Skip to main content

Topic: KONEKTORI-spajanje i obilježja konektora za RC avione (Read 5102 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

KONEKTORI-spajanje i obilježja konektora za RC avione

Imam pitanjce u vezi konektora za servo motorice i ostale koji se spajaju u prijamnik.
Da li se u bilo koji prijamnik moze ukopcati bilo koji servo te ostala elektronika ili postoje razliciti standardi u vezi toga???
Videl sam da SPEKTRUM i FUTUBA imaju neke drukcije standarde od ostalih..ili.????
Nema straha dok je v puški praha !

Odg: KONEKTORI-spajanje i obilježja konektora za RC avione

Reply #1
Koje druge standarde?
Svi servači idu u sve prijemnike ( gotovo svi ), što te točno interesira, koji servo?

Odg: KONEKTORI-spajanje i obilježja konektora za RC avione

Reply #2
Ma Futabini servači imaju zubiće na konektoru, tak da nemreš krivo uštekat. Oni kao ne idu u druge prijemnike, tak da samo treba skalpelom odrezat taj zubić i sve 5.
U Futabine prijemnike idu svi servači bez rezanja ičega.
Tako da kupi bilo što i nemaš frke, sve je to kompatibilno
MAK Zapad

Odg: KONEKTORI-spajanje i obilježja konektora za RC avione

Reply #3
Kao što robi1kenobi kaže, sve je danas manje-više kompatibilno i ne trebaš brinuti.

Postoje doduše i neki specifični standardi, kao što je SBUS kod Futabe, ili pak prijemnici koji mogu raditi sa hi framerate (za razliku od lo framerate sa kojima radi večina današnjih) no kao početnika to te ne treba brinuti jer češ na to naletiti samo ako odeš prema naprednim 'aplikacijama'.

Slike spajanja prema današnjim standardima brandova:






Odg: KONEKTORI-spajanje i obilježja konektora za RC avione

Reply #4
znaci tak.zanimljivo..
ne interesira me sad neki određeni servo nego me samo zanimalo ponešto o tome
hvala vam.
to znaci da mozes naprimjer na jedan prosjecan prijamnik mozes staviti servo od najmanjih velicina pa sve do najvecih..je tak??

inace kaj me jos zanima u vezi veličine serva..i onaj najmanji servači pa sve do onih velikih,oni zapravo rade na signalu iz prijamnika..zanima me koliki napon koriste iz prijamnika i dal je za sve priblizno isti????

dal onda znaci da je za veće servače potrebna samo jača baterija ili nekaj drugo??
unaprjed hvala na odgovoru ;)
Nema straha dok je v puški praha !

Odg: KONEKTORI-spajanje i obilježja konektora za RC avione

Reply #5
to znaci da mozes naprimjer na jedan prosjecan prijamnik mozes staviti servo od najmanjih velicina pa sve do najvecih..je tak??
............
inace kaj me jos zanima u vezi veličine serva..i onaj najmanji servači pa sve do onih velikih,oni zapravo rade na signalu iz prijamnika..zanima me koliki napon koriste iz prijamnika i dal je za sve priblizno isti? ???

dal onda znaci da je za veće servače potrebna samo jača baterija ili nekaj drugo??
unaprjed hvala na odgovoru ;)

Nije preporučljivo spajati največe servače na napajanje preko prijemnika, jer sabirnica malih prijemnika nije sposobna za vođenje struje koji mogu povuči veliki servo-uređaji, tu se koristi power-box ili zasebno napajanje serva (odvojeno od napajanja recimo prijemnika i ostale skalamerije u modelu).

U pravilu, servo se napaja naponom od cca 5 V, a kontrolni signal (PWM) je TTL-razine, ali dovolja će biti i onaj od 3 Vpp jer ga kompenzira elektronika serva.

Postoje servači koji rade na malom naponu, od svega 1 S za male modele, dakle i 4 V je dovoljno; isto tako postoje i HV servači koji rade direktno na 2S (7, odnosno 8,4 V) .

Sam PWM upravljački signal može biti lo rate, dakle cca 20 msec ili hi-rate od cca 9 do 10 msec, pa se preračunato prema sekudi  može reči da im je srednji položan na oko 1500 msec odnosno 760 msec.
Zato neki servo-testeri imaju preklopnik hi-low  (1520, odnosno 760) kao ovaj:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__11780__Turnigy_760LV_HV_Dual_Pulse_Width_Selectable_Servo_Tester.html

Nadam se da sam bio jasan, no ne mogu točno reći što bi tebi odgovaralo dok opišeš za koji namjenu trebaš servo.
Damir

Odg: KONEKTORI-spajanje i obilježja konektora za RC avione

Reply #6
hvala na odgovoru "Diogen" ;)

skuzil sam sad to u vezi napajanja servača
znaci za male servace nije potreban neki preveliki napon ili neki dodatan.dosta je tih 5V..a naravno za velike se dodaje posebna baterija,tj.napon tak da on uzima snagu direkt prek baterije a ne prek prijamnika..kuzim to..onda se ubiti prijamnik prema servu ponasa kao nekakav relej.ak bi to mogel tak reci.


Nema straha dok je v puški praha !

Odg: KONEKTORI-spajanje i obilježja konektora za RC avione

Reply #7
...onda se ubiti prijamnik prema servu ponasa kao nekakav relej.ak bi to mogel tak reci.
Recimo da je prijemnik za servo ''izvor upravljačkog signala''....a baterija ''izvor energije''.

Sistem upravljanja servom prikazuje slikica...



D

Odg: KONEKTORI-spajanje i obilježja konektora za RC avione

Reply #8
super..hvala na slikici ;)
imam jos neko pitanje u vezi ESC-a (reglera) i prijamnika
prijamnik se moze napajati preko ESC-a ili direktno iz baterije.dal postoji jos kakva mogucnost ili se zapravo mogu regleri prema tome podjeliti???
znaci prijamnik se moze napajati preko ESC-a ili direkt iz baterije..
kaj je od toga bolje i zasto?
Nema straha dok je v puški praha !

Odg: KONEKTORI-spajanje i obilježja konektora za RC avione

Reply #9
Prijemnik se može napajati iz ESC-a ako isti ima BEC, ako nema onda je obično oznaka 'OPTO'_; moguće je prijemnik napajati i direktno iz baterije, ako mu odgovara radni napon.  Ako je moguće, bolje je napajati direktno iz baterije (izbjegava se BEC i svi njegovi nedostaci).
Ako radni napon baterije ne odgovara, a ESC nema BEC, onda je potreban vanjski BEC koji se onda naziva UBEC ili u impulsnoj varijanti SBEC. SBEC je dobar za izbjegavanje jer kenja smetnje naokolo.

Primjer u kojem ESC napaja sa BEC-om prijemnik i servaće nacrtao je lijepo Plavi:
http://www.flyfreak.net/zagi/set-up-za-zagi-ja/msg65720/#msg65720


Damir

Odg: KONEKTORI-spajanje i obilježja konektora za RC avione

Reply #10
kuzim sad  ;)
hvala na odgovoru  ;)
znaci taj regler( ESC) ima u sebi taj BEC? je tak?
Nema straha dok je v puški praha !

Odg: KONEKTORI-spajanje i obilježja konektora za RC avione

Reply #11
jos jedno pitanjce usput u vezi ESC-a..
videl sam da postoje stotine i stotine razlicitih ESC-a..od najslabijih do najjacih..
zanima me sljedece..
zar se svi oni povezuju na prijamnik direktno (kakve god da su snage) ili opet postoji mogucnost da se snazniji spajaju posebno??
Nema straha dok je v puški praha !