Skip to main content

Topic: PZD motorna jedrilica 160 (Read 7332 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: PZD motorna jedrilica 160

Reply #15
poslije proloma oblaka granulo je sunce i peklo kao ludo,
isao sam prvi start sa novom jedrilicom sa pomocnim SUS motorom,nebo plavo,nigdje niti najmanjega oblaka,popeo ja jako brzo na lijepu visinu i kod raspona od 3 metra i na velikoj visini je jos uvijek veoma dobro uocljiv,
stabilnost i pokretljvost sve OK da ne moze biti bolje i ako je bio tek prvi start,
penjao je jako brzo i pustio sam ga a kada je postao veoma mali htio sam u pravlinijski let,isao je ali sam osjetio da jos uvijek i jako brzo penje,
gurnuo sam trimer na kormilu visine do kraja naprijed i takodjer palicu i sta poceo je da veze lupinge i da mi se na momente gubi iz vida jer jos uvijek penje,nemoguce ga je bilo natjerati u obrusavanje,
i ako su moji modeli uvijek crveni pa tako veoma dobro vidljivi,
sada sam vec bio siguran da je izgubljen i tada je desno krilo zaleprsalo i krenulo u stranu a model sa citavim krilom na gore u velikim krugovima napokon krenuo dole,trup je lezao otprilike horizontalno ali dok je stigao dole potrajalo je, krilo je puklo 15-tak cm od trupa i palo jako daleko,
bio sam sretan da sam ga dobio a taj dan je i Metla mogla dobro da leti,tako je dizalo.

Odg: PZD motorna jedrilica 160

Reply #16
pozdrav samograditeljima! evo me poslije zimske dvoranske sezone konačno natrag sa započetim projektom jedrilice Pzd 160..I moram priznati da sam jedva čekao da ona silna šmirglanja prestanu i da se vratim Rc samogradnji.. već smišljam novi projekt jer ovo je gotovo za desetak dana...
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: PZD motorna jedrilica 160

Reply #17
Došao sam do završnih radova ..Ostaje još lakiranje ,presvlačenje i ugradnja elektronike...Model bez ugradbenih dijelova i lakiranja teži 212grama- zadovoljavajuće obzirom na raspon krila od 164 cm...
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: PZD motorna jedrilica 160

Reply #18
I u konačnici to izgleda ovako i samose još čekaju servići iz HK pa polijetanje....
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: PZD motorna jedrilica 160

Reply #19
Pozdrav,
kolika je ukupna težina, uključujući i kompletni setup + 2 serva? Na prvi pogled mi se čini da je lom krila premali, s obzirom da krila nemaju elerone. Nadam se da će skretanju modela pomoći malo veće kormilo, što će naravno rezultirati većim otporom.
Oblik krila je pravokutni sa okruglim završecima, jednostavan za gradnju, ali bi bolje odgovarao modelu aviona, nego jedrilici, za koju je bolje da ima neznatnu viktost krila.
Pretpostavljam da model nije namjenjen za natjecanje, već za rekreativno letenje i siguran sam da će opravdati svoju svrhu.
Danijel

Odg: PZD motorna jedrilica 160

Reply #20
danijel pozdrav! nije namjenjena za natjecanja ali je za duga jedrenja .. Ašto se tiče zaokreta bio bi iznenađen kako pravilno urađeni terminezoni utjeću na stabilnost leta i ispravljane u zaokretima ...na svim mojim letjelicama izbjegavam vitoperenje krila i sa posebno izvedenim terminezonima postižem bolje rezultate od vitoperenja ... inače takva gotovo ista jedrilica samo sa jednim penjanjem motorom postizala je jedrenja od jednog do preko tri sata što je super za proljetno uživanje i ljetno letenje pod suncobranom... a takvim dobrim letnim karakteristikama doprinosi i moj profil proizašao iz AH-79-100 A koji sam doveo do gotovo savršenih osobina i koji primjenjujem uz male dorade gotovi na svim mojim konstrukcijama...  bar je to danas dostupno svima u raznoraznim programima za profile....
# poletna težina sa lipo 3 celije 2200mah je oko 600grama
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

 

Odg: PZD motorna jedrilica 160

Reply #21
Svatko od nas ima neka svoja iskustva u gradnji i naravno da ih koristimo. Iskoristio sam navedeni profil prije nekih 10 godina pri gradnji jedne poluskale jedrilice i bio sam prilično zadovoljan. Za taj profil je potrebna masa, jer je inače model spori.
Mislim da ova tvoja jedrilica ima upravo idealnu masu da od tog profila izvuče najbolje.
Nadam se da će se uskoro i vrijeme malo proljepšati da malo izađemo van, umjesto što smo većinom u radionicama. Ipak je vani ljepše.
Pozdrav, Danijel

Odg: PZD motorna jedrilica 160

Reply #22
Baš tako svatko ko je duže u ovome i u zrakoplovstvu uopće ima neke svoje tajne ... Ja sam pobornik ipak toga da svoja saznanja i "tajne" prenosimo na mlađe jer jedino tako nešto poslije nas ostaje...  a kad je letenje u pitanju nas ni snijeg nije puno sprečavao da bar jednom tjedno omirišemo zrak... ali ja jedva čekam kumuluse i da nemoram sletjeti bar sat ili malo više  a na taj način mogu letjeti i sa više "šegrta" odjednom a sad ih bome ima i to je dobro što što želim i svima drugima... i ako letiš na aerodromu pozdravi od mene Tončija Lečeka I ciglarića ako ih znaš...hvala
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: PZD motorna jedrilica 160

Reply #23
Hvala na pozdravima. Što se tiče Lečeka, on ponekad skače na nekim feštama, ali je uglavnom umirovljen. Prije nekih 7-8 godina je skakao par puta sa mojeg motornog zmaja. U to doba sam iz usluge letio i s Franom, ako ga znaš i s Pircima jedamput, čini mi se, iz Zagreba.
Iz zmajarstva sam se povukao prije par godina, misleći da će me modelarstvo koštati manje, ali sam se prevario.
Inače puno užitaka  sa novom jedrilicom želim.
Danijel

Odg: PZD motorna jedrilica 160

Reply #24
ma kako nebi znao to je sve stara garda... sad mi je još draža da smo tu a sa franom se viđam a i dolazio je u više navrata u ovaj kraj poslom.... a Pircovi pogotovo "dado" pa on je još učenik od mog starog .... svi smo mi povezani zrakoplovnom linijom dal kroz rat ili kroz sport nije bitno ... nadam se da ćemo se i vidjeti ove godina - rodbina moje supruge je iz tog kraja pa ako budemo tamo išli vidimo se ... pozdrav Tebi I pozdravi sve kad ih vidiš...
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: PZD motorna jedrilica 160

Reply #25
Iako još nisu došli  servići stavih je na vagu sa sim ugradbenim elementima(dva stara servoa, baterija 2200 mah, prijemnik, regler i motor) i ovo je rezultat:
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: PZD motorna jedrilica 160

Reply #26
Konačno izveden probni let, rezultat veći od očekivanog...penjanje motorom (gljivica 200w)enormno brzo u vertikali , prodornost i jedrenje perfektni, komande sluša odlično tako da i bez elerona može raditi jako oštre zaokrete...potrudit ćemo se sutra snimiti sve i staviti video...a poletila je i jedrilica od novog člana našeg jata Karasa i ni malo ne zaostaje za mojom...
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar