Skip to main content

Topic: Još jedan HK 450 GT Pro (Read 6088 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Još jedan HK 450 GT Pro

Znači počeo sam slagat frendovog HK-a koji će biti kod mene do 15.8.

Helić je manje-više složen, sutra ide elektronika i štelanje.

Par stvari koje su dosta loše u kitu (ne svakom, nadam se, nego konkretno ovom)

Main shaft - oštećen na dosta mjesta, jedva ide kroz ležajeve, malo sam to pošmirglao pa je OK, no stavljam novi prvom prilikom.
Main gear - cijeli izvitoperen (izravnao sam ga koliko se dalo, za prvu ruku će poslužiti)
Loše izbušene rupe na repnoj glavi (il kak se to već zove), tako da se dosta teško vrti i sve se piga prilikom mijenjanja kuta. (možda posluži za prvu ruku, ali će biti potrebno mijenjati sve prvom prilikom)
Nekoliko šarafa je došlo sa skroz poglodanom glavom. Jedan šaraf za canopy holder je prekratak. Na glavi su zapinjali neki ball linkage-i, pa sam ih morao malo pošmirglati.
Ostalo mi se čini OK i smatram da definitivno vrijedi tu sitnu lovu. Šasija je OK napravljena, tail boom je OK, tailbox također
Glava i repni rotor mi djeluju kao najlošiji dijelovi.
Usput, može neki link na Alignove, da vidim o kojoj lovi se radi? Ili Tarot.

Sutra bi trebao biti gotov, preksutra test flight nadam se  :)
MAK Zapad

Odg: Još jedan HK 450 GT Pro

Reply #1
Jel bio test flight?

Ovo kako opisuješ kao da si dobio nekog polovnog ;)

Rep, od prije nekih mjesec dana, sve helije koje slažem i sve koje sam složio napravio sam modifikaciju.

Bušilicu u ruke, mali borer i rupa ispod tail fina kroz držač repa i kroz boom. Unutra ide mali šaraf s threadlockom i preko njega tail fin da mali gad ne može ispasti nikad.

Jer kako kažeš neke rupe na HK helijima baš i nisu bile na pravom mjestu.

Sada svi repovi na helijima su barem tako osigurani od ikakvog pomaka.

Ovo s osovinom da si je jedva ugurao nije baš dobro. Nije dobro brijem za ležajeve ako ide na knap. Podmaži sve dobro. Tak sam na 250 napravio, kada sam zamijenio osovinu kao da je drugi helić.

Glava je još super, ali repovi s HK-a koji god su najčešće imaju hrpu slobode (slopa). NO do sada 450PRO mi je najbolji.

Odg: Još jedan HK 450 GT Pro

Reply #2
Nije bio test flight, seka danas slavi ročkas pa nisam stigao dovršiti heli...

BTW s ovim duljinama ball linkage-a (po Trex Pro manualu) kad nabijem full pozitivni pitch ne dobijem ni 0 pitcha, već je konstantno u negativnom. Kako da to ispravim, da produljim 2 linka koji idu od flybar cage-a do swashplatea ili 3 linka od  serva do swashplate-a ili svih 5?

Osovina sad ide bez beda kroz ležajeve jer sam ju fino pošmirglao, ali onaj šaraf koji ide u main gear JEDVA prolazi, moram ga na silu ugurati. A kad maknem podlošku između gornjeg ležaja i main shafta, onda imam previše slobodnog hoda. Nijedna kombinacija nije dobra. Glavni zupčanik mi je poprilično izvitoperen... Kad se to sve zamjeni, biti će OK, no nisam baš previše zadovoljan.
Ipak smatram da je bolje uzeti Tarota ili CopterX-a ukoliko je sve OK na njemu, nije tolika razlika u cijeni kad se uzme u obzir kaj sve treba mijenjati na HK-u ak se dobije ovak traljav kao što je moj (frendov tj.)

Kad ću sebi uzimati heli, brijem da će biti 550E V2 3GX Trex ili 600 Nitro 3G, jer kad na HK-u zamjeniš sve kaj ne valja, dođeš skoro na cijenu originala...
MAK Zapad

Odg: Još jedan HK 450 GT Pro

Reply #3
Istina, dođeš na skuplju cijenu. Samo uzmi u obzir da je Copterx i 450PRO skoro pa isti helić.
Ja imam doma Black Angel i vidim sličnosti. No njihove one ostale verzije su mi iste. Imam rep od Copterx-a i vjeruj mi ne kužim razliku da je kupljen na ehirobo ili HK.

