Skip to main content

Topic: Trzanje (Read 5796 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Trzanje

Dali se može kristal u prijemniku zasititi, naime avion mi lijepo leti a onda na trenutak se sve zblesira motor stane, pa natrag krene, isto kao i dubinac i elonori , trzne pa se opet sve vrati u normalu i tak 1-2 minute je dobro, pa opet iste smetnje, ili se možda pregrijava regler?

Odg: Trzanje

Reply #1
to ti je kume 35 ili 40 mhz, nista drugo, kupi smetnje sa strane

Odg: Trzanje

Reply #2
Ha ima i tu nekaj kaj veliš stalno na istoj poziciji u zraku mi se to događa


Odg: Trzanje

Reply #3
znaci da uleti u neko polje smetnji, ko zna sta je, vanzemaljci mozda  8)

Odg: Trzanje

Reply #4
koliko got se čini bedasto ali dugoročno i konačno riješenje ...2,4 i zaboraviš na smetnje

Odg: Trzanje

Reply #5
koliko got se čini bedasto ali dugoročno i konačno riješenje ...2,4 i zaboraviš na smetnje
..do prvog pogotka sa 'video linkom' .. desilo se nekidan kolegi u Os, imao je totalku, isto tako i nama pri jednom snimanju na Kanalu (imali smo sreće jer je stanica smetal video-linku a ne obratno ! )

@Krvl: kvarc se ne može 'zasiti', može jedino nekvalitetno raditi... uzrok tvojih problema... a tko zna kada očima ne vidimo rasprostiranje radio - valova, može biti greška na tvojoj opremi, bilo koja, a možda je malo dalje netko radio sa nekim drugim uređajem i napravio ti probleme.
Ostaje ti jedino da dobro provjeriš sve svoje komponente, zamjeniš jednu pa gledaš da li radi (počni od prijeknika, reglera)... dosadan posao, ..heb'ga  svakome se dogodi  :(

@davorvž: trenutačni nivo 'stvarnih smetnji' na 35 i 40 je toliko malen da ti treba ili hrabrost da izvališ takvu glupost ili prodaješ neku opremu za 2,4...pa malo pecaš na emocije  :D

Za tvoju informaciju, trenutačni nivo mogučih smetnji je prema s-skali S1 do S2, dakle manje od 1 promila onoga što ti ionako jedva da može smetati na udaljenosti manjoj od desetak km i više (DX obavezno).
Ako ne vjeruješ, pogledaj ovdje: http://www.hamqsl.com/solar.html
Imaš nešto i na www.hamradio.hr, u biti isto, samo prenose sa prve adrese.

Damir

Odg: Trzanje

Reply #6
ja ne znam za smetnje, a vozim 35 mhz.
struja zakon, nitro USTAV

 

Odg: Trzanje

Reply #7


 nisi rekao jednu vrlo važnu stvar-------događa li se to svugdije ili samo na nekim pozicijam
                                             
                                                     ------- ili samo u zraku ili dok nije model u zraku

       Ako ti se to događa u letu samo na nekim određenim mjetima ---smetnja dolazi od mikrolinka-- tu ne pomaže ni 2,4

      mikrolink ti je vrlo uzak snop radio signala velike snage a dolazi od gsm-operatera .
Nemam snage da razmišljam.

Odg: Trzanje

Reply #8
Kaj se tiće Davorovog navijanja za 2,4 već sam tražil nekaj do 1000 kn al nema dragovoljaca, valjda se bu nekaj našlo.
A kaj se tiče smetnji događaju se zasad kaj sam proimjetil samo u zraku i to sad dok sam promjenil letjelište. Na bivšem ( polje nedaleko kuće ) točno sam znal poziciju gdje mi se događaju smetnje pa na tu stranu nisam letel a sad na novoj poziciji izgleda da bum polje smetnji otkril na najbolniji naćin.



