Skip to main content

Topic: Moj Hexadron neće još dugo poletjeti... (Read 42436 times) previous topic - next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Odg: Moj prvi quadcopter - svi radovi obustavljeni

Reply #165
Bice to zvijer kad se napravi :)
Ich seh den Wald vor lauter Baeumen nicht!!


Odg: Moj prvi quadcopter - svi radovi obustavljeni

Reply #167
Bravo! Jesi krakove stavio na prava mjesta? Crvene ledice straga, bijele L i D? Sretno!

Lp. Sveto


Odg: Moj prvi quadcopter - svi radovi obustavljeni

Reply #168
Nadam se da tvoja draga nije aktivna na forumu, da se nebi namjerno zabila sa svojom makinom u tebe pa če biti još jedan dio tvog tijela u gipsu  :D :D :D

Nova pila ti je mrak, jedva čekam da bude gotova, biče sigurno zanimljivi filmića.
Da ne zaboravim i frika što ti poklonio frame, SVAKA TI ČAST ;)
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Odg: Moj prvi quadcopter - svi radovi obustavljeni

Reply #169
Bravo! Jesi krakove stavio na prava mjesta? Crvene ledice straga, bijele L i D? Sretno!

Lp. Sveto

Ej, nisam danas stigao, imao sam neke radove u vrtu. Paket sam digao tek u 15:00, a kosili travu i meli sve do maloprije. Idem sad malo odmoriti, pa onda počinjem slagati frame.

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi quadcopter - svi radovi obustavljeni

Reply #170
Kad ti bude trebala pomoć, piši ili zovi

Lp. Sveto


Odg: Moj prvi quadcopter - svi radovi obustavljeni

Reply #171
Nadam se da tvoja draga nije aktivna na forumu, da se nebi namjerno zabila sa svojom makinom u tebe pa če biti još jedan dio tvog tijela u gipsu  :D :D :D

Nova pila ti je mrak, jedva čekam da bude gotova, biče sigurno zanimljivi filmića.
Da ne zaboravim i frika što ti poklonio frame, SVAKA TI ČAST ;)

Nema frke za moju dragu, mi si stalno međusobno izmjenjujemo komplimente iz svijeta životinjskog carstva, a i šire.  :D :D :D

Da, pila će biti mrak. Već sada to izgleda ozbiljno, čak i ovako u dijelovima. Filmići bi trebali biti bez puno vibracija, nadam se. Gore ide Naze 32 flip, iako maštam o PixHawk-u, no to je samo neka daleka želja. Čak bi i neki APM bio ok, mada oni polako idu u povijest (sve se brzo mijenja). Sa Naze 32 flip ću imati poprilično dobru stabilizaciju, ali ne i planer leta. Padaju cijene APM-ovima, pa ćemo vidjeti...

Nemam dovoljno riječi zahvale za Tarot Majstora. Hvala Sveto još jednom.

LP,
milan
---


Odg: Moj prvi quadcopter -> Sada prelazi u hexacopter

Reply #173
Bravo! Jesi krakove stavio na prava mjesta? Crvene ledice straga, bijele L i D? Sretno!

Lp. Sveto

Moram sada i ove dvije zadnje ruke skinuti, pa sve iz početka. Probao sam te kontaktireti na e-mail i na PM, ali nema odgovora -treba mi tvoj broj mob-a.

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi quadcopter -> Sada prelazi u hexacopter

Reply #174
Dobro je, dosta sa hvalama, hvala i vama na hvalama ali stvarno nista specijalno, poklonio sam nesto sto mi stoji na polici a covjeku se srusila letjelica, pocupali i ukrali mu djelove nakon sve one muke s krovom i babom. Pomalo Milane i uzivaj! Sve je u redu.

Lp. Sveto


Odg: Moj prvi quadcopter -> Sada prelazi u hexacopter

Reply #175
Nakon cjelodnevnog traženja vijaka po kući, otišao u trgovinu "Šarafko", mrgud kaže "nemamo ništa tako sitno!". Nešto kasnije navratio opet u istu trgovinu po nešto drugo, a usput se požalio kako nigdje nema tih "sitnih" vijaka, ovaj puta drugi trgovac kaže "ma kojih to sitnih nemamo?!" i eto našao lijepe vijke 3 mm sa imbus glavom.Eh...

[attach=1]

Pune kutije vijaka, ali teško upariti veću količinu.

Onda testirao dva SunnySky motora nedavno kupljena na eBay-u, jedan još nekako u granicama podnošljivog, dok drugi... Osim što sam taj jedan od dva dobio bez podloške za propeler, osovina vidljivo ševeri (ne vidi se na videu, nisam mogao izoštriti na blizu).:

http://www.youtube.com/watch?v=CLq2XvqRJow

Nadam se da ostala črtiri motora kupljena od "Progressof_B" neće toliko zujati. Još mi fale dva reglera, naručena sa eBay-a, no nisu još stigla.

