Skip to main content

Topic: Prvi quad? (Read 4290 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Prvi quad?

Pozdrav svima!

Molio bih vas malu pomoć / pojašnjenja vezano uz odabir prvog RC-a.
Obzirom da me dosta zanima fotografija privukla me mogućnost fotografiranja / snimanja iz zraka s RC modelom, naravno uz uživanje sa samim modelom - nekako sam suzio izbor na Quad a obzirom da nemam previše vremena nekako mi se čini da je najbolje da se odlučim na gotov model (novi ili polovni).

Dosta sam "kopao" po netu i forumima te mi se čini da su DJI proizvodi nekako najjednostavniji za početnika (RTH, Failsafe, hover) - ono što me zanima je:

- koja je razlika između Phantom FC40 i Phantom 2? Da li je razlika u kvaliteti velika, kakva je stock kamera na FC40? Obzirom da FC40 putem stock kamere ima i FPV a cijena je cca. 450,- Eura, da li je isti isplativija opcija ili je bolje uzeti Phantom 2 (s gimbalom) te polako nadograđivati sistem (Gopro, FPV...) - cijena je min. 2x?
- već neko vrijeme imam Rollei 5S Outdoor edition kameru ali nažalost bez WiFi-a - da li je istu moguće montirati na FC40 ili na Phantom 2? Da li će biti teško upravljati bez FPV-a?
- obzirom da sam početnik, "strah" me i padova, pogotovo u vodu / more :) - da li je moguće osigurati opremu od takvih situacija, koliko to košta, gdje?

Dakle, najviše me zanima aerofotografija i video (uz foto-opremu koju već imam) - što se ulaganja tiče te obzirom da će se raditi isključivo o hobiju a ne komercijalnoj upotrebi naravno da tražim čim isplativiju opciju - ako je razlika u kvaliteti velika naravno da se isplati uložiti nešto više.
Svi prijedlozi / komentari dobrodošli; hvala :)

 

Odg: Prvi quad?

Reply #1
Evo nešto malo jače od phantoma za početnika i vodootpran je - i možeš montirati bilo koji gimbal i kameru i nadograđuješ po potrebi.
Najbolje za početnika je vježbati s njim iznad vode - nemožeš ga razbiti niti potopiti :)


MARINER - waterproof quadcopter

Odg: Prvi quad?

Reply #2
Evo nešto malo jače od phantoma za početnika i vodootpran je - i možeš montirati bilo koji gimbal i kameru i nadograđuješ po potrebi.
Najbolje za početnika je vježbati s njim iznad vode - nemožeš ga razbiti niti potopiti :)


MARINER - waterproof quadcopter

ima tamo odvojen dio za reklame i za firme, spamanje početničke teme je baza iz '99-te

Odg: Prvi quad?

Reply #3
iskreno sam odgovorio čovjeku - iskustvo iz prve ruke.


A tebi je spamanje ono nešto čime se bavim i što čovjeku mogu pomoći.


Tipično hrvatski

Odg: Prvi quad?

Reply #4
Autoru teme: ako te imalo zanima snimanje kasnije s njim,
onda u startu samo gledaj finalni rezultat, snimku.
Sa svih modela koji ti dolaze u obzir.
 Sve ostalo je samo finesa ako su dva jako blizi po snimci. (Tezina, velicina, sto sve dobijes u paketu za te pare itd....)

Neki ti samo napisu da je moguce staviti gimbal koji zelis,
 pa ih pitaj da stave i posalju yubito link.
da ti ne bi kasnije lupao glavom kada bu letio upola krace, pregrijavalo se ovo ili ono radi loseg hlađenja ili snimka bila puna treskanja....

Ja ti nista ne prodajem pa ti cisto objektivno savjetujem.

Dakle. Kokice u ruke i u pregledavanje snimki. Pa ce odluka biti laksa ;-)

Odg: Prvi quad?

Reply #5
Hvala svima!

Dr. Tom, pročitao sam cijelu temu u kojoj postate video "uratke" (btw. svaka čast na delfinima, savršeno) i tražim nešto slično Vašem setup-u.
E sad, da li je FC 40 bolji izbor obzirom da imam Rollei cameru (nije gopro ali bi trebala biti tu negdje, snima max. 1080p na 60 FPS) - tj. kolika je razlika između FC 40 te Phantom 2, Vision itd?

Obzirom da Rollei nema Wifi, koliko je teško upravljati bez FPV? Ako idem npr. na opciju Phantom 2 + gimbal treba za FPV trebao bi mi gopro ili kamera s wifi + FPV setup?
Da li imate iskustva s trajanjem batke na FC40 (stock verzija) te kako se ponaša u odnosu na P2?

Ako se odlučim, vjerujem da će u 80% slučajeva biti fokusirano na snimanje... Što se kvalitete videa tiče, teško mi je procjeniti da li je nešto "obrađeno" ili ne, pretpostavljam da ovisi o svijetlu itd. - pogledao sam dosta videa na Youtube, slični setup-i a potpuno različita kvaliteta snimke.
Obzirom da se duže bavite ovime, što Vi preporučate za početnika?

@ZZingos - da li ima opcija kupnje u EU ili samo u USA? Izgleda zanimljivo ali moram malo više pročitati o tom modelu.

Odg: Prvi quad?

