Skip to main content

Topic: Uskrsnula baterija... (Read 4119 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Uskrsnula baterija...

Hm.. nedavno sam sj. novu bateriju za stanicu.. LiPo 3S, 2650Mah.
Uglavnom, ostala stanica uključena i tako danima... dok nije pocuclala valjda zadnje milivolte iz baterije. (Mislim stanica je šrot iz HK-a no nije trenutno bitno.)

I sad, day before yesterday, ja da ću malo provozati skrpanog zagija ili ono šta je ostalo od njega, kad imam što vidjeti.. stanica ostala na on.. batka suha ko barut.
Izvadim multimetar, spojim na izlaz.. kad ono ukupan napon 0.16 V. Negdje se sjetih da je valjda maksimum trošenje bez trajnog oštećenja 2.6 V po ćeliji, kad ono na tri ćelije zbroj 0.16.

I sad nadobudno pokušam spojiti na punjač, kad ono balancer valjda nije htio ni da starta punjenje.

Još jednom prije nego ju bacim u koš... pokušam probuditi tako da ju spojim na drugu bateriju direktno.. sad nešto se malčice zadimilo.. nisam stigao vidjeti što, možda je koji komadić žice, no kako je to trajalo par sekundi, uzmem multimetar, pogledam vidim 4.3 V ukupan napon.

Drugi put spojim opet na tri-četiri sekunde.. kad ono 9,x V, ništa stisnem još.. eto nje na nekih 11V, spojim na punjač.. vidim da počne puniti, no druga čelija se gasi, još par puta pokušam pobuditi ćelije.. i eto.. počne on puniti, kad je napunio na nekih 60% prvu i treću, počeo je puniti i tu drugu..

Uglavnom, punjenje sam prekinuo kad je bilo : S1 =100%, S2=86%, S3=100%. Batka se malo napuhala kao žaba, i zagrijala se pa sam prekinuo, natrag u stanicu i vozi ;D ;D
Sad, možda joj je bilo malo previše 2A za to punjenje, ili je nešto zadimilo ipak u bateriji, who knows...

Istina nisam baš pametan šta da napravim više s tom batkom, malo ću ju promatrati, no mislim da će završiti u smeću.. žao mi jer je doslovno nova.. bila je punjena svega 2 puta do sada.. i ovaj treći naravno.. još je Rhino al jbg.. čitao sam da je to trajno oštećenje ako padne ispod 2.6V po ćeliji..

Jel imao tko ovakvih iskustava?


Odg: Uskrsnula baterija...

Reply #1
Quote
spojim na drugu bateriju direktno.. sad nešto se malčice zadimilo

spojim opet na tri-četiri sekunde..

još par puta pokušam pobuditi ćelije..

..Batka se malo napuhala kao žaba, i zagrijala se pa sam prekinuo..

Sad, možda joj je bilo malo previše 2A za to punjenje, ili je nešto zadimilo ipak u bateriji, who knows...

znaš li koja je struja potekla tih par puta koliko si ju spajao na par sekundi drito na drugu bateriju??

lako za ovu koja se praznila, njoj nebu niš, već pričam za ovu od 0.16 V koja se tako 'punila'....

Odg: Uskrsnula baterija...

Reply #2
pretpostavljam da sigurno 30C  :D :D možda ju je to trgnulo,  ;D tak i mrtve bude ;D ;D ;D :D

Odg: Uskrsnula baterija...

Reply #3
hehe, ti imas uskrs drugi puta u godini.  :D
meni oko takvih problema pomaze onaj punjac za 6 dolara sa HK-a. ne znam koja je razlika, ali on nekako uspije probuditi mrtvu celiju dok ovaj drugi punjac (iso je smece s HK-a, ali za 30-ak dolara) mrtvu celiju niti ne prepozna.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Uskrsnula baterija...

Reply #4
nebu joj ništa jer ne koristiš veliki C iz nje, da je neka iz koje trebaš punu snagu vidio bi da je upola izgubila snagu.
naravno da sad neče dugo trajati ali nemoj ju ni bacat. vozi kakva je i češće ju puni. i gasi stanicu.
meni se dogodilo da mi bat na prijemniku ostane upaljena (nitro) i drugi dan je prazna, punjač ju ne pozna, pa ju malo probudim i onda napunim. i rade cijelu godinu, samo je pitanje koliko mah i c sad imaju.

Odg: Uskrsnula baterija...

Reply #5
nebu joj ništa jer ne koristiš veliki C iz nje, da je neka iz koje trebaš punu snagu vidio bi da je upola izgubila snagu.
naravno da sad neče dugo trajati ali nemoj ju ni bacat. vozi kakva je i češće ju puni. i gasi stanicu.
meni se dogodilo da mi bat na prijemniku ostane upaljena (nitro) i drugi dan je prazna, punjač ju ne pozna, pa ju malo probudim i onda napunim. i rade cijelu godinu, samo je pitanje koliko mah i c sad imaju.

nažalost, već sam ju dezintegrirao ;D ;D napuhala se kao žaba.. jednostavno lakše spavam kad ne mislim da mi nešto u radionici može planut ... previše je bila oštećena.