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi quadcopter -> Sada prelazi u hexacopter

Reply #176
Kontaktirao sam prodavača na eBay-u i ljubazno mi je rekao da provjerim ona tri vijka na vrhu motora. I vidi vraga, na ovom što je jako vibrirao, dva od tri nisu bili dobro stegnuti, a na drugom motoru samo jedan. sad su tihi i ne prave vibracije, bar ne onakve kakve su bile.

Nadalje, igrao sam se sa Naze 32 flip i riješio misteriju oko vanjskog kompasa. Izgledalo je kao da u upće ne reagira, no problem je bio u kalibraciji OBADVA ZAJEDNO, u paru. Ako jedan pokaže neku grešku ili previše odstupa, mikrokontroler ga ignorira. Ako obadva prave grešku, obadva se privremeno 'gase', tj. ignoriraju. Super stvar.

Isto tako sam ustanovio da sonare već imam - to su one 'buljooke' stvarčice, uobičajeno za arduino robote. Problem s njima je taj što su precizni do pola metra, a onda počinju blesati. Tada mikrokontroler gasi te podatke i oslanja se na barometar. Vidio sam u čemu je greška, ali još nisam uspio otkloniti ju - neki šum dolazi na pojačalo na prijemnoj strani. Kad prstom idem po pločici, najednom radi dobro - sve do preko dva metra - točno na dva metra visine, mikrokontroler gasi podatke iz sonara i oslanja se opet na barometar. Poprilično pametan kontroler.

Još jedna zbunjava postoji oko hexacoptera i uklučivanja 'tilt servo gimbal-a' - kad se ta funkija uključi, raspored priključaka motora je totalno drugačiji. Motori 5 i 6 su negdje drugdje (nisam još skontao gdje), a na to mjesto dolaze signali za dva servoa. Samo znam da su tada motori 3 i 4 na suprutnoj strani pločice, gdje piše "input" - na poziciji 5 i 6.

Osim toga, ako su sve dodatne opcije isključene, a koristi se CPPM+RSSI ulazi sa prijemnika na kontroler, dva ulaza su rezervirana za GPS, a na ostala 4 vidim na osciloskopu sinale koji su istog oblika kao i ovi na motorima. Znači li to da ovaj kontroler može poganjati dekacopter, ili su ti izlazi za nešto drugo? Možda za upravljanje LEDicama? Isti portovi se mogu prenamijeniti za još dva soft-serijala, ali onda ne rade druge stvari.

Sve ovo ima toliko skrivenih funkcija, a malo dokumentacije.

S jedne strane mi se sviđa raznovrsnost, a sa druge strane - komplikacija sa prenamjenom portova. Postoji još caka koje nisam uspio skontati, a vidim da ima neki signal (OSD je na drugom portu, to mi je jasno). Po jednoj varijanti, ili može raditi bluetooth (za konfiguraciju putem smartphonea ili tablet-a), ili OSD na istom portu. I pored toga ostaje jedan misteriozan port, za kojega nisam našao dokumentaciju, ali pretpostavljam da je to za optički tracker tla (isti čip kao u optičkom mišu, samo druga optika). Zadatak toga (ground) trackera je da stabilizira letjelicu na jednom mjestu zbog relativne nepreciznosti GPS sistema.

Sve u svemu, lijepo, ali nepotrebno zgužvano. Zato je Pixhawk zakon - svaki port ima svoju funkciju, iako i tu ima mjesta za proširenja.

EDIT: Mislim da znam zašto sonar brla na pola metra i više - prijemni senor ide na četverostruko operaciono pojačalo, jedan iza drugoga. Pojačanje signala veliko, a sam senzor i kontakti nisu dobro uzemljeni i oklopljeni. To ćo vać riješiti, kasnije...

LP,
milan
---

 

Odg: Moj prvi quadcopter -> Sada prelazi u hexacopter

Reply #177
Kolega moj savjet , ako mislis koristit Naze32, zaboravi sonare, kompase, barometre i ostale gadgete , jer najbolje ce ti raditi kad je sve to ugaseno. Ja sam nesto probao sa barometrom , ali to radi koma, nisu se bas bavili razvojem toga. Te plocice najbolje rade kad utreniras ruku i dovoljan ti je SELF LEVEL ( ANGLE )mode u pocetku i kad dobijes osjecaj da si ti gazda na gasu a ne neki sonar ili barometar, onda je uzitak letenja nezamjenjiv. Ajmo reci zamisli da je to KK2 samo puno manje se moras igrati sa PIDovima da leti dobro. Za dodatne funkcije postoje drugi kontroleri tipa Pixhawk ili DJI koji to rade puno bolje, ali vjeruj mi brzo dosade jer u principu gledas kako oni sve obavljaju za tebe, a kod Naze32 ili CC3D ipak sve ti odlucujes. Ipak je to plocica od 20ak dolara ;D

