Skip to main content

Topic: Novi quad, newbee dilema (Read 9918 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Novi quad, newbee dilema

Pozdrav žiteljima foruma :)

Planiram si kupiti multirotor.
Nemam iskustva sa RC letenjem ali imam volje za naučiti i prilike za to.

Kako se bavim fotografijom i videom želio bi nešto što bi mi omogućavalo snjimanje, i u nekom trenutku kad ja dodjem na taj level letenje dignuti i nešto teže od GoProa, mada je GoPro za sada prva opcija.

Nakon researcha po netu, odlučio sam se za DJI + NAZA no nisam siguran uzimati li quad ili hexu, F450 ili F550.
Razmišljao sam o hexi kao mozda dugoročnijoj opciji.

Takodjer dvojim oko Receivera/transmitera.

Sklapao sam narudžbu na quadkopters.co.uk (možda postoji jeftiniiji izvor, al oni su mi bili najjednostavniji za konfigurirat cijeli sustav) i njihova sugestija je Spektrum DX6i.
Jeli 6 kanala dovoljno za hexu?

Hvala svima na odgovorima!  :)

Igor

ko pita više zna

Odg: Novi quad, newbee dilema

Reply #1
elektronika ti je ok i sta god da radis neces pogrijesiti jedino ne uzimaj taj krš od Dx6, uzmi sve ostalo sa barem 6-7 kanala

Odg: Novi quad, newbee dilema

Reply #2
davor hvala na odgovoru  :)

imas mozda neku preporuku za best buy transmitter i receiver?
ko pita više zna

Odg: Novi quad, newbee dilema

Reply #3
imas toga u danasnje vrijeme ko drva, Hitec Aurora 9...Graupner MX16 HoTT...Futaba 8FG Super... nesto takvo recimo

Odg: Novi quad, newbee dilema

Reply #4
Ak si spreman odvojit toliko love, 8FG Super - za te novce nemreš kupit bolju stanicu po mome mišljenju. Imao sam Auroru i prodao sam ju kako bih kupio Futabu. Sigurno će dugoročno zadovoljiti sve tvoje potrebe. JR XG8 bi mi bio drugi izbor, nakon nje DX8 i onda Aurora 9. To je moje subjektivno mišljenje, ali nemreš pogriješit s nijednom od navedenih
MAK Zapad

Odg: Novi quad, newbee dilema

Reply #5
oko stanice i prijemnika..... ja bi preporučil futabu, iz prakse je saznato da futaba najbolje radi na FPV....
makar ja nemam futabu, nego imam hitech auroru, moram priznat da je futaba posrala auroru kaj se tiće FPV-a..... tak da uzmi bilo koju futabu ak ti je prioritet FPV, sve imaju isti modul....
s tim da ak si limitiran financijama futaba ima prilično povoljnu 6 kanalnu stanicu.... preporuka je futaba  :)

oko multirotora.....

u biti je potpuno svejedno dal ideš na quad ili hexu, iz prakse znam da quad i hexa padaju jednako kad otkaže 1 motor, tak da nema razlike osim ak ideš na oktu.....
koja može podnijeti otkazivanje jednog motora ili čak dva ako nisu jedan do drugog i elise su kontra smjera....

ako je gopro opcija za sad, dovoljan je quad...
preporuka je da se kupe samo motori, elektonika i ostalo.... a frame da se napravi od drvenih letvica....

jer to je najjeftinija varijanta i najlakše je "krpati model" kod krševa.... znam da drvo nije najelegantnije rješenje ali je najlakše i najjednostavnije za krpat

moja preporuka je da odmah nakon par sati osnova lebdenja.... počneš letenje na FPV i saznaš dal ti takav tip letenja odgovara....
jer najbolje snimke možeš dobiti jedino ako letiš na FPV, večini ljudi ne paše FPV stil letenja jer im se vrti ili sl. ....  
ako si blizu VŽ-a možeš jako lako saznat dal imaš želudac za FPV letenje jer nas ima dosta koji letimo FPV pa možeš na dodatne naočale vidjet kak ti ide....

oko kontrolera za multirotor....  ako želiš brzo savladati letenje, odaberi neki koji ima akcelerometre, tipa multiwii, dji ili bilo koji drugi koji nađeš da je nahvaljen a odgovara financijama kojima raspolažeš.....

stvar je jednostavna kod FPV-a, dok pustiš komande model ti se vraća u horizontalu, to rade akcelerometri i to ti je potrebno, nakon više sati prakse budeš isključival akcelerometre jer budeš videl da ti smetaju oko okretnosti... ali za početak oni su jako korisni...


odmah da ti napomenem, novac koji potrošiš u prvi multirotor nije proporcionalan kvaliteom snimke....  jer sate provedene buljenjem u naočale ne može ti nadoknaditi kvaliteta niti jednog kontrolera..... ako se naučiš letit na 15$ "šit" KK kontroler vjeruj mi svaki bolji kontroler dječja je igra za letenje.....  tak da imaj na umu da moraš čim više sati leta skupiti......
kaj povlači za sobom da ak želiš iskoristive snimke, ovaj hobi moraš prihvatiti stvarno kao hobi, moraš biti redovit u treningu i jedino te praksa vodi ka cilju......


kolko god ti ljudi pisali da potrošiš xxxx novaca za xxx kontroler ili xxx elektroniku, imaj na umu da ti ko pilot sa svojom praksom i iskustvom si jedini koji određuje kvalitetu snimljenog materijala...... tak da ti je moj prijedlog da nađeš lokalne modelare koji se bave praktičnim FPV letenjem i da pokupiš savjete koje možeš

iskreno.... savršene snimke budeš radil kad nebuš imal pitanja kaj se tiče multirotora i letenja.... nego budeš imal dovoljno love(modela), prakse i znanja o multirotorima da improviziraš i  daš nam koji savjet......  ;)

evo, iskren kolko mogu biti  :)
Denis


Odg: Novi quad, newbee dilema

Reply #6
Dečki hvala na odgovorima!