Odg: Trzanje

Reply #9
Diogen dodji tamo kod nas letet na 35MHz da vidim kak bus dugo u zraku, u prosjeku oko 1,5 minutu a s time si oboril rekord bez obzira kakva je stanica i koji prijemnici ili koji kvarc, nedugo smo imali manifestacije i isprobavali na licu mjesta mjenjat i kvarceve, prijemnike i 0 bodova, odjednom uleti u neku valnu duzino gdje model poludi, nemos upravljat s njim i kao sto kolega kaze pocinje jest govna na istim pozicijama;
Najvise se pojavljuju smetnje kad je vedro i relativno suncano vrijeme, kod naoblake ili nekog sugavog vremena nista, da mu jebes mater
Isto sta i grunf kaze danas je zraci prostor prosaran svim govnima od linkova, najgori su bas ti od GSM-a, ne sami repetitori nego bas njihovi linkovi navijeni na 200W sa 36db yagi antenom, kroz to ni komarci ne lete

Odg: Trzanje

Reply #10
Davor, godinama dolazim sa juniorima letiti tekme u okolicu Varaždina i nikada se nije desilo da se netko potuži na probleme sa ometanjem. Jedini sumnjivi objekat je onaj dalekovod u Sv. Iliji, baš sam namjerno letil Zagija oko njega i sve Ok!

Kriviti za svoje probleme nekakve 'fantomske smetnje' je varanje samog sebe i skračeni put do kreša sa modelom ! Desetljećima rc-frikovi pričaju o nekim smetnjama, a hamradio-frikovi nam se smiju!

Evo, pogledaj ovu temu: http://www.flyfreak.net/elektronika-i-baterije/26-km-range-test-na-35-mhz/msg9283/#msg9283

na slici se vidi da je signal prešao preko zone industrije i preko svih onih silnih antena, antenskih stupova i radara u blizini aerodroma Pleso i nije se 'pokvario', nije ga pojela smetnja, veza je radila.
Da je sve crklo na nekih 5 km, reko bi da je OK, ali na 26 km , pa ništa !

Ako misliš da je neki operater GSM postavio neku opremu koja vas hebe, hebite i vi njega: prijavite ga Hakomu, objavite u lokalnim novinama da je tu i tu neki GSM operater postavio antene koja 'zrače' i da će svi mještani umrijeti, pa da vidiš belaja kada se ekipa ustane i napravi galamu!

Damir

Odg: Trzanje

Reply #11
ma sve je to 5, samo to mjerenje dometa ne mozes tako odraditi, treba naci ravni komad i krenuti od prijemnika pa nadalje pa ces vidjet kad upadnes u neku zonu gdje ce odjednom otkazati komunikacija;
Interesantno je to da bas u tom djelu nema GSM opreme ali ima na trecem stupu na dalekovodu od naseg letjelista neka komunikacijska oprema od HEP-a, ko zna mozda i to jebe nase kokoši, otic cemo to polupati pa onda probat

Odg: Trzanje

Reply #12
bas je trzanje dobro, sada imam sto popravljati  :D , a sigurno je 35 MHz dobra frekva za probleme i naivno sam pomislio da to mene nece - steta nije prevelika i slijedi 2.4 gige (kineske) u model koji nije kineski ( a koji to nije kineski ?)

Odg: Trzanje

Reply #13
Mislim da nije stvar u tome da em val ne smije prolaziti kroz podrucje smetnje nego prijemnik ne smije prolaziti tim podrucjem. Ja sam imao u daruvaru na aerodromu uvijek cudno ponasanje modela na potezu od 100m ispod brda ali ne mogu tvrditi da su smetnje, jer mogu biti i strujanja koja izmrdaju i izokrecu model a kad ga ispljunu onda je opet ok. Negdje je mozda situacija oko strujanja cista pa ne moze biti drugo nego smetnje ali u mom slucaju nije. A na 2.4 nisam tamo jos letio pa ne znam. Da nema takvih situacija o cem bi mi sad razglabali dok je vani +34? BTW ako je smetnja dovoljno jaka smuvat ce i elektroniku koja nije radio, vec npr. na zicu?
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Trzanje

Reply #14
moguce da bi 40 ili 72 bilo bolje podrucje, u ovih 35 skoro ulazi i radioamaterskih 30 , a u AM modu rada kratkovalne stanice razvaljuju sve  :D