Skip to main content

Topic: Malo me ima, malo me nema... (Read 4882 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Malo me ima, malo me nema...

Pozdrav, kolege.

Znam da sam nestao bez traga, odjednom...

Ne znam u čemu je problem, ali mislim da imam teških mentalnih problema. Započnem bezbroj projektata, niti jedan ne uspijevam dovršiti. U jednom trenutku mi se čini da neki zadatak mogu napraviti, ali se uvijek ispostavi da nisam dorastao zadatku, ...

Jučer sam probao osposobiti MiniMag, no ne ide baš glatko. Od svih spinnera, imam samo one za 2 mm, a trebam 3.17mm. Probao sam prop saver, ali je propeller odletio pri najmanjoj brzini. Neki dan sam dobio inspiraciju da napravim nešto iz glave - nešto kao Wiesel, ali sa rasponom krila od 1 metar. Ne valja ništa - pri startanju (kao DLG) se rotira kao blesavo i pada dolje, nema teorije da lansiram jedrilicu sa pegom. Okay, uspijem ponekad, ali rijetko. (imam neki snimljen materijal, dosta patetičan, pa ako nekog zanima, mogu upload na jubito).

Moj projekt na Mimi-ju je zapeo iz nepoznatih razloga. Inicijalno mi je falilo dosta materijala (aviošper, lagana folija, karbonsko platno...), ali sada (kad sam napokon dobio sve što mi treba)... nešto me koči da to dovršim. Okay, još uvijek ne znam koje servoe da koristim - Dymond su mi preskupi... ne znam što da koristim kao alternativu.

Kad se ovakove stvai počinju događati, povučem se i čini se da sam nestao. U međuvremenu sam pravio nešto sasvim off topic - gamma spektrometer, x-ray stroj (možda bi ponekad koristilo da se vidi što je unutar nedostupnih komponenti). Iako sam uspio napraviti solidan gamma spektrometer, x-ray stroj je zapeo - ponajviše iz sigurnosnih razloga. Test sam napravio dva puta, gdje sam se značajno ozračio, ali ništa "life threatening" - relativno jaka doza radijacije u kratkom vremenu.

Uskoro se bliži okupljanje modelara u Osijeku (koje me raduje više nego išta drugo), ali nisam siguran da ću doći. Razlog je... nemam što pokazati niti letjeti. Od svih modela... ponešto fali na svakom od njih. To me boli - moja nesposobnost da dovršim započeto - barem nešto.

Ovim putem molim oprost za moje, pomalo idiotsko ponašanje. Malo me ima, malo nema - bez objašnjenja zašto (ni sam ne znam zašto).

LP,
milan
---






Odg: Malo me ima, malo me nema...

Reply #1
Kolega,nisan tu da prigovaran,ali većinu modelarskih "problema" šta si napisa doživi svako od nas,ja bi ih rađe nazva izazovi,koji su u biti čar ovog hobija.
Samogradnja "iz glave" uglavnon uvik završi tako kako je tebi završila.
I nema veze šta trenutno ništa ne može u zrak,ja bi svejedno otiša na susret,družit se sa ljudima,popit koju,proveselit se..Na kraju krajeva,uvik sve sidne na svoje misto :)
Želin puno sreće u budućin i sadašnjin projektima
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Malo me ima, malo me nema...

Reply #2
Dobrodošao natrag!
Kaj se tiče mimija, ak imaš alerone onda možeš koristit ove:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__7475__Turnigy_1440A_Servo_4_4g_0_8kg_10sec_V2_.html
A na rep ih baš nebi stavljal jel nije neki "high finish" servo, ak ti krepa na repu model bu bil nepopravljiv nakon naravno crasha.Aleroni koliko ja znam ne trpe tolku silu ko rep tak da nebi trebalo bit problema pa čak i ako crkne na aleronu model se da prizemljit.
Za rep možeš nešto ovak:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__10965__D05010MG_5_7g_61kg_07sec_Digital_Metal_Gear_Micro_Servo.html
Mislim da imam ja jednog doma pa ti ga mogu poslat skup s spinerom ak ga iskopam.
Provjeri da ti paše u trup po dimenzijama.
Također slažem se s Antom, neimanje modela nije razlog da ne odeš na meet.
Pozz
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Malo me ima, malo me nema...

Reply #3
Kolega,nisan tu da prigovaran,ali većinu modelarskih "problema" šta si napisa doživi svako od nas,ja bi ih rađe nazva izazovi,koji su u biti čar ovog hobija.
Samogradnja "iz glave" uglavnon uvik završi tako kako je tebi završila.

Tako nekako. Iako sam uvidio da "wiesel" ima problema sa profilom - previše air drag-a, pokušao sam napraviti "tanji" model, ali stvari su se samo pogoršale. Jest da ima manji otpor zraka, ali je problematično polijetanje, tj. izbačaj. Jednom u zraku - leti daleko duže nego original koncept.

