Skip to main content

Topic: CMPro Mitsubishi A6M5 52 Zero Fighter (Read 10668 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Konverzacija modela sa glow na elektro

Reply #1
Držač motora je od aluminijuma



Unutrašnji deo trupa je ojačan sa epoxi smolom



Trup sa nosačem motora



Nosač motora i motor



Motor na svom mestu



Trup je isečen na mestu gde prolazi baterija



Baterija mora da ide skroz napred zbog ispravnog težišta



Ispod baterije ima jedan mali držač, de se ni slučajno ne dodirne zvono motora.

Ugradnja retrakta

Reply #2
Fabrički, model ima fiksne točkove, ali ostavili su mesta i za retrakte. U ovom slučaju su i retrakti ugrađeni u krila.
Prvo je skinuta folija, ulepljeni su ojačanja što drže retrakt i malo je trebalo proširiti otvore jer je stavljen malo veći točak zbog boljeg kotrljanja na travnatom terenu



delovi retrakta



posle je sve namontirano na krilo



jedan centralni servo pomera oba retrakta



za poklopce već nije ostalo mesta



Elektronika

Reply #3
Pošto sam model uzeo bez motora, ESC i baterije, trebalo je par nedelja da mi sve stigne iz HK. Ovih dana sam ugradio motor, ESC, prijemnik da vidim kako sve to stoji



Na stanici sam namestio otklone, proverio kako rade retrakti. Ovih dana još treba da stavim sigurnosne matice na držač motora, da fiksiram kablove i da proverim težište modela. Uskoro sledi i test let modela.

Malo podataka o elektronici:
Motor : Turnigy AerodriveXp SK series 42-60 500kv/1475w
http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...idproduct=7871

ESC : Turnigy Brushless ESC 85A w/ 5A SBEC
http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...dProduct=10331

Baterija : Turnigy nano-tech 4000mah 5S 25~50C Lipo Pack
http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...dProduct=14610

Propeler : 13x6 trokraki

Odg: CMPro Mitsubishi A6M5 52 Zero Fighter

Reply #4
Svaka čast,a kako to da baterija ide skroz naprijed blizu motora,tak je propisano za taj model?
I još jedno pitanje gdje si ga kupio,i koja je procedura s plačanjem,carina itd? Hvala  :D
DJI P3A
DJI MAVIC MINI

Odg: CMPro Mitsubishi A6M5 52 Zero Fighter

Reply #5
Obozavam perfekcionizam  ;D ;D ;D Svaka cast ...
daj jos fotki i popratnog sadrzaja ....

Odg: CMPro Mitsubishi A6M5 52 Zero Fighter

Reply #6
Svaka čast,a kako to da baterija ide skroz naprijed blizu motora,tak je propisano za taj model?
I još jedno pitanje gdje si ga kupio,i koja je procedura s plačanjem,carina itd? Hvala  :D

Hvala!
Baterija mora skroz napred, jer ovaj model je predviđen za glow motor, i u tom slučaju je motor teži. Drugi razlog je kratak nos modela, i jednostavno nemaš gde na drugo mesto staviti bateriju. Sa ovakvom postavkom baterije se dobije težište po propisu proizvođača.
Ja sam treći vlasnik ovog modela, pa neznam baš tačnu istoriju nabavke. Mislim da je naručen iz Lindingera...

Odg: CMPro Mitsubishi A6M5 52 Zero Fighter

Reply #7
Juče sam našao vremena da skroz završim model. Šrafove sam zamenio, namestio sam ugao motora, fiksirao sam kablove i ESC



Namontirao sam kapotaž i proverio da ne bi slučajno baterija pomerala napred-nazad



Proverio sam i težište, odgovara već označenim crtama



Ovih dana ću da ga iznesem do livade pa sledi let prve WWII ptice iznad zalivnog...


