Skip to main content

Topic: Vinkovci, lopovski grad... (Read 8972 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vinkovci, lopovski grad...

Pozdrav,

Večeras kasno (oko ponoći) stavio Turnigy 9 kanalni prijemnik, jedan servo i jednu LED kraj ceste da ispitam domet. Skoro 700 metara. Pri povratku, svjetlo mi je bilo malo čudno, kao da se micalo i bez moje komande. A onda je utihnulo.

Pri povratku sam ustanovio da je nestao i prijemnik i servo i LED i set baterija sa prekidačem.

Izbjegavajte Vinkovce u širokom krugu, ovdje se krade čovjeku iz usta!

Dabogda mu se ruka osušila, ona kojom je dirao moj prijemnik. Em sam teškom mukom skupio novce za poluispravnu stanicu (Turnigy 9X), em nemam novaca za novi prijemnik (imam FrSky, ali nemam još naponski regulator za pregoreni RF modul). A i servo nije džabe (Hitec, HS-81). LED, manje više, onaj iz upaljača.

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #1
Mozda da nisi stavio LED......ne bi nitko ni primjetio.Al sad je kasno.Pojavit ce se na njuskalu kad tad.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #2
Tko to oko ponoći ne gleda tekmu?
Nadam se da je ukradena baterija bila LiPo i da lopov ne zna... >:(
Damir

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #3
Mozda da nisi stavio LED......ne bi nitko ni primjetio.Al sad je kasno.Pojavit ce se na njuskalu kad tad.

LED je služila da vidim kad se servo miče - dakle, prima komande od prijemnika. Probao po danu, ne vidi se dobro.

Prije nekoliko dana sam bio stavio cijeli avion kraj ceste  - ima ugrađene LED na krilima, crvena i zelena, te bijela sa reflektorom ispod nosa aviona. Dobro da nisam ostao bez aviona. Ili je sreća što domet nije bio veliki, pa se nisam udaljavao više od 200 metara od aviona.

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #4
Tko to oko ponoći ne gleda tekmu?
Nadam se da je ukradena baterija bila LiPo i da lopov ne zna... >:(
Damir

Ne gledam tekmu, ne gledam sportove. Nisam taj tip. Ja sam čudnovata nakaza (freak), koja dane provodi u zadimljenoj sobi za  lemilicom, noću izlazi van da testira ono što je zalemio.

Ne, nije LiPo, tek polukrepane NiMH. No, dao si mi ideju... moram zamoliti bankare da mi poklone one uređaje sa bojom koje se koriste za čuvanje novca - kad se prisilno otvori vreća sa novcem, sistem detonira i poprska lopova. Ta boja se ne može skinuti vodom niti kemikalijama. Mora se čekati da naraste nova koža. Neko vrijeme bi idiot bio lijepo obojen raznim bojama (zapravo ne znam koja je to boja). Ne bi ga ni pokušavao tražiti po gradu, to bi mu bila dovoljna kazna i opomena da ne dira tuđe stvari, ma gdje god bile.

A baš sam se radovao ispitivanju antena za stanicu, montirao SMA konektor na zadnju stranu RF modula na Turnigy-ju, pa probao prvo D-link antenu. Taman kad sam mislio probati antenu sa TP-Link-a, .... nemam na čemu testirati.

Moja ulica je dosta dugačka, od moje kuće do centra grada je ravna i ima 1.5 kilometara (u slučaju da je domet veći, onda prijemnik mogu povući prema Rokovcima još nekih 500 metara). Već znam sve točke (sa google maps-a) i udaljenosti. To mi je praktično da znam koliki bi minimalni domet bio na avionu ili drugoj letjelici. Stavljanje prijemnika negdje postrani (unutar kuće) ne dolazi u obzir, trebam 'line of sight' test.