Quote
I nema veze šta trenutno ništa ne može u zrak,ja bi svejedno otiša na susret,družit se sa ljudima,popit koju,proveselit se..Na kraju krajeva,uvik sve sidne na svoje misto :)
Želin puno sreće u budućin i sadašnjin projektima.
A, morat će nešto u zrak, samo ne znam kada i koliko "uskoro"... sve je tu negdje, skoro gotovo, a opet...

Quote
author=Ante ST link=topic=18385.msg188308#msg188308 date=1430841102]
Kolega,nisan tu da prigovaran,ali većinu modelarskih "problema" šta si napisa doživi svako od nas,ja bi ih rađe nazva izazovi,koji su u biti čar ovog hobija.
Samogradnja "iz glave" uglavnon uvik završi tako kako je tebi završila.
100% u pravu!

Izazovi, "kako ih riješiti", improvizacija, "ne ide - ajmo ponovo", "ovo je skoro kako treba, ali opet...", "ma samo da je malo bolje poštimano"... ima toga dosta. Nekad, projekti "iz glave" rade bolje od očekivanog, ponekad ne.

Quote
I nema veze šta trenutno ništa ne može u zrak,ja bi svejedno otiša na susret,družit se sa ljudima,popit koju,proveselit se..Na kraju krajeva,uvik sve sidne na svoje misto :)
Želin puno sreće u budućin i sadašnjin projektima

I opet, 100% korektno. Druženje! Možda je moj problem što sam "vuk samotnjak", teško se prilagođujem tuđim idejama koje na prvi pogled nemaju smisla, matematički nemoguće (tu sam ovisnik o logici, koja nije uvijek baš točna), ali opet... ima tu nečega.

BTW, upravo sam kupio helikopter u konzumu, 99 kuna, samo 2 kanala (IR remote)... oprostite na izrazu, ali popizdio sam - želim letjeti. Vidjet ćemo koliko dugo...

LP,
milan
---

Odg: Malo me ima, malo me nema...

Reply #4
Dobrodošao natrag!
[/quoteg

Hvala!

Quote

Kaj se tiče mimija, ak imaš alerone onda možeš koristit ove:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__7475__Turnigy_1440A_Servo_4_4g_0_8kg_10sec_V2_.html
A na rep ih baš nebi stavljal jel nije neki "high finish" servo, ak ti krepa na repu model bu bil nepopravljiv nakon naravno crasha.Aleroni koliko ja znam ne trpe tolku silu ko rep tak da nebi trebalo bit problema pa čak i ako crkne na aleronu model se da prizemljit.

Za sada ne mislim komplicirati sa aileronima. Svejedno - hvala!


Quote

Za rep možeš nešto ovak:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__10965__D05010MG_5_7g_61kg_07sec_Digital_Metal_Gear_Micro_Servo.html
Informacija zlata vrijedna. Nemam zlata, imam par grama srebra. Javi adresu, šaljem ti (bez zajebancije).


Quote
Mislim da imam ja jednog doma pa ti ga mogu poslat skup s spinerom ak ga iskopam.
Provjeri da ti paše u trup po dimenzijama.

Hvala na velikodušnoj onudi, ali vjerujem da u se već snači. Čekam mirovinu (10.-tog u mjesecu). Pa onda Hobbyking...

Quote
Također slažem se s Antom, neimanje modela nije razlog da ne odeš na meet.

Opet, dobar savjet. treba se družiti. Hvala!

Quote
Pozz

LP,
milan
---

Odg: Malo me ima, malo me nema...

Reply #5
Np, netreba mi srebro :D
Nemoj ovu informaciju uzimat zdravo za gotovo, pročitaj još po forumima kaj ekipa
koristi za 1m čukce i kaj misli o tim servima, imaš i napisano u mimi temi zamjene za d47.
Ponudil sam ti spiner ovak čisto da brzo poletiš.
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Malo me ima, malo me nema...

Reply #6
Np, netreba mi srebro :D
Nemoj ovu informaciju uzimat zdravo za gotovo, pročitaj još po forumima kaj ekipa
koristi za 1m čukce i kaj misli o tim servima, imaš i napisano u mimi temi zamjene za d47.
Ponudil sam ti spiner ovak čisto da brzo poletiš.


Gdje nestade moj prethodni komentar? Uh, valjda sam samo kliknuo na pregled, a ne i na pošalji.

Pitanje je bilo: Dali Turnigy TGY-1800 servo može poslužiti za Mimi? Ili je pretežak (7 grama)? Dovoljno čvrst?

Što se tiče spinnera, hvala... No, pregledom Hobbyking stranice, bio sam dobio jednokratnu ponudu za popust na proizvod... pošto trenutno nemam novaca (čekam mirovinu, koja stiže 10.tog u mjesecu), stavio ja par komada u "košaricu", ali drugi dan su oni to lijepo izvadili iz košarice. Kako je to velikodušno od njih zaj**avati ljude i nuditi popuste, pa onda ništa od toga. Pa skoro svaki dan gledam po njihovim stranicama i pokušavam kombinirati što s čim može pasati, a da pri tome to imaju na skladištu. Onda mi ponekad iskoči ta "jednokratna super ponuda", no uvijek u pogrešno vrijeme. Vjerujem da su i drugi imali sličnog iskustva. Da ne govorim o dostupnosti proizvoda, gdje neki imaju na EU skladištu, neki na USA skadištu, ali se nikako ne može kombinirati (osim napraviti posebna, nova narudžba).

