Skip to main content

Topic: 2.4 i voda (Read 4925 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

2.4 i voda

dakle da čujemo iskustva sa furanjem 2.4gHz iznad vode ....

svi znamo da je to poprilično rezonantna frek. vode , ali kaj kazu on koji su probali letit iznad nekog jezerca ili slično ...
dx9-xd8-gobac630

Odg: 2.4 i voda

Reply #1
Ja sam dosta letio iznad jezera i nisam primjetio nikakvu razliku!

Odg: 2.4 i voda

Reply #2
super , jos da neko kaze da je sa spektrumom to izvel , i eto i mene da probam ...
dx9-xd8-gobac630

Odg: 2.4 i voda

Reply #3
Ja sam letil s dx6i iznad preljevnice s orang rx prijamnikom i nikad ništa, može dost ljudi potvrdit
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: 2.4 i voda

Reply #4
Ja sam se na preljevnici nagledao kako ljudi lete s svakakvim stanicama iznad jezera!

Mislim da ne utjece nis voda na 2.4ghz

Odg: 2.4 i voda

Reply #5
Ja sam probao iznad mora sve ok  :)
Leti samo leti :-)

Odg: 2.4 i voda

Reply #6
Letio iznad mora, ssve ok

Sent from my SM-T211 using Tapatalk

dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak


Odg: 2.4 i voda

Reply #8
A koja je to teorija o vodi i 2,4?

Letio cijelo ljeto iznad vode ( pardon - mora, more nije voda :) ) nema nikakvih negativnih pojava.

Uz malo pažnje ni sol nije neki problem.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: 2.4 i voda

Reply #9
Ako ima vode na liniji opticke vidljivosti izmedju modela i predajnika onda ima problema.
Tj. ako je magla, kisa ...
Da li sama blizina povrsine vode ima efekta, ne bi znao za sigurno ...
Eto ljudi lete blizu vode, pa onda valjda nema.

Eto malo proguglao pa na ovom linku nasao objasnjenje:

http://www.madsci.org/posts/archives/2000-12/975943217.Ph.r.html

Uglavnom zakljucak je da NE UTJECE, cak i ako pada kisa.

Citat sa drugog linka:

"2.4 GHz signals may be attenuated by up to 0.05 dB/km (0.08 dB/mile) by torrential rain (4 inches/hr). Thick fog produces up to 0.02 dB/km (0.03 dB/mile) attenuation. At 5.8 GHz, torrential rain may produce up to 0.5 dB/km (0.8 dB/mile) attenuation, and thick fog up to 0.07 dB/km (0.11 dB/mile). Even though rain itself does not cause major propagation problems, rain will collect on the leaves of trees and will produce attenuation until it evaporates."
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

 

Odg: 2.4 i voda

Reply #10
Bavio sam se wirelessom dosta dugo i primijetio sam da je signal nesto jaci kada pada kisa ili snijeg.
Linkovi preko vode su bili nesto bolji navodno zbog refleksije, to su sve zapazanja iz prakse.

Odg: 2.4 i voda

Reply #11
Bavio sam se wirelessom dosta dugo i primijetio sam da je signal nesto jaci kada pada kisa ili snijeg.

Kod mene je obrnuto: kad pada kiša, imam slabiji signal. Ovisi dali je vlažna prepreka mokri zid, drvo ili crijep (i slično), a isto tako dali oslabljuje 'strani' signal, tj. signal kojeg ne želimo, ili oslabljuje baš željeni signal. U slučaju previše signala na relativno malom prostoru, bolje je da je sve vlažnije, pod uvjetom da je link do routera donekle 'suh'. Ovo vrijedi ponajviše gdje se svi nakače na kanal 11, pa je onda gužva u 'eteru'.

Quote
Linkovi preko vode su bili nesto bolji navodno zbog refleksije, to su sve zapazanja iz prakse.

