Skip to main content

Topic: [FlyPenguin] X-Quad (Read 11230 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

[FlyPenguin] X-Quad

Pozdrav svima.


Prije 3 mjeseca sam odlučio da sastavljam quad. Od tad sam se svakodnevno informisao kao i šta ide, i kad sam našao ovaj forum shvatio sam da mi baš to treba.
Tu sam našao i jednog dobrog druga Ivana [FlyMeToTheMoon] koji mi u svemu pomaže, i da nije bilo njega sumnjam da bih išta uradio do sad.


Polako sam naručivao dijelove, dio njih je stigao a dosta se još čeka.
Za početak sam mislio napraviti quad koji leti, bez ikakve opreme a s vremenom ubaciti FPV, pa neki gimbla sa GoPro-om...Ali prvo da se naučim letjeti pošto sam novi u svemu ovome.

Danas sam počeo polako s radovima, promjenuo konektore na baterijama, zalemio pinove na ploči, i napravio konstrukciju frejma.
Kako šta budem stavljao na quad tako ću stavljati i slike, sa specifikacijama.


Quad će se zvati "FlyPenguin"


Frejm je "homemade".
Dimenzije:
-aluminijumske šipke (četvrtaste, plastificirane) 16x16x1mm. Dužina jedne ruke (kraka) 320mm, dijagonala frejma 690mm.
-šperploča 15x15cm debljina 3.5mm, zaobljena radi estetike a i zbog smanjenja težine.
-šarafi 4mm sa podloškama
Ukupna težina: 334g




Mozak čitave operacije, tj. matična ploča "APM 2.5.2"


Propeleri plastični (za sad) "10x4.5"", 2 para


Punjač "Turnigy Accucell 6" za koji još uvjek nije stiglo napajanje.

Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #1
Super frame, budes radio neke nogice ili?
Lp,
Alex

Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #2
Hvala, hvala. Biće i nogice, dok stigne još dijelova pa da to uradim odjednom  ;)

 

Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #3
sretno =)


i ja sam se nedavno poceo igrat s ovim čudima =) prokleto zarazan hobi




Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #4
frame predobro izgleda ;)

Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #5
Baterije "Turnigy 2650mah, 3s 30-40C" 2 komada
Težina jednog komada: 237g


Balanser za propelere "Tarot Blade prop ballancer" sa ručno izrađenim držačem. Jeftinije je a i zanimljivije, sad je original :)



Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #6
Provjeriću tvoju teoriju jednom. Valjda se podrazumjeva da sve bude 100% ravno  :D

Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #7
Najbolje je sa dvije salice i vaservagom

Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #8
ove baterije su 3c ?
letim, al nikako da poletim


Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #10
Pojma nemam za masu, nogice su mi malo duže od tvojih i nisu 15x15 nego 16x16. Šarafi su mi 4mm (+ nisu skraćeni) nisam mogao naći 3mm ove dužine. Nisam puno ni tražio. Srediću to sve kasnije kad bude sve gotovo nije to problem.

A i ovaj kompletan frejm i sve što budem kačio na njega je samo za učenja, tako da kad budu baš u pitanju grami,
smanjivaćemo :)


Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #11
Ništa ljepše kad te poštar probudi sa novim dijelovima  :D

Motori "HP 2814(3536)-810KV Outrunner Brushless Motor" x4
Težina jednom motora sa svim dodacima i šarafima: 130g

Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #12
Nakon par sati, pored ostalih obaveza uspjeli su se montirati i motori na frejm. Motori su montirani direktno na frejm sa 2 šarafa. 2 šarafa su sasvim dovoljna da drže jedan motor bez onog držača, tu se dobija par grama na težini a svakako je i bolje hlađenje motora.
Šarafi su namazani lakom za nokte, čisto sigurnosti radi, da ne bi došlo do odvrtanja zbog vibracija.

To bi otprilike trebalo ovako da izgleda  :)

Rapon od motora do motora: 440mm, dijagonalno 630mm.


Trenutra težina: 860g.

Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #13
jel to finalni raspored propova?

jer ako je nebu ti to letilo kolega.

Odg: [FlyPenguin] X-Quad

Reply #14
Ma jok, to je samo stavljeno za slikanje. Nisu ni stegnuti... ;)


Čekam sledeću turu, pa da se bacim na programiranje svega toga, da odredim pozicije motorima, sredim ESC-eove, ploču itd. Pa onda povezujem sve to i polako u vazduh :)