Skip to main content

Topic: Upravljanje i FPV preko GSM mreže (Read 7198 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Upravljanje i FPV preko GSM mreže

Reply #15
Rosović voli kemijati očito  ;D

pitanje jel složio flaperone uz gyro na krilu, to je isto bila problematika pred koji mjesec...
http://www.flyfreak.net/elektronika-i-baterije/ima-li-nacina-giro-dual-eleron-flaps-preko-6-kanala-s-mikserom/msg21897/#msg21897

riješiš problem sa jednim V mixerom od 3 dolara i sve 5 ;)

1. kanal spojiš preko gyra na jedan ulaz V mixera,
5. kanal(ili 6., di su ti već flapsovi) na drugi ulaz V mixera,
i van iz mixera idu 2 izlaza, svakog spojiš na jedan servo,

kada preko 5-oga daš signal, oba elerona bu išla ili gore ili dole,
kako podesiš (neki zagovaraju gore radi bolje kontrole, a neki pak dole, probaj sam pa vidi, kako ti paše, tako je najbolje)

a kada preko 1.kanala naginješ model, sve ide kako treba,
isto tako i gyro radi, jer je spojen u seriju samo, što god da ima za raditi na easy staru  ;)

kako stariji vele:
Quote
Easy je toliko jednostavn i trom model da nema potrebe za gyro.
Iskoristi i istroši Easya da se naučiš (s)letjeti, a gyro ostavi za neke druge.


Odg: Upravljanje i FPV preko GSM mreže

Reply #16
@ davorvž: ne ide to tako, ali zašto - po mojim dosadašnjim saznanjima, a kao što i Tomislav_ZG kaže - jer je slaba pokrivensot 3G mrežom. Ili postoji još neki razlog?

@ Tomislav_ZG: Prvo, hvala na konstruktivnim odgovorima.
Vise nemam EasyStara nego leteće krilo raspona 1,2m, na koje sam stavio elektroniku s Easystara.
Giroskop sam nabavio, ali ga jos nisam ugradio (tek sam dva puta letio s krilom, htio bi se malo uhodati, pa tek onda staviti i giro, da mogu uočiti razliku. A kad ga budem ugrađivao - da li ga ugraditi za pich ili roll stabilizaciju i zašto?
Jos u stvari krilo nije dovršeno. Namjeravam mu staviti vertikalne stabilizatore na vrhove (okrenuti prema gore ili prema dolje, što i zašto preporučaš?), a možda i "sanjku" odnosno "dršku" po sredini odozdo. Kasnije, jednog dana kad postanem virtuoz, možda na ta tri vertikalna dobije i plovne elemente koji će ga pretvoriti u hidroavion (iz tog razloga razmišljam o okretanju stabilizatora prema dolje).
Šta znači "otvorena veza"? Zašto ruši model?

 

Odg: Upravljanje i FPV preko GSM mreže

Reply #17
Namjeravam mu staviti vertikalne stabilizatore na vrhove (okrenuti prema gore ili prema dolje, što i zašto preporučaš?), a možda i "sanjku" odnosno "dršku" po sredini odozdo. Kasnije, jednog dana kad postanem virtuoz, možda na ta tri vertikalna dobije i plovne elemente koji će ga pretvoriti u hidroavion (iz tog razloga razmišljam o okretanju stabilizatora prema dolje).
.........
Šta znači "otvorena veza"? Zašto ruši model?

Leteće krilo nema vertikalne stabilizatore jer bi zbog male poluge uzdužno prema težištu trebali biti preveliki. Ono što vidiš na takvim modelima su vingleci na kraju krila (smanjenje induciranog otpora krila) ili wing fences u sredini (sprečavaju lateralno 'klizanje' zračne struje prije propelera).

Mobitel u radu u blizini prijemnika prekida vezu u podrućjima slabijeg signala, takav slućaj opisao sam ovdje:
http://www.flyfreak.net/elektronika-i-baterije/5-9-km-na-2-4-ghz/msg18005/#msg18005

Damir

Odg: Upravljanje i FPV preko GSM mreže

Reply #18
Leteće krilo nema vertikalne stabilizatore jer bi zbog male poluge uzdužno prema težištu trebali biti preveliki. Ono što vidiš na takvim modelima su vingleci na kraju krila (smanjenje induciranog otpora krila) ili wing fences u sredini (sprečavaju lateralno 'klizanje' zračne struje prije propelera).

Mobitel u radu u blizini prijemnika prekida vezu u podrućjima slabijeg signala, takav slućaj opisao sam ovdje:
http://www.flyfreak.net/elektronika-i-baterije/5-9-km-na-2-4-ghz/msg18005/#msg18005

Damir

Da, na vinglece sam mislio. Je li ih bolje staviti prema gore ili prema dolje? Zasto? Cilj mi je što sporije letenje.
Zanimljivo je ovo s mobitelom i prijemnikom...bas cu probati. Na 1m udaljenosti.  :-\

Odg: Upravljanje i FPV preko GSM mreže

Reply #19

Da, na vinglece sam mislio. Je li ih bolje staviti prema gore ili prema dolje? Zasto? Cilj mi je što sporije letenje.
Zanimljivo je ovo s mobitelom i prijemnikom...bas cu probati. Na 1m udaljenosti.  :-\
Vingleci idu prema gore, pogledaj ovdje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Wingtip_device
, osim toga, ako su prema gore, veće su šanse da prežive slijetanje  :) .

Na 1 m udaljenosti nema smisla, stanica je bila udaljena 6 km...

Damir