Skip to main content

Topic: Pitanje u vezi elektro motora (Read 9072 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #30
Izmjenična struja znači da se smjer protoka struje izmjenjuje. U našem slučaju je smjer protoka struje uvijek isti.

Točno, sorry.
FUTABA 14SG, T8FGSUPER
T-REX 700E V3 V-Bar DFC
FIVE F8X.04 DJI A2 Z15 GH3

 

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #31
Zanimljiva tema,al pazi sad ovo imas motor i prop,nebitno sad koji,uzmes sad recimo izvor od 12v motor ce vuci odredjen broj ampera,smanjimo napon na recimo 8v,da bi zadrzali iste okretaje na motoru on mora vuci vise ampera zar ne,jer po onim testovima znaci da bih ja mogao letit svoj sebart angel na 3s umjesto na 6s,smanjio bi sebi probleme sa baterijama jer po onome sto pise gori on bi meni vukao manje struje a jednako isao?
FrSky Horus X10
Extreme Flight Extra 300 88",2x SebArt Angel S50e,SebArt Katana S30e,NPM Yak 54,Piper PA 38,Cessna 747,Protech Alpha 180,Align T-Rex 450 V2

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #32
Tko je rekao da možeš dobiti isti broj okretaja (sa istim propom) sa manjim naponom?

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #33
Nije nitko rekao,al to me zanima dal je moguce uopce
FrSky Horus X10
Extreme Flight Extra 300 88",2x SebArt Angel S50e,SebArt Katana S30e,NPM Yak 54,Piper PA 38,Cessna 747,Protech Alpha 180,Align T-Rex 450 V2

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #34
Tko je rekao da možeš dobiti isti broj okretaja (sa istim propom) sa manjim naponom?

Misliš maksimalni broj okretaja?
FUTABA 14SG, T8FGSUPER
T-REX 700E V3 V-Bar DFC
FIVE F8X.04 DJI A2 Z15 GH3


Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #36
po onim testovima znaci da bih ja mogao letit svoj sebart angel na 3s umjesto na 6s,
smanjio bi sebi probleme sa baterijama jer po onome sto pise gori
on bi meni vukao manje struje a jednako isao?

zanimljivo, kada bi tako bilo, onda bi točili u auto pola tanka a pola zrak ili vodu,
a on bi išao jednako daleko uz duplo manji trošak.  ???

ili uštekamo dvije grijalice serijski u 220V i trošimo po pola sa svakom jer je napon 110V na svakoj, a griju kao dvije? pa štedimo.  ;D

ili ne?

jasno da nije tako.

ako letiš isti setup na 3S , motor će ti se vrtjeti DUPLO sporije, kao i prop,
pa će model iću duplo sporije, ako je to dovoljno za letenje ok, ali u većini slučajeva i nije baš.

pa se onda stavi veći prop, i rastu amperi, pa dođeš skoro na isto.
imaš malo tromiji model, ali efikasniji na račun većeg propa.

tu govorim o 2-3S relaciji,
teško da možeš isti setup vozati na 3S ako je za 6S, prevelika je razlika u okretajima IMHO...

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #37
Zanimljiva tema,al pazi sad ovo imas motor i prop,nebitno sad koji,uzmes sad recimo izvor od 12v motor ce vuci odredjen broj ampera,smanjimo napon na recimo 8v,da bi zadrzali iste okretaje na motoru on mora vuci vise ampera zar ne,jer po onim testovima znaci da bih ja mogao letit svoj sebart angel na 3s umjesto na 6s,smanjio bi sebi probleme sa baterijama jer po onome sto pise gori on bi meni vukao manje struje a jednako isao?

Sa 3s ne bi mogao dobiti iste okretaje (maksimalne) a i kad bi "mogao" u tom bi slućaju vukao više struje. Zašto misliš da bi vukao manje struje?
FUTABA 14SG, T8FGSUPER
T-REX 700E V3 V-Bar DFC
FIVE F8X.04 DJI A2 Z15 GH3

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #38
Ok,al recimo da letim na 6s na pola gasa vuce odredjen broj ampera,letim isti motor i prop na 3s al u ovom slucaju na full gasu,zar nebi okretaji bili jednaki jer je napon duplo manji a dao sam duplo vise gasa pa bi na 3s vuklo vise ampera nego na pola gasa sa 6s
FrSky Horus X10
Extreme Flight Extra 300 88",2x SebArt Angel S50e,SebArt Katana S30e,NPM Yak 54,Piper PA 38,Cessna 747,Protech Alpha 180,Align T-Rex 450 V2

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #39
Ok,al recimo da letim na 6s na pola gasa vuce odredjen broj ampera,letim isti motor i prop na 3s al u ovom slucaju na full gasu,zar nebi okretaji bili jednaki jer je napon duplo manji a dao sam duplo vise gasa pa bi na 3s vuklo vise ampera nego na pola gasa sa 6s

To bi tako trebalo biti. Ali jako bi slabo vukao.
FUTABA 14SG, T8FGSUPER
T-REX 700E V3 V-Bar DFC
FIVE F8X.04 DJI A2 Z15 GH3

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #40
Pročitao sve na brzinu i nije mi se puno toga zaljepilo, al ajmo ovako
Recimo da nam je potrebno 500W snage. Ako koristimo motor na 3S, znači da nam treba ~45A struje (I=P/U=500/11,1=45,05A)
Ako uzmemo DRUGI motor (s manje KV-a da bi dobili otprilike iste okretaje da možemo koristiti isti prop), za istu snagu nam treba cca duplo manje struje, oko 22,5A (iako u praksi nije baš uvijek tako).
Mislim da je to uvelo pomutnju.
MAK Zapad

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #41
Ja tek sad nista ne znam...

Odg: Pitanje u vezi elektro motora

Reply #42
Ja tek sad nista ne znam...

Ukoliko imaš isti prop, konačna snaga će biti manja i sa tvojim esc-om (koji će to podnijeti), model će slabije raditi. Ukoliko staviš veći prop kako bi dobio istu izlaznu snagu, baterija će davati (puštati) više stuje i tu bi se ja već zapitao.
FUTABA 14SG, T8FGSUPER
T-REX 700E V3 V-Bar DFC
FIVE F8X.04 DJI A2 Z15 GH3