Dex hvala za uvod u multirotor FPV, stvarno odličan odgovor na početničko pitanje iscrpan i jasan.
Hvala na iskrenosti :)

Razmišljao sam na isti način, najprije dobro poznavati opremu pa preći na drugi level.
Dosta mi je poznato kako stvari lete po zraku - nekad sam intenzivno žonglirao (danas za razgibavanje nakon posla) :)

Gledam Futaba 7C 2.4GHz Heli (Mode 2) transmitter, koliko je velika razlika od 8GF Super osim po broju kanala?
Čisto iz radoznalosti: vidim da su Turnigy 9x  stanice dosta popularne, i vrlo jeftine, ulaze i one u konkurenciju?

Kako imam samo osnovna znanja o elektronici razmišljao sam o kitu a kasnije preći na samogradnju kad se znanje kako funkcioniraju stvari poveća.

Trenutno nemam uvjete za radni prostor i sklapanje, a imam situaciju u kojoj sam spreman uloziti novce u kombinaciju koja će potrajati i uz koju ću se moći razvijati (najviše prema FPV i AP) pa stoga razmišljam o hexi kao dugoročnijoj i stabilnijoj platformi za dizanje nečeg većeg od GoPro-a, a možda podcjenjujem quadove :D





ko pita više zna

Odg: Novi quad, newbee dilema

Reply #7
turnigy 9 je super stanica pogotovo za cijenu.... ali za FPV na žalost nije baš pogodna..... jer dosta smetnji ima ako je u blizini video link.....

kolko je model stabilan ovisi o kontroleru ne o broju elisa, letel sam hexu i letel sam quada sa gopro na fpv i moram priznat da mi je quad draži, nekak je okretniji, brži....

opet bi ti napomenul da kod biranja setupa pripaziš na ukupnu masu modela, jer ako misliš na početku letjeti samo sa gopro, napravi čim lakši model dovoljan da nosi gopro, nemoj planirati unaprijed neki univerzalan model... jer nakon krša prvi model bu drugi, nakon drugog krša, drugi model bu treći i tak dalje  ;)

ne trebaš nikakve uvjete za radni prostor, uzmi najjeftiniji i najjednostavniji oblik letjelice, tak da imaš čim manje posla dok budeš skršil model.....
recimo 2 sata posla da preseliš elektroniku sa skršenog modela na novi frame....

oko frameova opet postoji cijela nauka, ja sam pristaša 10x10 drvenih letvica od jele iz baumaxa koje su spojene u križ.....
mali motori, male elise i tak dalje, da se ne ponavljam......

to tek tolko spominjem da te ne zanese sa motorima, i veličinom modela, pa bi jako lako moglo ispasti da ti 5000mAh baterija drži ispod 10 minuta leta sa gopro kamerom
a možeš dobiti 15 minuta leta sa 2200mAh....


Odg: Novi quad, newbee dilema

Reply #8
super.
ovo su vrlo praktični savjeti :)

kakva je pravna regulativa za letenje kod nas.

moram li imati neku dozvolu ili platiti taxu....staveć?

kakva su vam iskustva s kupovinom dijelova online, tj. koji shopovi ok.

zanima me jeli praksa shopova da skidaju VAT u konačnoj cijeni ili ne?

ko pita više zna

 

Novi quad, newbee dilema

Reply #9
VAT ili ddv ili iva se u pravilu uvjek moze skinuti ukoliko je proizvod predvidjen za izvoz i svaki hobby shop u inozemstvu ce ti skinuti porez ukoliko to zatrazis , to vrijedi uvjek ako si fizicki tamo ,, kod online kupnje to nije uvjek praksa , s tim da odredjeni ducani nude tu mogucnost ali to su samo odredjeni , kao npr schweigerhofer ,,

Odg: Novi quad, newbee dilema

Reply #10
ima li netko sikustva sa flying-hobby.com?

dosta dobre cijene imaju.
ko pita više zna

Odg: Novi quad, newbee dilema

Reply #11
Ne rade dostavu za HR i BiH!

Odg: Novi quad, newbee dilema

Reply #12
Evo da se i ja javim na ove postove. Imam istu situaciju, također sam fotograf/snimatelj i upravo me sve ovo zanima.
Naime, razlika je u tome što sam po nekim preporukama već kupio stanicu AURORA9 te 9 kanalni prijemnik.
Također sam nedavni kupio gopro HERO2 kameru.
Sve što mi treba je da za početak nešto podigne gopro jer nisam dovoljno bogat da slupam fotić od 15 tisuća kuna
ili slično.
Pančohar F8X - Pančohar X8 MINI - Pančo Phantom 3 Pro

Odg: Novi quad, newbee dilema

Reply #13
evo da se ne komplicira previse umes ovako: DJI NAZA, frame hexa od XAircrafta, motore 750-900kv, elise 8×4, reglere 10-18A, i sve to tjeras na 4S bateriju recimo 2200-3300mAh, u zraku si 10-20 minuta, cak imas i tilt/roll camera mount od XAircrafta bas za GoPro

Odg: Novi quad, newbee dilema

Reply #14
Još da dobijemo link di da sve to kupimo i slike svakog proizvoda za nas koji nemamo pojma o tome  :-[
Pančohar F8X - Pančohar X8 MINI - Pančo Phantom 3 Pro