Skip to main content

Topic: Da li je balza zastarjela ? (Read 9757 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Da li je balza zastarjela ?

Reply #15
Pa, ... zapravo sam jako iznenađen odzivom na moje pitanje i hvala svima koji su participirali ovdje  ;)  !


Naime,prije nekoliko godina sam saznao da , slikovito rečeno 99% proizvodnje balze odlazi na izradu krilaca za vjetroelektrane !
Za njih ide 1. klasa, a ovo što ostane za modelare je industrijski otpad!


Kada pogledao današnju ponudu za modelarstvo i usporedim sa onom Solarbo balsom od prije par desetljeća - kao da to nije isto drvo !
Kvrge, nejednaki rez, lateralni godovi vijugaju uzduž svakog lista, nema se za pronači čisti A ili C razrez drveta, sve neka rezancija tipa B koja prelazi u C na rubu trake.


Inače, balza se 'bere' svakih 5 godina, toliko treba da izraste od biljčice u komercijalno upotrebljivo stablo!
Na slici: jedan 'žderač' kvalitetne balze...  :D




D.



Odg: Da li je balza zastarjela ?

Reply #16
@KresoZG: malo Te zekam...  :D :D
nemoj zamjerit !
daj nabaci neki plan, sliku.. da vidimo kaj to gradiš... vidim da je rad precizan i pedantan...


@Diogen: ne bi ni u snu rekao da u tim high-tech krilima ima balse ??!!  ???

Odg: Da li je balza zastarjela ?

Reply #17
Ma no frks ;)
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Da li je balza zastarjela ?

Reply #18
@Šišmiš , sviđa mi se Tvoja usporedba sa dalmatinskim kućicama  :o ...dođu kupe kućicu i okućnicu ...pričaju o romantic i crvenim krovovima, a onda izbetoniraju miljun kvadratnih metara,podignu hotel ..... plači voljena zemljo. Ma naravno nije balza kriva za ljudsko nemodelarsko  ponašanje..... ;D :D
LP iz Splita.
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Da li je balza zastarjela ?

Reply #19
@Šišmiš , sviđa mi se Tvoja usporedba sa dalmatinskim kućicama  :o ...dođu kupe kućicu i okućnicu ...pričaju o romantic i crvenim krovovima, a onda izbetoniraju miljun kvadratnih metara,podignu hotel ..... plači voljena zemljo. Ma naravno nije balza kriva za ljudsko nemodelarsko  ponašanje..... ;D :D
LP iz Splita.


@Remote: nisam mislio na to kada Albanac kupi kamenu kućicu.. :D :D .. poredba je ciljala na nešto uistinu romantično i izvorno..

Odg: Da li je balza zastarjela ?

Reply #20
Ma sve za pet Šišmiš.....odlično si me sjetio ovih baraba na obali ...po sistemu dva metra Dostojevskog i tri kilograma Shakespeara   :-X Da zaboravio sam i dvadeset dkg mortadele.
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes


Odg: Da li je balza zastarjela ?

Reply #22
Evo i snimak reza komadića balze napravljen elektronskim mikroskopom:



Odg: Da li je balza zastarjela ?

Reply #23
Također, puno modelara poput mene, nema adekvatan prostor za pravljenje modela.
Tako da za radionicu u dječjoj sobi od 4x4m, depron predstavlja najčistiju (i rekao bih jedinu)  varijantu za gradnju svojih modela.
treba si vidit moj dnevni boravak noću dok san radia oko f1a od balze..ko da je pala bomba haha  :D
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Da li je balza zastarjela ?

Reply #24
Inace ja san tu svjež po pitanju svega u modelarstvu,ali rad sa balzom je nesto posebno..mislin da nitijedan materijal nece moc u potpunosti zamijenit balzu..ima nesto carobno u ton rezuckanju/piljenju/brusenju tog materijala  :)
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Da li je balza zastarjela ?

Reply #25
Inace ja san tu svjež po pitanju svega u modelarstvu,ali rad sa balzom je nesto posebno..mislin da nitijedan materijal nece moc u potpunosti zamijenit balzu..ima nesto carobno u ton rezuckanju/piljenju/brusenju tog materijala  :)
U pravu si Ante i drzi se balze i PRAVOG modelarstva.

Odg: Da li je balza zastarjela ?

Reply #26
Želja mi je jednog dana kad buden malo iskusniji u ovoj domeni da napravin neku scale ratnu pticu od balze malo vecih gabarita.
Nabavia san i neke dobre nacrte,ali mislin da je to trenutno jako daleko od mojih kapaciteta,i po financijama i po vještini..pa kad me jednog dana "spoji" bacan se u "borbu"  :) [size=78%] [/size]
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Da li je balza zastarjela ?

Reply #27
   Balza , je super , samo preskupa kod nas , raste brže od naše Topole ,,,moža da se vratimo našoj Lipi , lagana i čvršća od Balze :) samo teško nabavljiva u suhom stanju

Odg: Da li je balza zastarjela ?

Reply #28
Na sreću ovdje na istoku u Vinkopromu cijene su više nego prihvatljive .. jedino što treba dosta vremena provesti u odabiru jer ima svakakih rezova i kvalitete .. hvala Bogu pa nisu prestali sa ponudom .. koliko mi je poznato cijene su najmanje u HR... 1mm 7.15 kn , 4 mm 10.15 kn, 3mm 9.35 kn  itd .. uz to ima i gotovih letvica raznih dimenzija ..
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

 

Odg: Da li je balza zastarjela ?

Reply #29
@ pz design   koje su dimenzije tih materijala od 1mm ,2mm i td d/š/v?
imam nekih 10ak kubika dasaka lipe u dvoristu jer 90% proizvoda radim od nje pa ako netko treba jeftinog materijala neka se javi  ;D