LP,
milan
---


Odg: Malo me ima, malo me nema...

Reply #8
Pogledaj si dimenzije tog serva pa usporedi s trupom jel stane.
Mislim da bi mogo na mimija.
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Malo me ima, malo me nema...

Reply #9
Pogledaj si dimenzije tog serva pa usporedi s trupom jel stane.
Mislim da bi mogo na mimija.

Super!

Iako je servo oko 3 mm širi (od rupe do rupe za montažu), i 3 mm deblji, stane komotno unutar mimija. Puno hvala na ohrabrenju. Mene je samo zanimalo da li će taj servo po svojoj konstrukcijskoj izdržjivosti/kvaliteti moći zadovoljiti sva naprezanja u letu.

Imam i neke majušne "Blue Arrow" servače, ali su se pokazali jako lošima - neki znaju otkazati zbog nepoznatog razloga. Ili prokliže spoj ručice i osovine, ili počne divljati... ili čisto ostane "smrznut" u jednu stranu (ili neka druga manifestacija greške). Puno tih majušnih mi je znalo otkazati odmah po instaliranju, a prije prvog leta. Neki su otkazali kasnije - nakon pada letjelice, ali to je i bilo za očekivati.

Još jednom, hvala puno.

LP,
milan
---

P.S. Još 3 dana do mirovine i nabavke spinnera. Nije da ne želim prihvatiti tvoju velikodušnu ponudu za istima, ali se bojim da će mi ih trebati više - bar kako sam ih znao lomiti do sada. 'Prop saver' ne funkcionira iz razloga što je osovina motora kratka, pa ne može biti "proturena" (ne znam trenutno za bolji izraz) kroz rupu na propeleru. Isti se zna otkačiti (zamalo me propeler pogodio), bez obzira što ga onaj "O-ring" drži naizgled dobro na maloj izbočini samog 'prop saver'-a. Motor za sada ne bi mijenjao, taman je za MiniMag-a po svim svojstvima i veličini.

Odg: Malo me ima, malo me nema...

Reply #10
Milane,
moja preporuka za servoe koji bi savršeno odgovarali za tvoj dlg. Provjereni su i rade savršeno:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__65930__Turnigy_D56LV_Coreless_Digital_Metal_Gear_Low_Voltage_Servo_0_89kg_5_6g_10sec_EU_Warehouse_.html
ili
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__78348__Turnigy_D56MG_Coreless_Digital_Metal_Gear_Servo_1_2kg_5_6g_10sec_EU_Warehouse_.html
Toki, uz dužno poštovanje, servoi koje si predložio meni nisu odgovarali.
Skršio sam nekoliko ''šaka''takvih servoa dok nisam počeo koristiti ove na dlg-u.

Odg: Malo me ima, malo me nema...

Reply #11
Nema problema flyfreakuser, ja sam predpostavio da bi bili ok ovi ali naravno da je bolje iskustvo nekog ko ima
praksu s njima.
Evo vedronebo ovi su ti onda bolji.
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Malo me ima, malo me nema...

Reply #12
Inače, svi ti servoi su servoi za ''sirotinju''. Dobri su u okvirima potreba mini dlg modela.
Mogu se koristiti i u dlg-ovima punog raspona ali uz drugačije koncipirane veze između serva i hornova.
Naravno da bi najbolji bili ''Diamondi'', ali znaš kako se kaže: ''Dala bi nana, al' nema''

Odg: Malo me ima, malo me nema...

Reply #13
Da,sve je to istina ali je Milan naveo odmah da su mu dymondi preskupi.Baš sam započeo kraj slaganja elfa pa sam tak prošao sve te dileme oko servoa te sam nakraju kupio x-31.
Pozdrav
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Malo me ima, malo me nema...

Reply #14
Milane,
moja preporuka za servoe koji bi savršeno odgovarali za tvoj dlg. Provjereni su i rade savršeno:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__65930__Turnigy_D56LV_Coreless_Digital_Metal_Gear_Low_Voltage_Servo_0_89kg_5_6g_10sec_EU_Warehouse_.html
ili
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__78348__Turnigy_D56MG_Coreless_Digital_Metal_Gear_Servo_1_2kg_5_6g_10sec_EU_Warehouse_.html
Toki, uz dužno poštovanje, servoi koje si predložio meni nisu odgovarali.
Skršio sam nekoliko ''šaka''takvih servoa dok nisam počeo koristiti ove na dlg-u.

Super, samo šteta što nema na EU skladištu. Ne znam kolika je poštarina iz USA?!

I nije Toki preporučio, nego samo potvrdno odgovorio na moje pitanje - dali bi mogli ovi koje već imam. Ok, sad vidim da ne moram uzimati preskupe D47, nego mogu i ovi (puno) jeftiniji, jedino to skladište...).

Još jednom hvala.

LP,
milan
---