Skip to main content

Topic: Naduvane baterije (Read 3552 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Naduvane baterije

Pozdrav, da budem jasan na pocetku, nemam puno iskustva sa LiPo baterijama. Imam 5 LiPo baterija 3x 2,2 Amp 3S i 2x 2,6Amp 4s. Sve baterije nemaju ni 10-15 ciklusa i nisu koriscene oko godinu dana. Ostavljene su u kofercetu na 30%-35% kako su zavrsile dan na livadi. Pre neki dan uzmem da ih slikam kako bi ih stavio na oglas i vidim da su sve malo naduvane. Povezem ih na checker sve ok, sve celije iste razlike medju njima male. Uzmem jednu napunim je proverim je sve ok, ispraznim je stavim je u storage mode mala razlika od ostalih koje su samo ostavljene u koferu. U pitanju su Turnigy nano-tech baterije. Radile na Cularisu (3S)sto je smesno zahtevno slozicete se.


Moje pitanje je da li naduvanost baterija ukazuje na neki problem i koji i gde sam tako drasticno pogresio da se baterije od stajanja naduvaju?


PS: paterije nikada ne punim jace od 1,5 Amp, obicno 1Amp. Praznim ih 1Amp. Balansirao ih nisam nikada jer su uvek u  balansu, cak i sad ovako naduvane i 12 meseci ne koriscene.

Odg: Naduvane baterije

Reply #1
Na kojem naponu si ih cuvao svo vrijeme?

Odg: Naduvane baterije

Reply #2
Sad pokazuju oko 11.35V kako koja.


Ponavljam, koriscene su dok biper nije zapistao, spustena jedrilica, battery checker pokazao da imaju jos 30-35% izvadjene i odlozene. Prosto mi je neverovatno da moraju da se na chargeru isprazne pa dopune u storage modu (koji ih isto puni na 33%) da se ovo ne bi desilo? Bas me zanima neko strucno misljenje i praksa.

Odg: Naduvane baterije

Reply #3
Ne, ali jednostavno od starosti i stajanja vise na valjaju.
Za neke low power aplikacije mogu proci, za ostalo vise nazalost ne.
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Naduvane baterije

Reply #4
Sve o baterijama ćeš naći na ovom forumu, na starijim postovima ( ima jedan post koji zaista sve ljepo objašnjava ). Samo se moraš malo potrudit i potražit. Ali ja sam imao iskustva da su mi baterije na koje sam manje pazio - trajale duže, a čak su bile i neka divlja marka


Odg: Naduvane baterije

Reply #6
Hvala Nenade puno! Nacitah se. Da sam sve ovo znao pre par godina...
Sad ometar, voltmetar i punjac u ruke pa na testiranje da vidim sta mi je ostalo od baterija.