No, sad je gotovo. Mogao sam ovo, mogao ono... u najmanju ruku staviti preko toga neku prozirnu posudu premazanu nekom smrdljivom tvari, valjda bi onda ostalo sve to na mjestu, no ni to nije sigurno. Pun grad je onih što čeprkaju po kontejnerima, a izgleda da ću i ja početi...

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #5
nema li tvoja stanica range test?

da ne moraš hodati 700m i izvoditi čudne eksperimente...

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #6
Milane,
rangetest radiš jer želiš vidjeti koji domet ti ima stanica, jasno.

ali pošto želiš letjeti model s njom a ne samo gledat kako prijemnik pokreće 1 servo preko NiMh,
onda moraš spojiti sve u model i uštekati kako će biti i u letu. (nerijetko i s upaljenim motorom - da vrti baš)
jer onda domet opada.
pa ti nema smisla znati da je domet 'praznog' setupa npr i 10km,
ako u modelu koji ćeš letit je to npr samo 500m.

ako se vadiš da je to samo test koja je antena najbolja, važi i dalje isto.
testiraj na modelu, manje ćeš morati hodati(bit ćeš bliže modelu)
kao što si i primjetio već i sam u postu iznad(veliš da je bio 200m)

također, možeš hodati s modelom u ruci a stanicu ostaviti na terasi, krovu kuće.
di ju nebu netko samo tako uzeo, a i teže se vidi.
(a model je teže ostaviti jer je veći pa ga može vjetar bacit dole npr...)

ako nemaš servo test opciju na stanici, ostaviš gas na 30% pa hodaš s modelom dok ne prestane vrtiti motor(failsafe setting), i to je to.
malo orkećeš model, jer u zraku bu se isto okretao, a to dosta remeti prijem nasram idealne pozicije kada su antene u istoj ravnini polarizacije.

jasno bolje ako imaš pomagača pa da on mrda palice i okreće stanicu, ali sudeći po gore napisanome, solo si u tome :(


kaj radiš inače za pravo u životu?
pošto viim da te bacaju te neke sitnice u depru, spominajo si i tablete u prošloj temi...  daj se razvedri malo.
ovo treba biti hobby za opuštanje od svakodnevnih briga, a ne izvor istih :)

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #7
nema li tvoja stanica range test?

da ne moraš hodati 700m i izvoditi čudne eksperimente...

Nema toga na Turnigy 9X. Ono dugme odozadi (za bindanje), probao pritiskati - nema razlike. Nije to Spektrum stanica.

Ima još jedan način testiranja: stavi se sve u tepsiju sa metalnim poklopcem, tako da mala pukotina dopušta dio signala da uđe unutra. No i to se treba testirati da se u tom slučaju zna ekvivalent malog dometa u odnosu na otvorenu stanicu. Tada se preračuna realni domet i 'skračeni domet' u koracima i napravi usporedna tablica.

Taman kad sam to mislio napraviti, prijemnik nestao.

Stavljanje 'dummy load-a' (50 Ohm) na izlaz RF modula nema smisla, jer onda ne znam koja antena je bolja za bolji domet.

Do sada sam uspio popraviti original modul (pregorio regulator 7805), a za dograđeni FrSky modul čekam naponski regulator (buck converter) STP54331 da stigne od kineza (čitaj: ako se i kad se kinez smiluje). Još mi samo ostaje naći polupregoreni potenciometar za throttle i stanica kao nova. Iako, skuplja pita nego tepsija, ali kad sam se već uvalio u to... nema mi druge.

LP,
milan
---

 

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #8
ako imas frsky modul onda imas range test
strong, light and cheap - choose two

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #9
Milane lijepi pozdrav iz Vukovara , ajde ako uhvatiš vremena javi se pa da se dogovorimo da dođeš do nas u Vukovar , poneseš sve pa nešto odradimo zajedno sa tobom .. Željac, Valentin, Mišo i moja malenkost uvijek smo raspoloženi za suradnju ! :)
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #10
Milane,
rangetest radiš jer želiš vidjeti koji domet ti ima stanica, jasno.