Tarot nemam pojma samo znam da su skuplji.

Spigan glavni zupčanik, nije dobro. Ja sam morao zamjeniti na 450MT za drugi s hk-a. Bilo sve ok.

Samo negativni pitch? hmm...nešto je krivo ;)

Ne znam...ovaj moj složeni, prema MT-u i ostalim helijima s HK-a je prvi heli koji sam složio, i da je radio odmah bez ikakvih vibracija, ili problema. Čak je i zvučao totalno drugačije. Možda zato što sam stavio ceramičke ležajeve na glavnu osovinu i rep. Ali svejedno, za tih 50$ najbolje kaj se može kupiti. BASTA!

E sad koliko će trajati? Pa traje.... za sad se mučim da 450MT proradi kako ja hoću ali on baš i neće.

Stvar koje bih zamijenio na 450PRO je možda kako kažeš glavni zupčanik i repne zupčanike i ležajeve koje već jesam zamijenio. I to je to. Ostalo je stvar elektronike.


Odg: Još jedan HK 450 GT Pro

Reply #4
Samo negativni pitch? hmm...nešto je krivo ;)

Da, znam, ali ne znam što  :D Svi servači rade dobro, znači kad dam full gas (pitch), svi idu prema gore... Moram se očito poigrati s rukama, samo ne znam kojima...
MAK Zapad

Odg: Još jedan HK 450 GT Pro

Reply #5
A koji ti je raspon na pitch curve?

Tipa kada servači stoje ravno horizontalno ruke, predpostavljam (neka me netko ispravi) swash bi trebao biti ravan na sredini cijelog njegovog hoda po glavnoj osovini i trebao bi imati nula pitch.
Tako da imaš mjesta za negativni i pozitivni pitch koji ide onda od nešto do nešto, ovisno kaj staviš.


Ovak sam ja napravio s Futabom(možda nije ispravno ali tako sam napravio i radilo je ;)

Znači po defaultu bi krivulja trebala biti pitch curve 0 25 50 75 100, tako je dobiješ kad upogoniš stanicu.

E sada ti kad staviš da je na sredini palice nula stupnjeva, ostaje ti ove vrijednosti ispod koje daju minus pitch.

Ako ćeš se učiti , znači hover i slično onda ti ne treba neki negativni pitch, da kad odrežeš gas u nekoj situaciji da heli se ne nabije u zemlju.
Barem ja nisam htio odmah.
Ja sam imao mali pozitivni pitch da mi kad odrežem gas ako se dogodi nešto ostane taj mali plus i inercija elisa pa da možda lakše sleti.

S vremenom sam to promjenio i stavio mali minus -2% negdje jer sam letio po vjetru i trebalo mi je jer je heli znao "polejeti" malo na vjetru ;)
 
Dakle vrijednosti pitcha u stupnjevima su mi bile tako da sam dobio recimo -2 1 3 5 8 posto za moje potrebe. Prevedeno u postotcima nešto tipa 45 55 65 75 85.

Drugo: swash one vrijednosti za pitch aileron elevator su sve na 50%, što minus što plus. Ako sve ide gore  kada podigneš gas onda si dobro složio minuse i pluseve, samo kod mene su sve vrijednosti 50% (- ili +).

Ruke ako si prema Ailgn manualu postavio trebalo bi biti dobro, jer njih ne možeš toliko produžiti ili smanjiti da toliko drastično promjene pitch.
Mogu ići možda do cm sveukupno od minimalnog skupljenih do maksimalno, a i to baš nije dobro ih rastegnuti jer one šipkice nikada ne znaš koliko su zapravo ugurane u plastiku, da ne bi bilo da ti je 2,3 navoja do katastrofe ;)

Brijem da si nešto s stanicom trebaš napraviti.
Probaj isključiti stanicu i gurni maskimalno swash gore i dolje, jer i dalje imaš samo negativni pitch?

