Skip to main content

Topic: Stanica Multiplex 3010 (Read 4366 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Stanica Multiplex 3010

pozdrav svima......ima li neko navedenu stanicu da bi mi mogao reći par stvari vezano uz pregled setup-a i dosetiranje stanice za upravljanje helikopterom. Uoćio sam prvi i najveći problem da je kut glavne elise za uzlet prilikom davanja komande oko 5 stupnjeva....a za sletanje 3 puta veći oko 15 stupnjeva....tako da ga ne mogu ni podići sa zemlje. Helikopter je Vario BK-117 na nitro.

hvala unaprijed

Odg: Stanica Multiplex 3010

Reply #1
Iako je tvoja stanica prikladna i za upravljanje helikopterima, velika večina modelara u RH kupovala ju je za upravljanje jedrilicama i složenijim motornjacima. Zbog toga ćeš odgovor na svoje pitanje vjerojatno brže naći drugdje na netu. Inače, svojevremeno se na forumima moglo naiči na mnoge "kuharice", "how to" članke, namijenjene upravo rijetkoj populaciji Multiplex-Heli modelara.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Stanica Multiplex 3010

Reply #2
hvala......kupio sam je zajedno sa helikopterom........čini mi se jednostavna...ali ne znam što smijem podešavat.....a nekako mi se čini raštelana.....sve je na njemačkom a ja sam sa njemačkim na "Vi".....
vidim da ima puno toga za namještati na njoj.......


Odg: Stanica Multiplex 3010

Reply #4
Imam ja na engleskom manual za mc3030. To je slično.
Ali i zbunjujuće ako je stanica na njemačkom. Ja sam svoju (mc3030) prebacio na engleski (drugi firmware).
Pošto je to stari komad hardwera sumnjam da će se uspjet naći engleski firmware ...
Treba ti i RS232 interface.
Imaš i zgodnih programa za administriranje memorije, backupe i druge stvari. sMPX i mc3030manager.
Ja sam letio i CCPM i heli s mehaničkim miksanjem pomoću te stanice. Može se.
Na žalost terminologija i način programiranja su različiti od općeprihvaćenih pa ćeš teško naći nekoga tko će ti moći pomoći.
Ja sam nakon puno truda uloženog u programiranje mc3030 kupio RoyalEvoPro i tu je stvar sjela.

Nabavi si Turnigy prije ćeš poletit. :(
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Stanica Multiplex 3010

Reply #5
Zaviri na:
http://www.zier-net.de/mfg/technik/software/software.htm
Tamo je i link na free MC30x0 manager kojim možeš backupirati i editirati memorije i na 3010.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Stanica Multiplex 3010

Reply #6
hvala na pomoći......zbunujuća je kombinacija engleskog i njemačkog.......ali budem prostudirao....bilo bi super kada bih mogao promjeniti jezik sučelja...ali morat ću se boriti

Odg: Stanica Multiplex 3010

Reply #7
Promjena jezika je lako izvediva. Imaš na engleski firmware za 3010 na "zier-net" stranici. Ako trebaš kabel ili kakvu drugu pomoć, javi se.
 
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Stanica Multiplex 3010

Reply #8
Nisam znao za tu stranicu.
Pa sam na kraju platio za firmware na EN 3.7, ali toga ionako nema ponuđenog.
U tablici ispod ima program za heliće, piše HeloBoy (mislim da bi trebalo pisati HeliBoy, to je helić sa mehaničkim miksanjem - promijeniti treba dio koji radi sa gyroom jer je taj helić imao rate gyro a ne headning hold, ostalo bi se dalo primjeniti bar kao template).
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Stanica Multiplex 3010

Reply #9
probao sam ukucati zier.net u google ali nisam dobio ništa...kabel trenutno nemam nikakav naručio sam usb sa simulatorom pa se nadam da ću dobiti i kabel da spojim i nadam se uspijem promijeniti jezik


Odg: Stanica Multiplex 3010

Reply #11
Kabel za simulator ti neće pomoći. On pretvara PPM signal u stream koji računalo prepoznaje, i jednosmjeran je.
Za promjenu firmwarea (ne možeš samo promijeniti jezik, moraš flešati EEPROM) ti treba RS232 interface.
Imaš šeme na stranici već gore spomenutoj.
Sve mora ići ovako kako SDespot i moja malenkost opisuju, nema improvizacija inače ćeš imati zeleni komad plastike samo za ukras.
I da, kad uspiješ staviti engleski firmware, moraš proučiti sve o tom heliću da bi znao što želiš da stanica radi ...
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Stanica Multiplex 3010

Reply #12
ok...hvala.......ćitam postove....čitam po stranici gdje me link odveo.....mislim da mi je lakše naućiti ovih par komandi u stanici na njemačkom...nego li pokušat prebaciti to sve na engleski......
izgleda da ću ipak učiti njemački.......

 

Odg: Stanica Multiplex 3010

Reply #13
Nije ti stvarno problem naučiti tih par klikova jer je stvarno stvar lagana a vrhunski podesiva....ja imam 3010 club edition...ali isto njemački jezik,trazio eng i nasao soft s engleskim ali sa engleskim sam izgubio jedan meni i nisam imao štopericu.....vratio njemački orginalni i sve pet...

osnovna stvar

prvo dodjeliš serviće...ma ovak....pošalji mi pp....pa ti ja dam br telefona i za 10 minuta prođemo setup jednog modela..jedino što je bitno da su servići poštekani po pravilu u prijemnik....tj kako multiplex govori u svom manualu....

Ja nisam nikada helić ganjao...pa neznam set za njega...ako ti šta znači obični model da uhvatiš rutinu na stanici javi....

meni je 3010 zakon u svezi štelanja i funkcija...jedina stvar zamjerke je preveliko kučište...mogli su i malo manje napravit..

e koju bateriju koristiš za napajanje...jel enelopice ili lipo
ja bi eventualno lipo uvalio...to brijem da bi duže trajalo na livadi :)