Odg: CMPro Mitsubishi A6M5 52 Zero Fighter

Reply #9
Jedva čekam snimku leta, model je fenomenalan i sviđa mi se kak si sve to lijepo pedantno posložio
MAK Zapad

Odg: CMPro Mitsubishi A6M5 52 Zero Fighter

Reply #10
Juče sam poleteo model Zero. Razlog za toliko čekanja je bilo teren. Trava se retko kosi, pa sam čekao da put bude blizu idealnog. Sastavio sam model i još jednom ga pregledao



Malo sam ga taksirao po putu, da vidim kako se ponaša. Pošto je zadnji točak povežen sa vertikalcem, dodao sam još malo otklona da bi se bolje okretao



Pre poletanja smo napravili još par fotki



Model je poleteo jako lepo, pri poletanju je malo vukao na levu stranu, a prilikom leta sam dotrimovao 2-3 klika prema dole na horizontalcu. Oduševio sam se kako lepo leti model, sasvim je drugačiji osećaj nasprem ostalih modela. Retrakti su radili svoje, a posle dva školskog kruga odmah sam počeo da ga forsiram. Motor ima snage, nisam pogrešio sa trokrakom propelerom. Evo par slika iz vazduha:



Posle pet minuta leta, spustio sam točkove i krenuo na sletanje



Prvo sletanje ke bilo katastrofalno. Kao da još u životu nisam sleteo neki model. Drugo sletanje malo bolje, ali opet neuspešno. E, treće sletanje je bilo, ono muško



Samo da vam kažem, svaka čast ovom CMP modelu. Kako je roknulo u majku zamlju, šteta nije ni velika. Držač motora se iskrivio, i malo je propuklo kapotaž. Osovina motora, propeler kao ni elektronika, nije oštećen. Osećao sam se da ću u momentu da zaplačem, ali ovakvi trenuci daju još snage, još motivacije. Sve se to može popraviti, tako da idemo dalje. U svakom slučaju sletanje ovog modela zahteva ne malo vežbe.

Evo i snimak sa prvog dva leta modela. Treće sletanje baš nemam na snimku, nestalo je mesta na memorijskoj kartici...

http://www.youtube.com/watch?v=Qdv0ye800Ag#

Čak i posle ovog malog malera sam siguran da u buduće svakako hoću da letim ovakve WWII scale modele!

Juče uveče sam već počeo da pregledam model, snimak sam više puta pogledao i to u slow motion funkciji. Najverovatnije znam šta je bilo uzrok svakog prevrtanja. Najbolje se vidi kog drugog sletanja. Ali sad da ne pišem u prazno, slikaću sve pa ću postaviti.
Ovom prilikom bih zamolio iskusnije rc pilote, ko su već leteli ili lete ovakve ratne ptice da napišu po koji komentar, možda preporuku u vezi sletanja tih modela. Hvala unapred!

Odg: CMPro Mitsubishi A6M5 52 Zero Fighter

Reply #11
Predivan model, leti predivno! Šteta kaj si ga stulio :(
MAK Zapad

Odg: CMPro Mitsubishi A6M5 52 Zero Fighter

Reply #12
Juče sam razmontirao model, pa evo kako je izgledao:



Skinuo sam motor, kontroler i isprobao sam ih. Radi sve normalno, osovina motora nije nastradala. Proverio sam i zazor, ima koliko treba. Najviše je stradao prednji deo držača motora



Pukao je i okvir "auspuha"



A tu su točkovi, njih sam slikao da vidite šta je najverovatniji razlog prevrtanja, tj. zbog čega se blokiraju



Moja teorija je da kad točak/guma dobije svu težinu modela, raširi se toliko da ne može redovno kotrljati. A na to još došao brzina modela i nije ni čudo što se prevrnuo...

Danas sam ispeglao držač motora, zalepio sam okvir auspuha i rešio sam točkove, pa sad ne bi trebalo da se blokiraju.

Odg: CMPro Mitsubishi A6M5 52 Zero Fighter

Reply #13
Svaka čast kolega!

Ja skoro svaki model iz prve spičim u zemlju,ko zna zašto i ko da mi je prvi put,(nakon 30-tak godina modelarstva),onda ga pokrpam i onda leti mrak!!! ;D
U stvari je problem što više ne letimo na pisti nego na travi i polet iz ruke,a nemreš iz prve znati kako će se model ponašati i koliki mu zalet treba,jbg!
Hvala Bogu pa više nemam vremena raditi "scale" modele pa mi nije ni toliko žao.

Samo naprijed!

LP!

dražen
Spektrum DX8
Predator 650,Robocat 270,Dji Mavic air,Omei2000EP,Flamingo,Cyclone-E,Curare 40,Nemesis 60,MPX funracer,Mustang,WotXL,Meridian