Da.

Quote
ali pošto želiš letjeti model s njom a ne samo gledat kako prijemnik pokreće 1 servo preko NiMh,
onda moraš spojiti sve u model i uštekati kako će biti i u letu. (nerijetko i s upaljenim motorom - da vrti baš)
jer onda domet opada.
pa ti nema smisla znati da je domet 'praznog' setupa 1000km,
ako u modelu koji ćeš letit je to npr 500m.

To bi bilo u redu da u mom gradu ima još neki modelar osim mene da mi pomogne čuvati model. Sve moram sam uraditi, nema mi druge. Ima zainteresiranih, no aktivnost modelarstva je slaba ili nikakva. Uglavnom sam sam kao tuga...

Quote
ako se vadiš da je to samo test koja je antena najbolja, važi i dalje isto.
tesiraj na modelu, manje ćeš morati hodati(bit ćeš bliže modelu)
kao što si i primjetio već i sam u postu iznad(veliš da je bio 200m)

200 metara je bio test od neki dan, kada je umjesto 'pristojne' antene bila zalemljena improvizirana antena (komad žice). Sinoć sam se potrudio i stavio 50 Ohmski koax od predajnika do SMA konektora, tako da sada mogu mijenjati i isprobavati ove antene sa WiFi-a, pošto je frekvencija tu negdje. Sinoćnji test je pokazao povećani domet sa 200 na 700 metara (išao biciklom).

Quote
također, možeš hodati s modelom u ruci a stanicu ostaviti na terasi, krovu kuće.
di ju nebu netko samo tako uzeo, a i teže se vidi.
(a model je teže ostaviti jer je veći pa ga može vjetar bacit dole npr...)

ako nemaš servo test opciju na stanici, ostaviš gas na 30% pa hodaš s modelom dok ne prestane vrtiti motor(failsafe setting), i to je to.

Ova stanica je prerađena (ugrađen unutarnji FrSky modul, za sada neispravan, čekam čip za regulaciju napona), firmware promijenjen i nema failsafe opciju. A ni prijemnik izgleda nema failsafe.

Sve u svemu, ideja je dobra, samo sad moram kupiti novi prijemnik. Ili da odmah kupim nekoliko prijemnika, pa nek' se lopovi časte.

Quote
malo orkećeš model, jer u zraku bu se isto okretao, a to dosta remeti prijem nasram idealne pozicije kada su antene u istoj ravnini polarizacije.

Ma, sve je to bilo u planu, samo mi je netko pobrkao planove...

Quote
jasno bolje ako imaš pomagača pa da on mrda palice i okreće stanicu, ali sudeći po gore napisanome, solo si u tome :(

Oh, well. Teoretski imam pomagača, ako se radi test sa stacionarnom stanicom i pokretnim modelom: stavim upaljenu stanicu u kartonsku kutiju (negdje unutar zaključanog prostora), a ova moja dva vraga od mačića stavim unutra. Pa kad se budu igrali, valjda će ponekad pomaknuti palicu ili palice. Jedino tako.

Quote
kaj radiš inače za pravo u životu?
pošto viim da te bacaju te neke sitnice u depru, spominajo si i tablete u prošloj temi...  daj se razvedri malo.
ovo treba biti hobby za opuštanje od svakodnevnih briga, a ne izvor istih :)

Zanimanje: umirovljenik. Mirovina 2400 kn, od toga 850 kuna kredita još samo nekoliko godina. Nedavno mi je otac umro i ostavio u nasljedstvo dug od oko 25000 kuna na njegovim kreditnim karticama. Dakle, isto kao dodatni kredit još nekoliko godina. Ova kuća je trenutno pod ovrhom, a i nije moje vlasništvo, nego vlasništvo njegove firme. Dug firme prema poreznoj upravi je 17500 kuna, koje nema teorije da stvorim novac odmah. A da bi kuća bila moja, moram kupiti kuću od firme, tj. platiti oko 5% procijenjene vrijednosti + 33% poreza na dobit (ova zakonska regulativa mi nije jasna). Još samo dvije rate od 600 kuna za bilježnika (ostavinski postupak).