Odg: Moj prvi quadcopter -> Sada prelazi u hexacopter

Reply #178
Kolega moj savjet , ako mislis koristit Naze32, zaboravi sonare, kompase, barometre i ostale gadgete , jer najbolje ce ti raditi kad je sve to ugaseno. Ja sam nesto probao sa barometrom , ali to radi koma, nisu se bas bavili razvojem toga. Te plocice najbolje rade kad utreniras ruku i dovoljan ti je SELF LEVEL ( ANGLE )mode u pocetku i kad dobijes osjecaj da si ti gazda na gasu a ne neki sonar ili barometar, onda je uzitak letenja nezamjenjiv. Ajmo reci zamisli da je to KK2 samo puno manje se moras igrati sa PIDovima da leti dobro. Za dodatne funkcije postoje drugi kontroleri tipa Pixhawk ili DJI koji to rade puno bolje, ali vjeruj mi brzo dosade jer u principu gledas kako oni sve obavljaju za tebe, a kod Naze32 ili CC3D ipak sve ti odlucujes. Ipak je to plocica od 20ak dolara ;D

Toga sam se i bojao. Reci mi, dali barem OSD radi kako treba? Meni najviše trebaju podaci o visini i poziviji u odnosu na startnu poziciju. Da se opet ne bi dogodio drvored, gubitak video signala, gubitak vizualne orijentacije, a kad se video signal vratio - ono što sam mislio da je rijeka (preko koje se trebao vratiti prema meni), bilo je umjetno jezero prema kojem sam pojurio quad, a u stvari sam se još više udaljavao. Ponovni gubitak video signala i ono što je preostalo je vizualna identifikacija kako je letjelica okrenuta. Ona bijela svjetla naprijed su se jako dobro vidjela. Pomislio sam "super, sada ide prema meni. No u tom trenutku, opet ne vidim ta svjetla... taj dio me zbunjuje - quad je izgleda počeo gubiti signal stanice, pa se počeo nekontrolirano okretati. Na kraju je počeo naglo propadati, a pokušaj da ga vratim na visinu nije uspio. To mi nije jasno - zato i jesam bio razočaran, jer nisam našao kameru na kojoj je sve snimljeno. moguća su dva scenarija. Prvi je taj da je baterija već bila dobrano prazna (ovo je najvjerojatniji scenarij), pa su se svjetla i motori počeli gasiti, a KK2 ploča dis-armala, jer nije bilo signala. Drugi scenarij je manje vjerojatan, ali ne i potpuno isklučen - FrSky prijemnik je bio labavo pričvršćen na velkro, pa se otkačio i možda čak uletio u propelere (iako malo vjerojatno jer su žice bile kratke da bi mogao dokučiti iste). Jedino... ako je otkačeni prijemnik povukao KK2 ploču u stranu (bila je labavo pričvršćena zbog vibracijskog izolatora). To bi moglo objasniti naglu promjenu smjera u trenutku kad sam već vidio da quad ide napokon prema meni.

Da se sve ovo ne bi ponovilo, volio bi imati više faktora sigurnosti. Na putu je jači video link (600 mW umjesto 200 mW). GPS u kombinaciji sa OSD-om bi mi trebao pružiti bolju informaciju o trenutnom položaju letjelice u prostoru, kao i pravac kretanja. Ako i to zakaže, bilo bi lijepo da radi funkcija RTH (barem da ga dovede bliže). Valjda Naze32 to može?!

LP,
milan
---

Odg: Moj prvi quadcopter -> Sada prelazi u hexacopter

Reply #179
Iskreno OSD nisam spajao, ali mislim da to funcionira. Znam da se jazavac mucio sa naze32 i gps-om dosta dugo, cak je isprobao vise verzija gps modula, ali to nije to. Kolko sam vidio gps hold radi, ali nekad pliva 5m u krug, nekad stoji, nikad nisi 100% s tim. Ali RTH nemoj ni palit jer to je horor kad krene u nepoznato. Znaci jako ti je bitno da podesis failsafe na stanici da receiver zna sto raditi kad ostane bez signala. Moj kompa ti je nedavno tako quad izgubio sa naze32, ovaj ispao iz dometa a ovaj zapamtio zadnje komande i ode u nepoznato. Po meni ti namjestis da je gas na 50% i stavis GPS hold pa nek on kruzi dok ti dotrcis do njega. Ali nemoj se upustat u avanture da ides tipa 2km sa njim od sebe