Skip to main content

Topic: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli (Read 80609 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Reply #105
svaka čast ovo mi je gušt gledati i pratiti  ;) ;)

lp
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C


Odg: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Reply #107
Radove nastavljam na horizontalcu...
Pošto u nos modela ide i anlaser, razmišljao sam da servo horizontalca (i težište bi najverovatnije zahtevao plus tegova na repu) stavim baš u fiksni deo horizontalca...



... za to imam još jedan razlog, a to je da na tom delu trup nije dovoljno širok, da bi stao servo i da izviri samo krak servoa.





Tu bih pitao vas, iskusnije, koliko je ova ideja dobra?   :-\  Gledao sam postove o Stuka, na inostranim forumima, ali nigde nisam video da su ugradii servo baš u horizontalni stabilizator...

Juče, dok sam čekao odgovore, na male letvice što će da drže taj odupirač (nadam se da se tako zove    :-\ ) horizontalca, nalepio sam tanak sloj od balze. Hoću da plankiram i donju površinu, a žljeb je bio malo dublji od letve





Dok se sušio lepak, vratio sam se do kutije motora... Ulepio sam letvice 6x6 mm uz spojeve, i hteo sam da odsečem desnu stranu, ali nisam smeo. Razlog je, da na planu piše da treba da se skrati za 3/32", znači za 2.38mm



Tu meru sam precrtao i na bočnu stranu kutije



Tu bih Vas, iskusnije opet pitao, iako ovako piše na planu, da to će biti dovoljno da prednja strana kutije, tj. motor ide malo u desnu stranu???  :-\ Na oba crteža (bočni pogled, pogled od gore) je baš ovako nacrtano, ali opet... ko pita, ne skita...

Odg: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Reply #108
Gabore,ne govorim jer sam  iskusan ,ali svi moji motorni modeli su mahom imali desnu vuču od 1 do 3 stupnja(to se gleda na dužinu motora-od kartera do vrha osovine )govorim o motorima od 2.5 ccm do 15 ccm,a uz to su imali i vuču prema dolje.Po meni poštuj nacrt i nećeš pogriješiti .OSTAVI MOGUĆNOST POMAKA VUČE ,da u testnom letu dovedeš model u idealnu putanju.čini mi se da je 3/32'' oko 2.5 stupnjeva .ali proguglaj pa češ doznati točno.Veliki pozdrav cijeloj obitelji  :)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Reply #109
Dosta modela akrobatski cirka 30% i veci imaju dva serva u horizontalcu stim da im se horizontalci skidaju sa trupa ko i krila i da imaju pristup servima. Moj ti je prijedlog stavi serva ko na prvoj slici ali sa istim sistemom ko sto ces ugraditi  serva na krila da i lakse mozes izvaditi ako se pokvare i slicno. A na trup bi ugradio servo za vertikalac. tako da i tako imas tri serva pozadi i dovoljnu tezinu. Ako hoces mogu ti poslati sliku kako mislim. Sto se tice nosaca motora ili kuciste, Remote je u pravu prati crtez i neces fuliti jer ta spera sto drzi motor mora biti 2 stepena u desno i 2 stepena prema dole gledajuci liniju uzduz trupa.

 

Odg: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Reply #110
moja Funtana 2x2 je imala isto u horizontalcu 2 servača kao na 2 slici, ali se kao što KATANA kaže, horizontalac mogao odvojiti na 2 dijela

Odg: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Reply #111
@Remote, @KATANA, @fly, hvala na odgovorima!!!
Da, horizontalac neće biti spojeno, već će da radi odvojeno sa dva servoa (tako mi radi i na modelu Extra 260). To sam imao u planu i ranije. Sad me je interesovalo da li je to dobro rešenje da se servo ugradi baš u horizontalni stabilizator?! Stigli su mi pozitivni odgovori i na drugim forumima, tako da servoi biće ugrađeni u horizontalni stabilizator.
Što se tiče servoa kormila pravca, moraću ga staviti unutra trupa, na pull-pull sistem... A o tom potom...

Odg: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Reply #112
Radovi se nastavljaju...
Sa Dremelom sam skinuo tih 2.38mm



Još pre neki dan sam ulepio letvice, a ulepio sam i prednju   ::) što nisam trebao



I njega sam odsekao sa Dremelom





Po planu piše da ploča na šta treba da se našrafi motor, treba da je 12mm debeli šper. Isekao sam dva parčadi od 6mm...





