Skip to main content

Topic: Kompozitni materijali (Read 9540 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kompozitni materijali

Dobio sam od Mac-a (Mac Plastic parts) iza Velike Gorice kontakt u tvornici Kelteks iz Karlovca za stakloplactiku.
Jel netko možda već nešto naručivao od njih?
http://www.kelteks.hr

Pitao sam ga za izradu kalupa za modele pa mi je ovak odgovorio:
"poliester kalupi nisu skupi ali ih ne možete koristiti za epoxidne proizvode, dok su epoxidni kalupi bolji i mogu se koristiti sve tehnike (ručno,vakum) i traju dugo,ali je nažalost cijena i do 4 puta viša, potrebno je dosta znanja da se ne potroši uzaludan novac i naravno vrijeme,probajte nazvati gosp.Danka iz Čakovca koji se tim poslom profesionalno bavi (091xxxxxxx)"
Jel netko pozna tog g. Danka iz Čakovca? Jel to g. iz Leo modela?

Uglavnom pital sam ga kolko bi koštala izrada kalupa, al nisam dobio cijenu. Da se napravi par modela pa se možda ponudi dučanima i tak, kajjaznam imam svakakvih ideja blesavih u glavi.  :)

Odg: Kompozitni materijali

Reply #1
Vidim Da  me se spominje, a kako nisam puno na forumu moj odgovor malo kasni.
Točno je da se profesionalno bavim izradom kompozitnih modela i drugih srvari iz kompozita , između ostalog:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/nebo-nad-hrvatskom-vise-nikad-nece-biti-isto-predstavljamo-hrvatsku-bespilotnu-letjelicu/513704.aspx
Nisam iz Leo modela , imamo potpuno drugačiji proizvodni program.
Izrada kalupa je dugotrajan i skup proces pa je teško za očekivati da početnik uspije napraviti kvalitetan kalup ili neki drugi proizvod koristeći samo literaturu.
Izrada kalupa za svoje potrebe skoro se i ne isplati jer je stvar skupa.
Trenutno imamo u proizvodnji oko 40- ak RC modela različitih kategorija, a u pripremi je desetak novih kalupa.
Vršimo i usluge rezanja stiropora, Stirodura ... na CNC strojevima.
Stavit ću uskoro neke slike iz proizvodnje.
Danko Prprović
091 3605731

Odg: Kompozitni materijali

Reply #2
pozdrav Danko
svaka čast na onom projektu ali kao sto i u istom novinskoom članku pise izabrali ste krivu zemlju za nesto takvo, kod nas jedino uspjeva lopovluk a sve ostalo nema neke buducnosti...
Nego daj ti detalje o tim RC modelima sta imas u proizvodnji, malo nekih sličica, letne karakteristike i naravno ono šta svi traže: vrijednost u krznenoj valuti  :) ... normalno da bi bilo poželjno da su cijene simbolične  ;D


Odg: Kompozitni materijali

Reply #3
"poliester kalupi nisu skupi ali ih ne možete koristiti za epoxidne proizvode, dok su epoxidni kalupi bolji i mogu se koristiti sve tehnike (ručno,vakum)

ne vidim razlog zašto se ne bi u polyesterskom kalupu laminirao epoxi proizvod i obrnuto ? epoxi kalup ...zašto ne bi išao na infuziju ili vakum ili ručno kaširanje ??? te tvrdnje ne stoje !

Odg: Kompozitni materijali

Reply #4
Što se tiče keltexa...mi uzimamo kod njih ali ja nisam sretan...(moj gazda je ) imaš firme koje prodaju materijale dosta bliže zagrebu:Interkomerce,vertem,polikem,metalmineral...osobno najviše sam bio zadovoljan sa interkomercom iz zaprešiča,oni imaju norpolov program,kvalitetne izoftalne smole koje nisu jako skupe s kojima se mogu raditi čisto pristojni kalupi uz minimalna volumenska stezanja !

Odg: Kompozitni materijali

Reply #5
U proizvodnji ne koristim poliester jer ne zadovoljava neke standarde.
Nakon nekih skupih " eksperimenata " i pokušaja rezanja troškova ostao sam kod provjerenih dobavljača.
Angeloni i R&G imaju kvalitetu koja zadovoljava, epoksidna smola Sheufler l 285 , a za sve skupa dobijem i certifikat za aviogradnju jer radimo i neke dijelove za ultralake letjelice.
Što se tiće naših modela nadam se da će do nove godine u ponudi biti sklopljeni modeli koji su korišteni za slikanje  za potrebe izrade internet stranice jer uskoro smi izlazimo na tržište.
Radi se o jedrilicama, motornim jedrilicama , slope gliderima ... raspona od 1,2 do 2,9 metara.
Ima i scale jedrilica DG 300, Fox, Pilatus B4... raspona  3,5 - 4 m.
Cijene će biti simbolične pa se nadam da ćete naći nešto povoljno.

Odg: Kompozitni materijali

Reply #6
"poliester kalupi nisu skupi ali ih ne možete koristiti za epoxidne proizvode, dok su epoxidni kalupi bolji i mogu se koristiti sve tehnike (ručno,vakum)

ne vidim razlog zašto se ne bi u polyesterskom kalupu laminirao epoxi proizvod i obrnuto ? epoxi kalup ...zašto ne bi išao na infuziju ili vakum ili ručno kaširanje ??? te tvrdnje ne stoje !

Nemam pojima ne kužim se previše u to a g. MAC se profesionalno time bavi kao i g. Danko pa valjda zna o čem priča, možda nam g. Danko objasni. Vjerojatno isplativost i cijena imaju neku ulogu.

Pozdrav Danko,

Evo baš mi je drago da ste se javili pa nam kažete čime se bavite i što imate u ponudi.

Odg: Kompozitni materijali

Reply #7
21 godinu radim sa kompozitima(polyester,vinilester,epoxi) kalup možeš napraviti od bilo čega (ako znaš naravno) a vrsta materijala s kojom češ raditi u tom kalupu je nebitna,bitan je odabir odgovarajučeg odvajača!
Pozdrav

Odg: Kompozitni materijali

Reply #8
slazem se u potpunosti s Robijem

Odg: Kompozitni materijali

Reply #9
takoder se slazem s robijem ;)

Odg: Kompozitni materijali

Reply #10
Ok svi se znači slažemo s Robijem.

Nego da te pitam Robi, s kojom crnom bojom bi se mogao epoxi ofarbat?
Neki pigment, tuš, tinta možda? Danas mi frajer u dučanu rekao da nema pojima da probam ako se epoxi stvrdne onda ok ako ne onda pušiona.
Rekao mi za nekog čovjeka preko puta HNK kaj prodaje umjetnicima i slikarima boje da odem vidit.

Odg: Kompozitni materijali

Reply #11
imaš na forumu kolegu nisdea, on će ti znati reći

Odg: Kompozitni materijali

Reply #12
ja sam probao sa poliuretan bojama ,bojama na vodenoj bazi


Odg: Kompozitni materijali

Reply #14
Mi smo pigmentirali epoxi sa grafitnim prahom ,a mislim da bi mogao i sa jako fino mljevenim drvenim ugljenom ako nemaš grafitnog praha.Varijante sa bilo kakvim farbama mislim da nisu sigurne.
Grafitni prah bi mogao nabaviti u polikemu,ali mislim da imaju jako velika pakiranja...mi smo ga mješali  u gelcoat kako bi bio statički vodljiv