Odg: Još jedan HK 450 GT Pro

Reply #6
Lud sam...
Sve je gotovo osim repnog serva i žira i štelanja CCPM-a (haha, to je još nekoliko sati posla, znači 50% je gotovo recimo) i tak mi se zgadio heli da vam to nemrem opisat. Đumbus totalni, zgleda ko neka klošarska stara raga, žice na sve strane, imam feeling da budu se sve precvikale na šasiji, sad ne znam kaj da radim, da sve rastavljam, pa opet lemim motor na ESC (nemam konektore) ili da ostavim ovak kak je bar za par letova?
Ni ESC ni prijemnik mi ne stanu ispod baterije, ajde još nekak to mogu pregrist, ali se bojim cvikanja žica, čak me ni muči to kaj ružno zgleda.
Više nebum slago 450ke, samo 500 ili više, ovo govance je premalo da bih opet imao volju šarafit. No, kak god bude, ESC posložen s programskom karticom (savršena stvar, vrijedi petput više nego košta)

2 Moriaty: imam složen normal i 2 idle up-a, normal mi je:
Pitch (%) 40 45 50 75 100
Throttle  (%) 0 60 80 90 100

Idle Up 1:
Pitch (%) 0 25 50 75 100
Throttle  (%) 100 95 90 95 100

Idle Up 2:
Pitch (%) 0 25 50 75 100
Throttle  (%) 100 100 100 100 100

Ako gledam helić od iza (rep prema meni) i dignem pitch, sve 3 ruke idu gore
Aileron lijev - lijeva gore, desna dolje, aileron desno - desna dolje, lijeva gore
Elevator prema sebi - ail i pitch servo gore, elev dolje, elev od sebe - ail i pitch servo dolje, elevator servo gore

Uspio sam dobiti otprilike 0 pitcha, tako da sam odspojio linkove koji idu sa servo ruka na swash i produljio ih (podosta) i sad je OK relativno.

Idem spavat, napišem sutra ostatak posta
MAK Zapad

Odg: Još jedan HK 450 GT Pro

Reply #7

Aileron lijev - lijeva gore, desna dolje, aileron desno - desna dolje, lijeva gore


Mislim, ako se ne varam, kada daš lijevi aileron cijeli swash bi trebao se nagnuti u lijevo znači prednji lijevi servo (gledano odozada) ide dolje, a desni gore.

Ako ti je ovo presitno probaj 250 slagat ;) nakon njega ti je 450 ogromna kutija s punooo praznog prostora.

Moj prvi heli je izgleda koma. Malo sam ga presložio kad mi je izgorio ESC. šmrc.

ESC možeš instalirati s plastičnim vezicama:
- na stranu helija ispod zupčanika lijevo ili desno (uzeo i intersparu paket 4 veličine sve skupa nekih 100komada raznih boja za 10 kuna).
- čak ispod helija, tak imam na 250tki.
- ili ispod baterije ako nemaš neki preveliki ESC

reciver ispod batke bi trebao stati, ako ne onda u sredinu helija ili isto na stranu - suprotnu od ESC-a

U sredinu ti možda ne stane jer imaš Orange ako se dobro sjećam a on je dugačak...

Žice poveži nečim uz kostur helija tako da ni u kom slučaju ne postoji šansa da završe kod pokretnih djelova.

Estetiku sve skupa zaboravi. Kad sve bude šljakalo kako spada budeš sredio estetiku ziher. Samo dio po dio.


Odg: Još jedan HK 450 GT Pro

Reply #8

Aileron lijev - lijeva gore, desna dolje, aileron desno - desna dolje, lijeva gore


Mislim, ako se ne varam, kada daš lijevi aileron cijeli swash bi trebao se nagnuti u lijevo znači prednji lijevi servo (gledano odozada) ide dolje, a desni gore.

Ako ti je ovo presitno probaj 250 slagat ;) nakon njega ti je 450 ogromna kutija s punooo praznog prostora.

Moj prvi heli je izgleda koma. Malo sam ga presložio kad mi je izgorio ESC. šmrc.

ESC možeš instalirati s plastičnim vezicama:
- na stranu helija ispod zupčanika lijevo ili desno (uzeo i intersparu paket 4 veličine sve skupa nekih 100komada raznih boja za 10 kuna).
- čak ispod helija, tak imam na 250tki.
- ili ispod baterije ako nemaš neki preveliki ESC

reciver ispod batke bi trebao stati, ako ne onda u sredinu helija ili isto na stranu - suprotnu od ESC-a

U sredinu ti možda ne stane jer imaš Orange ako se dobro sjećam a on je dugačak...

Žice poveži nečim uz kostur helija tako da ni u kom slučaju ne postoji šansa da završe kod pokretnih djelova.

Estetiku sve skupa zaboravi. Kad sve bude šljakalo kako spada budeš sredio estetiku ziher. Samo dio po dio.