... posle sa 40 minutnim dvokomponentnim lepkom sam ih spojio





Da se vratim malo na horizontalni stabilizator...
Sutradan, kad se osušio sloj balze na čamovini, odšmirglao sam višak. Lenjir je opet radio svoje...





Prvo sam isplankirao površinu od ramenjače, do napadne ivice...



... a posle od ramenjače, pa do kraja



Nalepio sam i letvu balze na napadnu ivicu



Pa, opet trup modela...
Juče uveče sam skinuo štipaljke sa špera i obradio sam ivice. U međuvremenu je stigao i Ervin, pa smo pomoću tih stalaka postavili centroplan ispod trupa, i gledali šta, kako, gde može da staje






Odg: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Reply #113
Dva komada od 6 mm je bolja solucija...vatrozid će biti čvršći...nego... umorio sam se od gledanja ,a što bi bilo da ,kao Ervin,moram raditi.... :'(....lol ;D
Pozdrav cijeloj ekipi iz oblačnog Splita  :)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Reply #114
Ulepljena je šper ploča u prednju stranu kutije motora...





... sa unutrašnje strane uz sastave ulepio sam letvice



Na horizontalnom stabilizatoru isplankirao sam deo oko poklopca servoa



Kad se osušio lepak proverio sam gde treba da ulepim male blokove da bi stabilnije stajao na trupu...



... što sam i uradio





Još treba da isečem parče što će da ga drži iznad uzdužnih letvica trupa...



... naravno, sa obe strane, i da se naprave otvori na kojima ću provući produžne kablove od servoa. ..

Odg: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Reply #115
Pa da Gabore,nema mrdanja za servaće ....lol...obavljaš rudarski posao  ;)
Tu smo i pratimo Te...Kad se radi o modelima ,onda je bivši KGB..šala mala  :o
Budi veseo i pozdravi sve asistente ,pozdrav iz kišnog Splita. :)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Reply #116
Nalepio sam male letvice od balze od čega ću da napravim oblik donje površine horizontalnog stabilizatora



Preko vikenda dosta sam radio na modelu, tačnije na krilu, tj. centroplanu i na uškama... Bilo je potrebe za ne malo mozganja kako, šta rešiti... U subotu je rešena leva strana, a juče sam odradio i desnu ušku...
Prvo sam ulepio gornje, prednje ramenjače, letve





Zatvorio sam zadnje strane prednjih letvi, na šta treba da se našrafi kućište bajoneta



Isekao sam rebro i na centroplanu, i na uškama gde prolazi aluminijumski bajonet. Tu sam izgubio dosta vremena dok sam našao dobar položaj i kućišta bajoneta i samog bajoneta. Kućište treba da se fiksira pomoću četri šrafa, dok bajonet sa dva šrafa. Oko bajoneta ću ulepiti letve od špera, za svaki slučaj   ;)





Danas sam odsekao one krakove sa centroplana...



... i došao je taj momenat, da spojim uške na centroplan pomoću bajoneta...



... i trenutak istine, da li je oba kraja krila na istoj visini od podloge





Znači, u milimetar   :)

Ako je već krilo bio u komadu, postavio sam trup, horizontalni-, i vertikalni stabilizator






Odg: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Reply #117
Impesivno, nema što. Svaka pohvala na trudu

Odg: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Reply #118
@h.kreso, hvala!!!

Radovi se nastavljaju oko bajoneta... Oko bajoneta što je u uškama, napravio sam kutiju od špera...
Ali da krenemo od početka...
Kad sam odredio pravilan ugao bajoneta, i nacrtao tačno gde treba da stoji, izvadio sam šrafove. Ispod aluminijskih ploča trebao sam staviti šper debljine koliko je kućište bajoneta zahtevao. Taj šper, kao i bajonet namazao sam sa 2K lepkom i tako ih vratio na mesto



Da bi vez bio jači, ali i zbog sila, oko ramenjače ulepio sam šper ploču od 6mm



Donju i gornju ramenjaču, sa prednje strane isto sam zatvorio sa šper pločom od 3mm. Tu ploču sam tako isekao, da povezuje sva tri rebra, tj, rebro W6-W7-W8





Pre nego što sam ga ulepio, između ramenjača ulepio sam dve gredice od čamovine, da bi naleglo i da se ne bi iskrivio šper ploča kad stežem šrafove



Ulepio sam i šper ploču


Odg: Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Reply #119
Živio Gabore,već sam se bio zabrinuo...ali mora da je i kod Tebe hladno...samo dalje,a sviđa mi se da razmišljaš tri koraka unaprijed..to je modelarski dar.. ;)
Pozdrav svima u kući  :)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes