Skip to main content

Topic: L-39 Albatros EDF (Read 16207 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: L-39 Albatros EDF

Reply #30
Da, letvice su drvene.
Dihedral nisam pravio, nema potrebe s KFM2 konstrukcijom
Ne, nisam pravio usisnike od folije, samo izlaznu tubu/valjak...i to od folije za grafoskop.

LP
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: L-39 Albatros EDF

Reply #31
Super, onda cu i ja tako sve napraviti. Da li je na kraju tube napravljeno suzenje ili je isti precnik citavom duzinom? Na rcgroups-u je receno da je CG na prvoj letvici na krilu. Da li je to tacno?
Pozz, i izvinjavam se na velikom broju  pitanja koja postavljam. :)

Odg: L-39 Albatros EDF

Reply #32
Pa u nacrtu imaš thrust tube, gad ga srolaš b ude suženo. meni je bio malo predugačak pa sam ga skratio da ne viri van.
GG je tamo gdje ide ramenjača na nacrtu, može i 5mm više naprijed, vidjet ćeš već na prvom letu.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: L-39 Albatros EDF

Reply #33
Znam da ima u nacrtu i da bude uze, nego sam mislio da li je po nacrtu i uradjeno.
Narucio sam isti setap, ploce stirodura od 6mm i cekam da stigne, pa da pocnem sa gradnjom.
Pozz!! :)

Odg: L-39 Albatros EDF

Reply #34
Samo polako s gradnjom, ne žuri, napravi to pedantno i precizno i sve će biti u redu. Model nije za početnike, dosta je brz, mora imati konstantno gasa,mada lijepo leti i na pola gasa, ali jedrenje bez gasa zaboravi, osim prilikom slijetanja. Razmišljao sam čak i o stavljanju točkova, ali to bi ga poružnilo u letu, a ugradnja sklopivih točkova previše otežala.
Sve u svemu, puno sreće, sad je zima pa nema žurbe, ja sam svoga pravio skoro 3 tjedna ( za razliku od jednostavnih modela tipa F-22 ili F16 koji su gotovi za 2 dana), ali sam prezadovoljan rezultatom, pogotovo što sam unio neke preinake, kao KFM2 krilo, serva u krilu i rasvjetu.
Obavezno napravi KFM2, ne moraš preko cijeloga krila već samo dio do trupa od vrha krila.
Sve o KFM varijantama imaš ovdje:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1117276
i ovdje:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1296458

Moj KFM2 je najjednostavniji, dakle ploča na ploču, bez da je uzdignuto preko šipke/ramenjače.
Tako mi je jednostavnije, a i da se lijepo obrusiti i poravnati. Na nekoliko modela sam pravio KFM2, KFM3 i KFM4 varijante i uvijek je ispalo dobro.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: L-39 Albatros EDF

Reply #35
Hvala puno na uputstvima, mnogo mi znace! :)
Naravno da necu zuriti, imam vec iskustva sa edf-ovima oko godinu dana, letim svakodnevno stinger-a, a mpx twister ceka novi impeler.
Naravno da cu staviti KFM profil, samo nisam siguran da li treba da oblikujem napadnu ivicu krila sa tim profilom ili moze da ostane cetvrtasto (vidim da ti nisi obradjivao).
Istina, nisam nikad radio po ovim scratch built-ima, ali pretpostavljam da se delovi sa papira iseku i sluze kao sablon na stirodur. JEdino mi je nedoumica cime da crtam po stiroduru...
Pozz!! :)

Odg: L-39 Albatros EDF

Reply #36
Eh, napadna nije četvrtasta, samo malo zaobljena šmirglom i poljepljena sa selotejpom, tako da ima kao polukružnu napadnu(vidi se na slikama poluzavršenog modela). A šablon od papira izrežem i precrtam na depron, bilo čim, tankim flomasterom za CDove, kemijskom...šta je već pri ruci ;).... i naravno ravnalom. Što preciznije napraviš i iscrtaš šablon to bolje. Za rezanje skalperom po depronu koristim metalno ravnalo (za ravne crte, zakrivljene režem ručno). I to je to.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: L-39 Albatros EDF

Reply #37
Tako cu onda i uraditi. Flomaster za cd-ove i to je to :)
Inace, nije me zanimalo uopste da pravim depronce dok nisam video ovaj post i onda sam se jako zagrejao za to jer odlicno izgleda, a kad sam video da super i leti, definitivno sam odlucio to da probam napraviti.


Odg: L-39 Albatros EDF

Reply #39
O pa ide to tebi. Samo naprijed.
 :)
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: L-39 Albatros EDF

Reply #40
Hvala :)
Sutra bi trebalo da mi stignu motor i servoi, pa mogu da ga zavrsavam polako. Jedino sam u nedoumici kako pravilno postaviti H-stabilizator i ovu tubu od stirodura, a da bude u dobrom pravcu. Gledao sam na rcgroups-u i nije mi bas najjasnije. Da li imas neki savet povodom toga?

Odg: L-39 Albatros EDF

Reply #41
Pa ja sam se držao nacrta i slika na rcgroupsima, horizontalac sam ravnao prema krilu, znači, prvo sam ulijepio tu tubu, pa onda po onim crtama horizontalno rezao skalperom i brusio da bude u ravnini.
Malo je zajebano to sve skupa, kda moraš prije toga i motor učvrstit i namazat ljepilom one pregrade i navuć tu tubu...ja sam to sa epoxyem i onda još malo vrućim ljepilom.
Mislim da mi je to navvlaćenje tube bilo najzeznutije za napraviti, a ljepilo brzo hvata. Prvo sve navuci bez ljepila da vidiš da li pasuje pa pobrusi gdje je višak.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

 

Odg: L-39 Albatros EDF

Reply #42
Evo malo slika:






Pozz!! :))

Odg: L-39 Albatros EDF

Reply #43
Nisam hteo da stavim ovaj smajli nego obican, te se izvinjavam ako je neko pogresno shvatio.
Pozz!! :)

Odg: L-39 Albatros EDF

Reply #44