Reply #6
Pa da istina. Međutim da sam rekao da je najbolje da kupi fantoma ili s800 onda ne bi bilo spamanje. Ali čisto da kažem da će čovjek imati podršku u zemlji uvijek.
Ali eto zato i ne prodajem ništa u hrvatskoj tako da i ne može kupiti od mene :)
Letio sam i walkeru i fantoma od ovih manjih kvadova i ovo je samo moja preporuka. Krivulja učenja letenja bez straha od pada je puno strmija.



@Prco
Trenutno ima u USA i iz hong konga bit će i u Francuskoj uskoro. Naravno da je puno jeftinije iz Hong Konga čak i sa prijevozom i uvozom. Nego uskoro ću objaviti koju snimku i sa gimbalom i "jadnom" SJ4000 kamerom. Ako te zanima pogledaj na www.andmulticopters.com - ups opet spam

Odg: Prvi quad?

Reply #7
Tebi je plan aerofotografija i video u amaterske svrhe? Kupi PH2 vision RTF http://kopterworx.com/shop/rtf-ready-to-fly/beginner-model/dji-phantom-vision-rtf-2nd-battery.html
Probaj ne odmah letit iznad ljudi i u GPS-u ili IOC modu nego lagano stekni dojam upravljanja, i ja sam se opustio sa svojim x8 stalno letim na monitor i danas idem malo solirat po livadi odmah primjećujem da sam malo zahrđao. Sutra ide kk ponovo u akciju da se priberem  ;D


Koliko novčeka toliko i muzike...

lp

Odg: Prvi quad?

Reply #8
Obzirom da će biti korišteno u amaterske svrhe, da li je Phantom 2 Vision toliko dobar / bolji od PH2 ili FC40?
Cijena je skoro 3x veća od npr. FC40?


Odg: Prvi quad?

Reply #9
Pa evo oni ti lijepo pokazali: http://www.dji.com/products/compare-phantom


Phantom 2 je skuplji jer ima vecu autonomiju leta bolji,flight controller,motore itd.Isto kao i kod ostalih uređaja noviji je jaci.Ali mislim da za 1000 eura(mislim na vision+) kolko kosta u EU mozes i slozit nes svoje al ak se nemas vremena zezat razmotri i druge proizvodace pa se odluci.

Odg: Prvi quad?

Reply #10
@experthr - hvala na linku, dosta je jasnije sada :)
Što se DJI tiče, prema spec dvojba je ili najjeftinije (FC40) ili najskuplje (Vision+)  - prema spec std. PH2 nema kamere ni gimbala ni FPV dok je Vision bez gimbala (te se ne isplati naspram vision+ s gimbalom). Da li je kamera ma FC40 dosta lošija? Na FC40 može gimbal od Walkere, kako to izgleda? Naravno, ako netko ima :)

Koji od ostalih proizvođača se mogu usporediti s DJI modelima? Walkera?
Obzirom da se radi o za moje prilike puno love sam i pokrenuo temu da čujem iskustva te prijedloge iz prve ruke :)
DIY sam također uzeo u obzir ali fali mi vremena, ne želim da završi u ladici čekajući bolje dane :/


Odg: Prvi quad?

Reply #12
Hvala experthr.
Najviše bih koristio za areofotografiju / snimanje (po mogućnosti kvalitetno) - obzirom da nisam do sada imao prilike koristiti slične modele, ne znam da li je FPV "muss" za tako što ili je to moguće i bez FPV (napominjem - početnik - znam da je tehnički moguće ali je pitanje kako bih se snašao u tome, vjerujem da je FPV ipak puno jednostavniji :) ).

Iskustva iz prve ruke će mi prilikom odabira puno pomoći, svi smo nekad bili početnici :)

Odg: Prvi quad?

Reply #13
Bez fpv-a budes snimio jedno veliko nista kvalitetno ...
R.I.P modeli: cessna 185, 5xF16 Falcon,2x zagi,Super Bandit,Eurofighter,Mig 29,Mig 29 v1.1,Eurofighter v1.1,Eurofighter v1.2
U izgradnji: Tarot fy 450 & F15 Frc Foamies MK2
Sada letim: -Ništa

Odg: Prvi quad?

Reply #14
Bez FPV-a nećeš snimiti ništa da valja. Trebaće ti mnogo snimaka,iz kojih ćeš izvući u montaži ultra kratke snimke. Sve u svemu nula bodova. Dalje,zavisno od toga sa koliko novca raspolažeš,zavisiće ti kvalitet modela. Ako ideš na RTF,skuplje je bolje i gotovo. Znači kopije sigurno nisu dorasle originalima. Dalje,one podatke koje pročitaš,smanji za 50% i to uzmi kao referentne. Uglavnom,možeš sam sklopiti odličnu mašinu za snimanje za manje para od RTF modela. Ili bar da u istoj cijeni sklopiš mnogo kvalitetnije. Pod uslovom ako si zainteresovan da sam radiš,učiš i slično. I ako imaš osnovne tehničke kvalitete. Dalje,ako nisi nikad letio,uzmi sebi neki RTF miniquad za 20-30$ i vježbaj. Ili tuci sate i sate na simulatoru. I naravno pregledaj sve snimke sa padovima multirotora po ljudima,samo da postaneš svjestan njegove opasnosti
Nisko,niže,...šetnja...