Skip to main content

Topic: Lost plane lokator (Read 6131 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Lost plane lokator

Molim kolege koje se kuže u elektroniku da mi pojasne sam princip pretrage (na koji način sa talki -walki uređajem se odrežuje točan smjer pada letjelice ).

Stvar je vrlo simpatična jer na letjelicu ide odašiljać sa neovisnim napajanjem ,domet 1 km, vrlo male gramaže (10g) i što je najbolje može se isprogramirati da ukoliko let traje recimo 10 minuta lokator počne odašiljati nakon 12 minuta dakle cijeli let se odvija bez špricanja lokatora .

evo linkova
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1274173&page=41



FMKIT RC Beacon
'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''

Odg: Lost plane lokator

Reply #1
 ja osobno sam par puta na tekmama trazio modele(slobodno leteći modeli). Uglavnom vrlo jednostavno, imaš stanicu nariktanu na frekvenciju titrajnog kruga odašilajča i čuješ signal titranja, prislanjanjem stanice na trbuh i okretanjem oko sebe vidiš od kuda dolazi najači šum, i u tome smjeru ideš ka odašiljaču. Naravno kada si jako blizu nemožeš toliko zakonit signal pa se skine antena sa stanice i ponavlja postupak. i onda kada si jako blizu modela već ga vidiš, u zadnje vrijeme montiraju pištaljke pa ga čuju u radijusu od 20-40m kad se približe modelima.

Odg: Lost plane lokator

Reply #2
ovaj radi ovako:

Quote
At the specified interval it should beep 5 times, with each beep decreasing in power.
It'll also do its beep sequence when you first power it on.
If you're anywhere within about 30 yards though you're going to hear all 5 beeps unless
you're blocking the receiver antenna with your body, then you'll hear the first 4.
It's really meant for long range direction finding.

Odg: Lost plane lokator

Reply #3
ovo je zadnja verzija koju je rus napravio , 9 grama odašilje i analogni i digitalni signal i odlazi u stand by mode . baterija traje mjesec dana . jedino nekužim dali ima i zvučni alarm ?
ako ima onda je nenadjebivo jer bitno je da dođeš na 40 metara radijusa dalje zvuk radi svoje .


Starting today shipping new version beacon that combines features of two previous versions (VOX/no-mic) with added digital mode.
User can mix digital(packets) and analog(fading tones) modes, use only analog or only digital
Packets transmitted every second and received w/ special LCD that can read RSSI, beacon voltage as well main battery voltage monitor.
Packet is 4ms long and takes 100mA while transmitted, thus duty cycle is 4/1000= 1/250
then average mA is: 100/250=0.4
now given 300mAh cell we have 300/0.4= 750hours or 31.25 days !
One month operation, 9gram device (incl.battery)
In analog mode range is greater2-4times and operation is limited to 24-36hours (300mAh)
those without special RX can use the beacon usualblockingsignal path with body.
If you got digital RX you can mix the modes to get into near range using walkie-talkie then continue reading 200 counts RSSI.
When in mixed mode one can easili notice 1Hz clicking heard on walkie-talkie that indicates transmitted packet.
Will post video soon.

RF beacon v4 digital/analog with VOX and vario input
'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''

Odg: Lost plane lokator

Reply #4
ako vas zanjim mogu probati nabaviti shemu za nekaj slicno i za prijemnik i za odasilajc
strong, light and cheap - choose two

Odg: Lost plane lokator

Reply #5
ako vas zanjim mogu probati nabaviti shemu za nekaj slicno i za prijemnik i za odasilajc

za mene je to kompicirano jedino ako netko može napraviti " plug and play " sistem.
'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''

Odg: Lost plane lokator

Reply #6
budem posle stavil sheme nije nist komplicirano
strong, light and cheap - choose two

Odg: Lost plane lokator

Reply #7
budem posle stavil sheme nije nist komplicirano

hvala .mislim da je uređaj interesantan većini letaća .ipak su tisuće kuna u zraku .
'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''


Odg: Lost plane lokator

Reply #9
Nema špricanja jer radi na 460 MHz.
Što se tiće lociranja sa vokcem bez atenuatora signala i usmjerene antene malo teže.
Jednostavno je zbog prirode rasprostiranja signala ( refleksije ) to jako teško napraviti sa omni antenom.

U svakom slučaju analogni signal na strani modela te RX sa atenuatorom signala ( VHF i UHF za razliku od KV-a se lociraju prema najjačem signalu ) i HB9CV antenom kao najjednostavnije rješenje.

Ako koga zanima tu je kalkulator za antenu

http://www.changpuak.ch/electronics/HB9CV.php

Ili GPS lokator ali to košta  8)

Pozz


Odg: Lost plane lokator

Reply #10
dali je problem napraviti ovako nešto ? dakle najobičniji biper sa neovisnim napajanjem od recimo 1s 300 mah ali sa vremenskim tajmerom (mogučnost podešavanja), naprimjer da se pali nakon 20 min .
jednostavno i jeftino i rješava sve probleme.

englezi su imali takav uređaj ali izgleda da više ne djeluju.neznam dali naša pamet može složiti nešto slično .
http://www.njttechnical.co.uk/lmf/index_files/Page898.htm
'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''

Odg: Lost plane lokator

Reply #11
bip...bip....bip  ( teško da češ ga čuti od 150m pa na više )

No svejedno, nije nikakav problem za napraviti tako nešto ( Timer sa PIC-om i piezo biper ) naravno ako si neko da truda, ima vremena itd.


 

Odg: Lost plane lokator

Reply #13
Ovo je bolja varjanta za oko 80kn
kupiš ovo
http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=470&productname=
i ovo
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8833
pališ na stanici na jednom od kanala alarm i riješio si problem
lp
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Lost plane lokator

Reply #14
Imam sve to instalirano ali iz padova sam naučio da obično prvo odleti baterija.cijela poanta je da imam sistem neovisan o bateriji ili recimo beck up .ako odleti baterija nema nikakve koristi ili ako strada receiver .
'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''