Skip to main content

Topic: Nove ideje... (Read 5100 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nove ideje...

Do sada sam radio modele po tudjim nacrtima, drugi su mi pokazivali trikove i učili rc letenje,  a sada ..nekako je vrijeme da i ja izmislim 'nešto'.
Nije bitan stupanj obrazovanja, niti poznavanje mehanike fluida, tj. mehanike leta, infinitezimalni račun, važna je samo dobra ideja sa kojom mogu gnojiti po forumu i predlažem i drugima da se uključe u raspravu i iznesu svoje ideje !

Pa tako, da li je moguće napraviti avion , recimo leteće krilo na pogon motorom sa propelerom gdje se propeler nebi uopće okretao?

Zapravo bi propeler bio miran, a avion bi se okretao umjesto njega ?

Neki će reči da to nije moguće jer se nebi mogao dobiti niti statički niti dinamički potisak za kretanje letjelice !

Zato bi mogli odbaciti cijelu tu letjelicu i imati samo propeler, dakle ne leteće krilo bez trupa i stabilizatora, nego samo leteći propeler ?

Heli-frikovi kažu da bi rotacija propelera zahtijevala kompenzaciju okretnog momenta kao na helikopteru, ali ja mislim da to nebi bilo potrebno jer propeler nema trup pa se nema što kompenzirati !

Osim toga bi se brzina rotacje elise mogla iskorititi za podešavanje krekvencije za RC-upravljanje, stavili bi se mali magneti na krajeve krakova elise, a to bi značilo promjenljivo (elektro)magnetsko polje pa bi se i tu uštedjelo?

I koja je jeftina i dobra 2-kanalna stanica, jer mislim da su za ovo dovoljna 2 kanala pošto bi elisa imala samo 2 kraka ?

I da li je to netko vidio na Youtube, nikako ne mogu pronači?

D.

Odg: Nove ideje...

Reply #1
 :D :D :D :D :D

Odg: Nove ideje...

Reply #2
jaoooo  ;D  :D

Odg: Nove ideje...

Reply #3
U čemu je problem drugovi, što je tako smiješno?  Zar vi  kao klinci niste ispucavali ove plastične leteće propelere :



D.


Odg: Nove ideje...

Reply #5
OK... RECIMO DA JE ZANIMLJIVA IDEA ALI KAKO POGONITI "to"  KAKO MOTOR IMA MANJU MASU I OTPOR OD PROP. TO ZNACI DA CE SE ON OKRETATI OKO OSI A NE PROP  PA NISMO NISTA POSTIGLI...


SVE MI TO NIJE BAS PREVISE JASNO....


DA DA, SVI SMO SE IGRALI S TIM NA POTEZANJE  ;)

Odg: Nove ideje...

Reply #6
OK... RECIMO DA JE ZANIMLJIVA IDEA ALI KAKO POGONITI "to"  KAKO MOTOR IMA MANJU MASU I OTPOR OD PROP. TO ZNACI DA CE SE ON OKRETATI OKO OSI A NE PROP  PA NISMO NISTA POSTIGLI...

Vidiš, to je interesantno razmišljanje: ako bi računali omjer mase motora i elise pri čemu bi masa elise težila ka nuli, da li bi dobili potpuno inverzan rezultat ako bi umjesto elise masa motora težila ka nuli? Možda bi se malo vrtio motor, malo  elisa odnosno u nekom omjeru koji je bio identičan omjeru obtnih momenata i koliko bi prirast broja okretaja imala elisa u koliko bi se njena masa smanila za neku infinitezimalnu jedinicu?

Ako bi išli u krajnost, možda nam elisa nebi bila niti potrebna, nego samo motor da dobijemo neku leteću napravu?

U tom slućaju bi motor da poleti mogli baciti i rukom,a to bi dalo mnogo predvidljivije rezultate leta nego li kada se neki late modela i stanice.  Potrebno je samo motr ojačati po rubovima da se ne razbije kada tresne o ledinu.

D.

Odg: Nove ideje...

Reply #7
OK .. POSTOJI I TA MOGUCNOST, OBAVEZNO  LEZAJEVE ZALJEPITI SA LOCTITEOM  ...  ;D


ALI MISLIO SAM DA PRICAMO ISKLJUCIVO  O RC-U...  PA ONDA PREOSTAJE JEDINO BACITI I MOTOR I STANICU ZAJEDNO....  ;)

Odg: Nove ideje...

Reply #8


I koja je jeftina i dobra 2-kanalna stanica, jer mislim da su za ovo dovoljna 2 kanala pošto bi elisa imala samo 2 kraka




Pitaj kolegu Arosovica možda je on našao da ne kopaš bezveze ;)


lp lija

Odg: Nove ideje...

Reply #9
gospodo draga.....
dva kanala je meni bilo više nego dovoljno da letim motornjaka.....


i naletio sam se toga više nego bilo kojeg drugog sa više kanalnom stanicom
Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe

Odg: Nove ideje...

Reply #10
moremo se kladiti u kaj očete da bum vozil zagija sa dvo kanalnom stanicom
Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe

Odg: Nove ideje...

Reply #11
Vidim da je moj 'jutarnji pisoar' naišao na različite reakcije: od nevjerice pa do prcanja. Glavno je da se iznose nove ideje, uvijek će biti kometara na njih.
Tako se razvija konstruktivna diskusija !
Bilo bi zanimljivo da i drugi autori iznesu po koju ideju!
Damir

Odg: Nove ideje...

Reply #12
Ja ću biti konstruktivan i ozbiljno shvatiti problem.
Zamisli helić koji na krajevima krakova ima neki uređaj za stvaranje potiska, jedan gleda "napred" drugi "nazad" tako da zajedno rotiraju krakove oko vertikalne osi. Tako da nema momenta koji treba držati sa repnim rotorom.
Ovaj pogon je već isproban upotrebom raketnih motora na krajevima rotora helića, davnih 50-ih godina
Upravljanje se rješava kao kod helića.
Mislim da dva kanala nisu dovoljna. Ja bi na taj "helić" stavio nešto poput kinetic-a tako da mu možeš mahat kuda da ide.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Nove ideje...

Reply #13
heli na 2 kanala ide ko blesav....


imal sam takvih doma a i sada imam.... od malog pa do velikog


do velikoga dojdeš kad pocneš kupovati u šoping centrima na štandovima helikoptere  :D
Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe

Odg: Nove ideje...

Reply #14
a ako nosač motora bude drugi prop koji je couter rotating onda se sile okretanja između motora i elise zbraju u isti smjer kretanja pa je nebitno dal se vrti elisa ili motor.