Skip to main content

Topic: Molim pomoc, savjet iskusnijih!? (Read 2625 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Molim pomoc, savjet iskusnijih!?

Dal je ovo ok setup?
Tarotm680pro
2x5000 25c baterija dovoljan c?
40amp esc previse amp? 30 dovoljno?
1355 propeleri
Tarot motor 6S 380KV 4008
Naza v2
 Hvala svima na savjetu unaprijed, Tihomir

Odg: Molim pomoc, savjet iskusnijih!?

Reply #1
Za šta ti treba takva mašina??
Nisko,niže,...šetnja...

Odg: Molim pomoc, savjet iskusnijih!?

Reply #2
Nosila bi h3 3d zenmusa i 3d gimbalmza sony nex po potrebi za snimanja mi treba uz fantoma 2 kojeg vec imam

Odg: Molim pomoc, savjet iskusnijih!?

Reply #3
Aha,tako da. Onda OK,mada opet mislim da je konfiguracija na 6 S ono strogo profi. To baš uveliko poskupljuje izgradnju. Ne trebaju ti 40A ESC-ovi,na 6S ti motori u hoveru neće vući preko 3-4A. Znači na maksimumu ne mogu preći 10-15A. Tako da su 30A ESC-ovi i više nego dovoljni. Dalje,konfiguracija sa dve 5000 mAh baterije??? U red ili paralelu??? 25C na 5000 mAh bateriji daje 125A struje??? Nek koristiš lošije baterije,da su slagali za pola C ratinga,opet sasvim dovoljno. Iskreno mislim da je preeeeevelika konfiguracija za tvoje zahtjeve. H3-3D ili recimo DYS 3 osni gimbal sa Sony nex kamerom,na tom frejmu,bez baterije ne bi smjeli preći 2,3 kg.Sa baterijom nek bude 3,3 kg,podjeljeno na 6 motora=550g potiska po motoru za hover koji ti je najbitniji. To je mnogo manje od onoga koliko daju ti motori,na tim propovima. Što opet nije dobro.
Nisko,niže,...šetnja...

Odg: Molim pomoc, savjet iskusnijih!?

Reply #4
A kombinacija sa jednom baterijom i dal bi to dalo cca 10 min leta? Pa zato sam dosao tu da pitam vas iskusnije, znamd da mi poskupljuje al bitna mi je i sigurnost pa sam zato isao na to malo bolje , htjel bi da sve radi kako treba da nemam kasnije problema zato sta sam ustedio nesto novaca a na kraju sami problemi! Hvala ti za informacije

Odg: Molim pomoc, savjet iskusnijih!?

Reply #5
Pazi ovako,iz svog iskustva ću ti reći,da sam pravio Hexu na Tarot FY680 frejmu,sa konfiguracijom od 4s baterije,1040 propovi,i sa 4000mAh baterijom ima flight time od 12 min. I to samo zato što sam mu jako digao zaštitu na Nazi,jer momak koji je koristi nije modelar,već fotograf,pa nisam htjeo da rizikujem,da ide do krajnjih granica,pa kad nešto zajebe,da ispadne da ja nešto nisam uradio kako treba. Kad sam sklopio maašinu,i ugasio zaštitu,stavio sam lipo alarm na 3.4v po ćeliji,poslije 10 min zalebdio nisko i čekao lipo alarm: 15 minuta leta. E,sad ova mašina je nosila Tarotov T2D gimbal,znači lakša je bila na gimbalu 100 g max (ako računamo sa H3-3D),i bili su manji motori od ovih gore što ti hoćeš. Ali sa druge strane,veći propovi i 6 S baterije daju manju potrošnju struje,tako da bi to izašlo opet mnogo u tvoju korist.

Nisko,niže,...šetnja...

Odg: Molim pomoc, savjet iskusnijih!?

Reply #6
Znaci onda bi sa jednom baterijom prosao bez problema, sad te davim al dal bi bilo ok da ostanem na ovom setupu sa obzirom na hover? Tako da smanjim tezinu za jednu bateriju

Odg: Molim pomoc, savjet iskusnijih!?

Reply #7
Moj 680pro je sa sunnysky v3508 580kv bez gimbala na 4S do alarma na 3,6v/ćeliji imao 13minuta kombiniranog letenja s gensicom 3.8Ah - s troosnim dys gimbalom i gopro 3 je imao 8,5minuta do alarma - auw negdje oko 2.7kg. S 10Ah baterijom i auw nekih 3,3kg imao je ladnih 14-15 min. Po meni je to čisti 4S frejm, iznad 13" propovi ne stanu, a tek na 14-15icama ces osjetit benefit jakih motora s malo kv... Dakle 30a esc i gledaj neki motor s 500-700kv na 4S i 13" propovima.

