Skip to main content

Topic: Vremeplov (Read 14664 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Vremeplov

Reply #46
Eto, ja ozbiljno pitao jer me zanima, a vi se odmah uvrijedili jer sam spomenuo hvalisanje.
Kuka za vuču počela je kao savijeni  'čavao' , kao nosač za sliku na zidu; kasnije su dodavane razne funkcije koje je obavljala kuka, skretanje,poravnavanje, pračkanje modela , povezivanje sa timerom...i elektronika u današnje vrijeme. Zanimljivo, na prvom svjetskom prvenstvu, kada su se još ovi modeli zvali A2, pobijedio je naš Stjepan Bernfest: http://www.flyfreak.net/ostalo/in-memoriam-stjepan-bernfest/
potom je klasa dobila naziv F1A i prvak je bio jedan Čeh.
Posljednje Svjetsko održano 2013. i prvak je opet jedan naš modelar Robert Leško: http://www.flyfreak.net/dogadanja-i-okupljanja/free-flight-wch-francuska-2013/msg125046/#msg125046

Prema tome ova kuka je kod nas  poznata većem broju modelara kao i kategorija F1A, pogotovo ako se baviš natjecateljskim modelarstvom i tu nema nikakvog ''hvalisanja'' ako je posjeduješ.

Razvoj kuke je odlično opisan ovdje: http://www.gregorie.org/freeflight/f1a_history/index.html
(ima i slika na linkovima),
Damir

Hvala na objašnjenju!

Odg: Vremeplov

Reply #47
Vrijeme je za slijedeći fosil, ......

Dakle ova ljepotica stara je skoro 40 godina i predstavljala je želju mogih tog vremena. Nažalost, tada smo koristili skromnije modele.
Hvala kolegi koji mu ju je poklonio..pazim je i ispravna je, trebalo je samo riješiti jedan manji kvar.
Posebno zanimljiva stvar, ovaj instrument na prednjoj ploči ne mjeri napon baterije, nego razinu izlaznog signala. Mudra konstrukcija !
Damir


Odg: Vremeplov

Reply #48
E sada najbolja stvar , provjerio: gimbal ove stanice zajedno sa pripadajućim poti+elektronikom centrira sa greškom do 5 mikrosekundi ! Lijepo nakon toliko godina, baš me zanima koliko drži aktuelna ponuda sa istoka.. :D

Dokaz - ovaj jubito: centar postiže na 1593, 1592 pa sve do 1597 mikrosendi širine impulsa, dakle greška do 5, manje nego li  što većina današnjih servača sa HK ima deadband !
Damir

http://www.youtube.com/watch?v=4rSEp2x4GzM

Odg: Vremeplov

Reply #49
mislim da ovakav fosil od stanice imam i ja negdje u garazi  :)

Odg: Vremeplov

Reply #50
Evo nešto malo ''mlađi'' fosil....fora je : Made in W.Germany...Onda je to nešto značilo  :-X
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Vremeplov

Reply #51
mislim da ovakav fosil od stanice imam i ja negdje u garazi  :)
Još bolje ako nađeš i prijemnik, jer sustav varioprop nije baš kompatibilan sa današnjim PPM...

@ Barba Mes..ova Sprinterica je oko 10 godina mlađa od Variopropa i kompatibilna je sa današnjim sustavima. Čak i nadogradnja na 2,4 bila bi isplativa, ima jeftinih modula .
 Nakon Europe Sprint, izašla je i 2020 koju sam koristio kraće vrijeme, a to su već bile 'memorije', nezamislivo je bilo spremiti 6 set-upa za 6 modela u memoriju, zapravo prva stanica koja se mogla programirati bila je upravo MPX. Danas niti 66666666 memorija nije dovoljno :) (ako se želi uspjeh na tržištu).

Za današnji attach izabrao sam pravi vremeplov, sliku iz 1977: na slici je pok. Prukner, modelar od kojega sam najviše naučio. Ova motorna jedrilica imala je v-rep i motor naprijed, a ne u gondoli-parasolu iznad krila. Tek danas shvaćam koliko je to bilo napredno za ono vrijeme.
Lijevo, u žutoj majici je kolega Dan, modelar sa kojim i danas rado odem na livadu letiti; iza je hrpa Pony bicikla sa kojim smo taj dan došli na livadu  :D (Borongaj)
Damir

Odg: Vremeplov

Reply #52
a ko je ovaj zgodni u tarzankama :D

Odg: Vremeplov

Reply #53
@Damire , super Ti je godina ''nastupa''..nosili smo trapez(hlače) a na kupaćim gaćicama obvezatna je bila okomita bijela pruga...na predijelu Borongaja jeo sam tada najbolju ''refužo'' paštetu...ili rifuzo... ::)
Zašto ?...ni dan danas ne znam.... :D ;D
Sprinterica  :-X da točno ,ali danas sam razmažen pa mi jedino odgovaraju stikovi i gimbali  od Futabe ,mogućnost štimanja po visini i ugađanje federa za bolji osjećaj, a nije na odmet i memorija   8) Zamisli da danas svaki put ,na terenu,ponovno  trimamo model... :'(
Veliki pozdrav doktore  :)
Mes
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Vremeplov

Reply #54
dao sam si truda naci moje starudije, postam slike kad slikam. pitanje jedno, kada su se pojavili Robbe S 181 servoi?

Odg: Vremeplov

Reply #55
Jel to u ruci MPX 4-ka ? Imam ju doma, ispravna, imam i 2 prijamnika za nju, jedino mi fali TX kvarc, naravno 27.045 Mhz. Opal mi je jednom prilikom u Jarunsko jezero i nisam ga uspio naći. Poslikam kad stignem.

Odg: Vremeplov

Reply #56
@Tomi ,je, ovo je MPX 4 ch ,ali na fm 35 Mhz , možda Ti se neko sa foruma javi ako ima kristale sa tog područja..LP
Mes
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Vremeplov

Reply #57
@Remote: znam da je SPRINT na 35Mhz (btw. kolega ima SPRINT na 40Mhz, ko nova je, radi bez greške), mislio sam na sliku koju je Diogen stavio. Slična je MPX 4 (makar je 6 kanalna) pa pitam.

Odg: Vremeplov

Reply #58
@ Tomi: imam još slika sa tog letenja pa ću provjeriti, ali gotovo mogu biti suguran da je MPX4 jer Prukner je jako cijenio kvalitetu i nikada nije fušao.... a tvoj quartz - mislim da ima nade kada pogledam malo po ladicama  :-\

@Storm9a..Nikada nisam imao Robbe S 181 servače i ne sjećam se da ih je netko koristio ; mislim da su svi Robbe servo zapravo Futaba... ja sam dugo imao standard 3003 .

@Barba Mes: sada sam shvatio da je osoba desno od Pruknera (slabije se vidi iza) kolega Dražen sa kojim sam isto u kontaktu. Dakle dvojica kolege, MPX, Pony bicikli, Pruknerovi modeli, ..sve što je kvalitetno i danas nakon 40 godina je isto tako !
Inaće ova fotka je dijapozitiv Fotokemika, uslikao moj Stari...ja sam skenirao i ustanovio da nisu boje 'apšisale', još jedan dokaz kako se prije 40 godina radilo kvalitetno!
Made in EU, a ne 'PRC' !!!   ;)

Damir