To vrijedi samo u 'skokovima', tj. kad se dogodi da se reflektirani signal 'zbraja' sa direktnim signalom zbog 'konstruktivne interferencije'. Međutim, kako avion (ili druga letjelica) nije stacionarna, onda se ta 'dobit' može ubrzo pretvoriti u 'gubitak' zbog 'destruktivne interferencije', tj. preklapanja vala sa drugim u protu-fazi.

Uglavnom, taj reflektirani signal je vrlo varijabilan. Ako se želi izbjeći bilo kakva 'varijabilnost' signala zbog refleksije, onda se koristi cirkularna polarizacija - reflektirani val je sa 'pogrešnom' rotacijom polarizacije, tako da su reflektirani signali oko 18 dB slabiji u prijemu nego 'ispravna' polarizacija.

To se uglavnom koristi kod svih satelitskih veza, ne samo zbog refleksije, nego i zbog karakteristike leta - u svakom trenutku bi se linearna polarizacija mijenjala, pa je zato bolje cirkularna.

Bilo bi lijepo to koristiti za stanicu i za video link, no pravljenje takve antene je malo složenije, tj. naštimavanje (impedancija i rezonantna frekvencija) iste je malo teže nego obični dipol ili četvrtvalna antena.

Nadam se da nisam ugnjavio, tek toliko za info.

LP,
milan
---

Odg: 2.4 i voda

Reply #12
Kiša i snijeg nemaju nikakav utjecaj na 2,4GHz, veličina kaplijce i pahuljice je u potpunosti "kriva" da bi imala utjecaj na te valne duljine. Magla ima značajan utjecaj samo na mikrometarske valne duljine (laseri i sl.)

Gore spomenuti fenomen "mokrih" površina (krovovi, lisće itd.) je točan jer dovodi do refleksija.

No sve to skupa nema nikakve veze sa FHSS - koji koriste svi - kako god se zvao.

[attach=1]



I malo o patentu FHSS

http://en.wikipedia.org/wiki/Hedy_Lamarr

On August 11, 1942, U.S. Patent 2,292,387 was granted to Antheil and Hedy Kiesler Markey, Lamarr's married name at the time. This early version of frequency hopping, although novel, soon met with opposition from the U.S. Navy and was not adopted.[14] The idea was not implemented in the US until 1962, when it was used by U.S. military ships during a blockade of Cuba after the patent had expired. Her work was honored in 1997, when the Electronic Frontier Foundation gave Lamarr a belated award for her contributions.[3] In 1998, an Ottawa wireless technology developer, Wi-LAN Inc., acquired a 49% claim to the patent from Lamarr for an undisclosed amount of stock.[15]
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: 2.4 i voda

Reply #13
eto nakon slusanja savjeta od onih koji su probali , i ja sam se usudio i odradio letenje preko vode...
nisam imao izgubljenih slogova , pa se usudim potvrditi da nema neke frke ...  ;)

Hvala svima na pruzenim savjetima..TNX

dx9-xd8-gobac630

Odg: 2.4 i voda

Reply #14
Jedan mali dodatak temi 2,4 i voda: neće smetati osim ako ne poželimo podmornicu  :D

Negdje krajem 90-tih i početkom 2K "živjeli smo na wifi mrežama" jer je adsl bio papreno skup : primijetili smo da voda, tj. kiša, magla i snijeg u biti ne smetaju osim ako se ne natalože na anteni. Mjereno je preko bandwith-a a ne direktni RSSI, no u konačnici rezultat je isti.
Tako isto vrijedi i za naš 2,4 RC.

No jedna mala napomena za znatiželjne: 2,4 je valne dužine oko 12 cm i već na 10 cm stvari se  mijenjaju jer voda pokazuje izvjesnu refleksivnost i meteo-radari za oblake, tuču oluje i te stvari rade na oko 2,9 giga.
I kod nas postoje takvi (DWSR) i više o tome može se potražiti ovdje: http://vrijeme.hr/aktpod.php?id=bradar&param=stat&code=opis   (prema dnu stranice!)

Damir