Odg: Molim pomoc, savjet iskusnijih!?

Reply #8
Ne,ne,nisi me shvatio št se hovera tiče. Setup koji si ti gore nave u konfiguraciji koju si naveo,čak i sa dve baterije bi imao hover na 40-50%,ako ne i manje. A to nije dobro ako se baviš snimanjem. Ako skineš bateriju,još ga olakšavaš više,još veći problem praviš. Ljudi griješe kad prave prevelike,prejake konfiguracije. To je dobro za akro letenja,za mini FPV frejmove,ali ne za snimanje. Tebi prvenstveno treba stabilnost,jel tako? Ako auto voziš u četvrtoj,na 1000 obrtaja i daš gas,koliko će mu trebati da izađe na 2000 obrtaja? A uradi isto to sa 4000 na 5000 obrtaja,izađe za čas. Isto tako kod multirotora. Kontrolor shvati da se multirotor naginje na jednu stranu,onda šalje komadu motoru da ubrza,da to isparira. Međutim ako je motor na malim obrtajima,više mu treba da izađe na tražene obrtaje,samim tim,više treba čitavoj mašini da se ustabili. Slažem se sa momkom iznad,za tvoje potrebe je dovoljna i zadovoljavajuća konfiguracija na 4 s baterijama. A motore ganjaj u zavisnosti koje propove hoćeš. Ja sam na toj hexi koristio čak 900 KV motore na 4 S,ali s tim da su propovi bili 10 inch,sa mogućnošću prelaska do 12 max. I to nam je u startu bio plan da se ostavi mogućnost,ako se odluči da ide na 3 osni gimbal i Sony Nex kameru
Nisko,niže,...šetnja...

Odg: Molim pomoc, savjet iskusnijih!?

Reply #9
A mislio sam i na 4s sa ovim motorima Tarot 4006/620KV al nekako mi je prva verzija bolja, al opet bit ce onako kako iskusniji kazu

Odg: Molim pomoc, savjet iskusnijih!?

Reply #10
Prva verzija je bolja za nešto što ti nećeš trebati. A to je ukupna masa mašine od 6-7 kg. Znači po meni,tako neki motori poput ovih zadnjih,4S baterije od oko 3500-5000mAh. I sigurno si miran. Na baterijama nemoj štediti. Ne znam koje si do sad koristio,ali jednom kad probaš kvalitetnu bateriju,ostala kineske ćeš zaboraviti. Znači idi sa Jamara,Gens Ace,možda i Hacker ili Turnigy Nano-tech najminimalnije. Moj prijedlog su ti Gens baterije,imaš predstavništvo u Sloveniji,lake za nabaviti,a vrhunske.
Nisko,niže,...šetnja...

Odg: Molim pomoc, savjet iskusnijih!?

Reply #11
Do sada koristio fantoma 2 al posto mi je potreba za jos jednu letjelicu bas zbog cjene baterije od fantoma idem na slaganje jer nisu mi bas nesto njegove baterije po kvaliteti niti uvijek dostupne al kazem opet radije u startu dam koju kunu vise samo da kasnije  nemam problema, znaci 5000 baterija 30 esc i ovi motori na 13 propelere sa h3 3d koliko bi dobio cca minuta? Ispricavam se sta davim sa glupim pitanjima al sta mogu :) a ovaj frejm mi je nekak najzgodniji za transport sta se da brzo sklopit i rasklopit

Odg: Molim pomoc, savjet iskusnijih!?

Reply #12
Evo ti ecalci za 4s i 6s s tim setupom (plus 100-150g za Rx/Vtx, lipo alarme i điđe), nekad fino proračuna vrijeme leta, nekad ne  ;)

Odg: Molim pomoc, savjet iskusnijih!?

Reply #13
Hvala vam puno na trudu za savjete, znaci uz dvije 5000 baterije ok vrijeme letenja :) sad jos samo treba odlucit

Odg: Molim pomoc, savjet iskusnijih!?

Reply #14
Samo za info s x8 gdje su motori 800kv na 4s i graupner 10x5 propove s jeftinom batkom 4s 16000mah i gopro na zenu 3ax s afro-slim reglerima mi je ft oko 25min.
Na dvije batke multistar (opet jeftine ) 4s 4000mah ft mi je 13-15min ovisno o letu i vjetru...
Na jednu batku 10000mah 4s multistar (jefta) ft mi je oko 15-17min.....
Treba samo posložiti dobar i provjeren setup. (ne nužno i skup) :)