ESC je na jednoj bočnoj strani (vanjskoj), receiver (da, orange, malo je preširok) je također na bočnoj vanjskoj, ali suprotnoj strani od ESC-a
Danas ću se pozabaviti sa setupom CCPM-a i instalirati repni servo i žiro, pa možda padne i maiden, mada sumnjam.
MAK Zapad

Odg: Još jedan HK 450 GT Pro

Reply #9

Aileron lijev - lijeva gore, desna dolje, aileron desno - desna dolje, lijeva gore


Mislim, ako se ne varam, kada daš lijevi aileron cijeli swash bi trebao se nagnuti u lijevo znači prednji lijevi servo (gledano odozada) ide dolje, a desni gore.



OK, samo ću invertat na -50%, to bi trebalo sredit stvar
EDIT: pitanje - da li je pitch 0 kad su jedna i druga sablja međusobno pod 0° (što je po meni logično) ili je bitno koji je kut između sablje i flybara ili WTF?! E lud sam više  :D
MAK Zapad

Odg: Još jedan HK 450 GT Pro

Reply #10
E da, MAAAALAAA napomena...  :-\ Jučer kak je već bilo kasno i bio sam malo fiju od slaganja helića, išao sam (bez sablji, samo flybar je bio gore) probati kak vrti motor. Naravno da gornji šaraf na mainshaftu nije bio do kraja stegnut i nije bilo threadlockera gore, rezultat - šarafić je pukao i u razini očiju odletio u monitor i ubio mi jedno 5-6 pixela... Dobro da mi nije izbio "pixele" u oku  ???
Odsad ga palim kad je bar 5 m od mene  :D
MAK Zapad

Odg: Još jedan HK 450 GT Pro

Reply #11
Pazi se kut između sablji i flybara, a flybar mora biti vodoravan prilikom štelanja.

Možda pomogne:
How To Use A Pitch Gauge

Ja prvi spool up radim tako da se sakrijem iza zida pa ako se ne razleti, onda se približim.  8)

Odg: Još jedan HK 450 GT Pro

Reply #12
Pa ti helići su koma!!  I onda netko kaže 450PRO/V2 što god su igračke.

Kad te bubne po nozi eliza ili po ruci nedaj Bože, vidjeti ćeš kak je igračka.

A oni 600 i 700...huh....pa ti mi izgledaju kao da jedu malu djecu!

Dobro to tebi ide , meni je trebalo dosta. Ja sam isto palio u sobi ali samo glavu, i to nakon intenzivnog korištenja threadlocka i čekanja sat-dva.

Onda ga upalim nabacim ulja i masti na osovine, ležajeve, i ostavim ga 5 minuta da radi mijenjajući gas bez glave samo osovina. Kad utvrdim da nema ničega što vibrira, stavim glavu. Ponovim postupak. Pa priključim rep(stavim remen preko zupčanika), i opet isti postupak. Kad ni tu onda stavljam elise. Tako barem znam ako nešto pravi problem, gdje je.
A i u tom radu 15-tak minuta sve se podmaže i heli kao da radi tiše. I remen se ispravi. Uvijek se dobiju s HK-a "zgužvani".

No daleko najviše me živciralo podešavanje repa!!! Dok nisam skužio, da zapravo nema prevelike mudrosti.
Mada imam hrpu pitanja, i stvari koje još ne kužim, no to bude pričekalo neku livadu i neke znalce.




Odg: Još jedan HK 450 GT Pro

Reply #13
Ja nisam toliko detaljno sve radio jer želim poletjeti što prije  :)
BTW kad zavrtiš elise rukom, da li se glatko vrte ili treba malo sile? Meni baš i ne idu glatko...
MAK Zapad

Odg: Još jedan HK 450 GT Pro

Reply #14
Ja nisam toliko detaljno sve radio jer želim poletjeti što prije  :)
BTW kad zavrtiš elise rukom, da li se glatko vrte ili treba malo sile? Meni baš i ne idu glatko...

na malom 250 idu skoro pa same kad ih zavrtim rukom, a kada smanjim gas na nulu da ih rukom ne zaustavim bi se okretale vječno.

na 450 je remen puno veći jači, i ima otpor, ali ne bi smio biti prevelik.

Ono kako sam ja zapamtio tipa kad lagano stisneš remen gledajući heli odozgo, prema drugoj strani remena koji cm od zupčanika trebao bi doći do pola. Znači ne prezategnuto, i kad vrtiš na prazno rep a držiš glavu da ne preskače.
Tako sam barem ja napravio. Tipa kad je prezategnuto, i žiro mi se drugačije ponašao, a najviše sam vidio na tome kaj je baterija trajala kraće.
Motor se mučio.

Sad da li je to ispravno?

Nemoj žuriti, da ne bi bilo loma.