Skip to main content

Poll

Da li je Zagi stabilan u letu i upravljiv ?

  • Da, naravno da je !
  • Ne, to mogu letjeti samo jubito-piloti !
  • Ne znam !
  • Što je to ''Zagi'' ?

Topic: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno... (Read 33825 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #120
Otprilike ništa, inače su to više stabilizatori, i mislim da na krajevima umanjuju turbolencije.
Ako si mislio da budu pomični sa servom onda neznam koliko će utjecat, kao što diogen veli imaju mali krak.
Inače sam doma pa ak imaš vremena dogovorimo se da dođeš vidit kaj hoćeš sa svojim?

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #121
sto kada bi se stavila dva vertikalca tj. po jedan sa svake strane propa? pitam samo teoretski
Beskorisno, leteća krila tipa Zagi imaju vinglece da smanje inducirani otpor, vertikalca bi bio nepraktično velik i neefikasan zbog male poluge uzduž konstrukcije. Niti najmodernije leteće krilo nema vertikalac, nego opet vinglece:



Damir

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #122
Otprilike ništa, inače su to više stabilizatori, i mislim da na krajevima umanjuju turbolencije.
Ako si mislio da budu pomični sa servom onda neznam koliko će utjecat, kao što diogen veli imaju mali krak.
Inače sam doma pa ak imaš vremena dogovorimo se da dođeš vidit kaj hoćeš sa svojim?

super :)
probat cu do kraja tjedna, a ako ne onda sigurno vikend ako ti odgovara.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #123
Diogen je potvrdio jos jednom nesto sto sam nasao na drugim forumima, tako da cu da skinem
ona dva vertikalca sa mrcine i pomjerim ih na krajeve krila.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #124
eto ti stručan odgovor, inducirani otpor. ja se nikad nemrem sjetit stručnih naziva.
imate pm, oba.

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #125
Evo kako kose živicu kod nas. ;D :D
Tu ima svega zagi s i bez vertikalaca, zagi bez jednog elerona, zamalo i bez snimatelja :D
MOV00275.MP4

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #126
pa to je strašno, pa di si to snimao?

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #127
Da malo osvježim ovu temu. Iskristaliziralo se vremenom nekoliko detalja koji ne valjaju na Zagiju:
-ramenjača previše naprijed nema svrhe, jer se pri većim brzinama krila savijaju unazad, lakše pucaju i smeta pri montaži setupa;
-bovdeni bi trebali biti paraleni sa strujanjem zraka da se ne povećava otpor i opterećenje serva;
-hvatište sajle trebalo bi biti više prema sredini elevona, a ne na kraju, jer se tada elevon lakše savija uzdužno i ulazi u flatter.
Sve vidljivo na crtežina, a ostala poboljšanja napišem kada ih dobro provjerimo..
Damir

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #128
evo jedna zanimljiva stvar,

prilikom testa jednog zagija došlo je do otkazivanja desnog serva pri čemu je kvar bio više električne nego mehaničke prirode,
pa je desni elevon ostao u položaju prema gore a lijevi se vratio na mjesto.
posljedica toga je bila da je zagi letio ali u desni krug s tim da nije padao preko krila nti što drugo nego je ostao u vodoravnom položaju .
kako nisam odma znao što se dešava usporavao sam do minimalne brzine i taj desni krug je imao sve veči radijus.
u jednom trenutku sam vido da bi mogao sletjeti na nezgodno mjestu (kuruzište) pa sam dao gas i čim je dobio brzinu okrenuo se , desnim krilom, nazad i onda sam pustio gas  i laganim povlačenjem gore zadržavao smjer i spuštao ga.
desni elevon mi je ostao u max položaju serva i tak je ostao i kad sam ga spustio.

šta je bitno:

zagi skretanjem s jednim elevonom ostaje u vodoravnom položaju.

e sad ko ima dobru stanicu sa mogučim miksevima da umiksa 4 kanal na 1 i 2 ali tako da na pomicanje 4ch (vertikalca) lijevo desno zagi samo podiže lijevi ili desni elevon, a drugi da ne radi ništa.
mislim da se to nakon umiksavanja treba ograničit sa  kranjom točkom položaja serva u nekom smjeru. (EPA?)

sigurno ima stručnjak za umiksavanja, neki dj? :)

 

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #129
Vidim da se usavršavamo  ;) . I ja sam razmišljao o jednom profilu koji bi bio isključivo za termiku i jedrenje a kako dolaze topliji dani
to bi se vrlo lako moglo i realizirati.
Denise, ovo tvoje nehotično testiranje morali bi ponoviti i detaljno analizirati.
Ako dopuštaš probao bih taj mix sa DX7 pa da malo detaljnije ispitamo ponašanje u zraku  ;D .

Pozz

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #130
Vidim da se usavršavamo  ;) . I ja sam razmišljao o jednom profilu koji bi bio isključivo za termiku i jedrenje a kako dolaze topliji dani
to bi se vrlo lako moglo i realizirati.

Postoje profili za leteća krila namjenjeni upravo za jedrenje: ne omogućavaju velike brzine, ali imaju visok koeficijent 'lifta' .
Našao sam opis u RC Soaring Diggestu, broj je od srpnja 2010. i može se skinuti ovdje:
http://www.rcsoaringdigest.com/pdfs/RCSD-2010/RCSD-2010-07.pdf 
a tko želi visoku kvalitetu, postoji i varijanta od 41  MB ovdje:
http://www.rcsoaringdigest.com/pdfs/Originals/RCSD-2010-07Orig.pdf
 
U članku je opis, izgled, koordinate i polare za ta tri profila, sliku prilažem ovdje.

Damir

 

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #131
naravno da dopuštam :) , javljam se za pokusnog pilota :P
ako još tko uspije to umiksat  molim da napiše s kojom stanicom je to moguče ;) .
ako danas, sutra nađem na cesti koju paru da znam kaj kupit.



Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #132
koliko sam pročitao RR110 bi za manje modele bio idealan, sad neznam kaj je njima malo, možda i zagi jer su jedrilice velikog raspona 160-< dok je zagi 120

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #133
Evo ja sam to umikso sutra cemo ga isprobat pa cemo vidit kako ce skretat ;D
novi projekt za zimu the beast sa benzincem dla 50ccm

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #134
Jesi procitao da sam pokusni pilot?  :D