vidljiva pomaknutost u odnosu na vertikalnu os, a
najveći problem je kada nema odgovarajuči kut u odnosu na krila ('razlika kuteva').

Ovaj problem moguće je jednostavno riješiti: na radnoj dasci (ili  čak i na kuhinjskom stolu) nacrtaju se dve linije pod kutem od 90 stupnjeva.Njihovo presjecište je zapravo presjecište osi trupa i 'panti' na horizontalcu.
Prvo se sve lijepo namjesti , trup se podloži  nekom pravilnom kutijom ili slićnim geometrijski pravilnim predmetom, sve se fino dotjera podloženim komadićima npr. balse.
Kod lijepljenja se učvrsti pik-trakom, sve je jasno vidljivo na slikama i ne traži posebna tumačenja.

Ovakav način lijepljenja horizontalca moguće je primijeniti i kod drugih konstrukcija repa, ne samo za T-rep.

Najveći posao je nakon svega krpicom i alkoholom očistiti nacrtane linije...

Damir

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #117

Ovaj topic dovršio sam negdje u svibnju i tada je bilo oko 3000 posjeta temi... no sada, nakon skoro 4 mjeseca broj je oko 4000 a to znači da još uvijek postoji  interes za ovaj topic.


Zato sam se odlućio pokazati neke detalje gradnje koji nisu specifični samo za ovakav model, već mogu biti od koristi i pri drugačijim projektima.


Izrada kepova: kepovi, odnosno  u epoksidnoj smoli zalivene niti karbonskog rovinga koriste se pri raznim gradnjama za ojačavanje, naročito spojeva.
Lagani i vrlo čvrsti, lako se mogu lijepiti CAk-om, može ih se vidjeti i na RC i na FF modelima.


Potreban materijal i pribor za izradu:
-dvokomponentna epoksidna smola
-traka karbonskih vlakana - 'rowing'
-bočica i posudice za miješanje smole
-plastične šprice za doziranje smole
-kist za nanošenje smole
-tvrda spužvica za istiskivanje smole
-valjak za istiskivanje smole
-skalpel za rezanje
-ravna podložna daska
-deblja i ravna (bez nabora!9 najlonska folija
-malo selotejpa
-zaštitne plastične rukavice ( VAŽNO!)
Sve potrebno vidi se na slijedećoj slici...





Želim odmah na početku izrade kepova naglasiti jednu činjenicu: epoxy smola je izrazito opasna po zdravlje !
Ako proizvođač lijepo na ambalaži navodi o čemu se radi, potreban je minimalni IQ da se to i uvaži, pa molim lijepo upotrijebiti
deblje plastične rukavice (kao one za ribanje ... znate već čega).
Sve je jasno kada se pogleda slijedeća slika ambalaže:





Radi se inaće o domaćoj smoli, koja baš i nije kvalitetna, no zadnje serije su izgleda promijenjenog sastava i smola je znatno izboljšana.


Postupak izrade:


Na ravnu dasku postavi se sloj debelog i isto tako ravnog najlona i učvrsti ljepljivom trakom.
Rovin se razvalja da bude plosnat, ravan i približne debljine cca 0,1 mm.
odrežu se trake širine oko 10-15 mm i postave na dasku presvučenu najlonom. Lijevi i desni kraj trake rovinga se
zalijepi na najlpon sa malo tankog selotejpa da roving bude istegnut. Vidi se na slijedećoj slici:





Zamijesi se smola u točnom omjeru prema preporuci proizvođača, pri tome se upotrijebe posudice i šprice, te se sve miješa u staklenoj posudici dok smola nije prozirna i bez mjehurića. Ne mirisati, nema se šta posebno time postići !!


Zatim se kistom smola nanese samo na roving, količina koja je potrebna je ona koju roving upije bez da se smola razlijeva okolo njega !


Potom se trake istrljaju tvrdom spužvicom da se izbaci višak smole.
Sve mora izgledati kao da je malo 'suho', na slijedećoj slici:





Sada preko svega prebacimo još jedan ravan podeblji najlon i dobro pređemo nekoliko puta valjkom da se višak smole istisne u međuprostor!
Preko najlona stavimo neku ravnu podlogu, recimo još jednu takvu dasku i na nju neki teret, hrpu knjiga ili stare transformatore... bilo što što će stvoriti neku vrstu 'preše'.


Vezivanje smole (ne sušenje, jer smola se ne 'suši' ) traje oko 24 stata na sobnoj temperaturi, a sve skupa u preši možemo ostaviti i više dana jer neće naškoditi.


Skinemo utege i dasku, odvojimo gornji najlon. Ako najlon ide lako dole, smola se je vezala i tvrda je , sada više nije opasna po zdravlje i možemo je dirati rukama radi daljnje obrade. Sada skalpelom i ravnalom odrežemo traku smole na potrebnu dužinu (barem 2 cm duže od mjesta montaže radi lakše manipulacije), kao na slici:





... i tako odrezanu traku pažljivo odvojimo od podloge da ne popuca uzdužno, kao na ovoj slici:







Tako spremnu traku možemo napokon ravnalom i skalpelom narezati uz pomoć ravnala i skalpela, kao na ovoj slici:





odabirom širine rezanja dobivamo različite kepove, a debljina postignuta ovom tehnologijom je od oko 0,1 do 0,15 mm.




Ukoliko možemo nabaviti rezalicu za foto-papir (kakve su se nekada koristile u labosima dok su se slike bućkale ne ne printale)
posao narezivanja kepova će se znatno pojednostavniti i ubrzati uz odličnu preciznost jer ovakve rezalice imaju i mjerilo u mm,
postupak i rezalica vidljivi na slijedećim slikama:










Ovakva rezalica bi trebala ima vrlo oštar nož i potreban je oprez u radu: nikako ne ostavljati nož u podignutom stanju
jer ako vam padne na prste, najviše će vas boliti glasnice... :)


Kepove pospremiti u neku kutijicu da se ne oštete ili prelome prije montaže...


Damir


Odg: Build log ... stojedinica

Reply #118
Uživam čitajući ovo vrlo poučno štivo. Hvala Damire!
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #119
... cini mi se da bi se noz mogao i home made ucinit bez puno muke . one sjeckalice za kuhanje imaju slicne nozeve - pitanje je samo kvalitete proizvoda... tog istog noza - i naravno mora biti ravan sa jedne strane ... hm kad bih se popiknuo na par tih stvarcica ( u stalnim setnjama bauhausima i sli ) sklapanje bi bilo jednostavno ....