Ostatak mjesečnih davanja su struja, voda (plin nemam, a nisam ni kupio drva za sljedeću zimu, kako je krenulo ni neću moći), dimnjačar, komunalne naknade... Ako mi mjesečno ostane možda 300 kuna, to potrošim na razne igračke.

Moj dnevni obrok se sastoji od kruha i margarina (ako nema trenutno kruha, utažim glad tabletom za spavanje i to je to, izdržim bez jela i do tri dana). Vikendom se uspijem najesti (čitaj: prežderati) kod majke od moje djevojke, jer se djevojka tada vraća sa posla iz Zagreba, pa njena majka onda napravi ručak (obično grah). Ostale dane, gospođa je na dijeti zbog visokog tlaka, a osim toga, ne da joj se kuhati.

Dok je firma radila, bilo je dosta novaca, no moj ludi otac je uglavnom "pomagao" maćehi i njenim sinovima (bunde, zlatnina, auti, stanovi), a mene je samo volio (bar je tako govorio), iako nisam 'ispao' kako je on to želio. Čim sam se rodio bio sam kriv i kad jesam bio kriv i kad nisam. To mi je već ušlo u naviku, pa kad god netko napravi sranje, ja se prijavim kao krivac.

Razlog prijevremene mirovine... eh, valjda je jasno: nisam normalan, lud 100%, totalna nesposobnost za rad (puno godina liječenja depresije). A da se nisam rodio, a valjda bi onda bilo sve u redu.

Da, ovaj hobi me opušta, donosi mi radost, najljepše mi je gledati kako moja letjelica klizi zrakom (svi moji dječački snovi se tada ostvaruju - san o letenju). No kad padne mrak ili kad je vrijeme loše (kad nema letenja), onda se zatvorim u svoja četiri zida i očajavam (to je valjda navika, tolike godine ponižavanja od strane mog oca...). U rijetkim trenucima inspiracije, upalim lemilicu i nešto sklepam sa dijelovima koje imam. Ostatak vremena provodim gledajući youtube i ljude koji su sretni.

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #11
ako imas frsky modul onda imas range test

Imam, samo je spaljen STP 54331 čip zbog greške sa pogrešnim polaritetom baterije. Naručio jedan, sad trebam čekati da stigne. Nadam se da je samo on pregorio, barem ima vidljivi 'ožiljak' u vidu kratera.

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #12
Milane lijepi pozdrav iz Vukovara , ajde ako uhvatiš vremena javi se pa da se dogovorimo da dođeš do nas u Vukovar , poneseš sve pa nešto odradimo zajedno sa tobom .. Željac, Valentin, Mišo i moja malenkost uvijek smo raspoloženi za suradnju ! :)

Puno hvala na ponudi. Naravno da ću navratiti u Vukovar, ne mogu odbiti ovako velikodušnu ponudu.

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #13
Hm,samo da ti kažem da smo kolega i ja testirali njegov 9X sa onim 8 kanalnim prijemnikom,FPV i OSD sistemom,i dobili smo domet od 1300 m. Ako je vjerovati jeftinom kineskom OSD-u. Možda je moglo i dalje ali nismo smjeli pošto nismo imali nikakvu dodatnu zaštitu u vidu GPS go home ili sl.
Nisko,niže,...šetnja...

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #14
Vedronebo, vec dugo citam vase postove...zasto se tocite tabletama, modernim otrovom?
Zivite u prekrasnom gradu sa puno praznih livada...zasadite si nesto prirodno, navecer zapalit jednu i lagano u krpe. Nema depresije, nema bolesti, nema problema.