Skip to main content

Topic: PILATUS PC-9M (Read 21047 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

PILATUS PC-9M

Pozdrav ekipa, evo, da ne dužim previše, jedan krati uvod pa onda slike onoga što je napravljeno do sad  ;)

Iako se smatram još zelenim (ušao u hobi početkom veljače ove godine), zanimanje za ovaj hobi je prešlo granicu "plug and play" letenja pa sam odlučio krenuti u svoju prvu samogradnju. Objekt gradnje - Pilatus PC-9M u šemi naše akro grupe Krila Oluje u koje sam se zaljubio kad su po prvi puta gostovali na aeromitingu u Varaždinu, 2006. godine. Ideju sam pokupio na jednom brazilskom forumu gdje je gotovo svaka 3. tema vezana uz EMB 312 Tucano, trainer gotovo sličan Pilatusu  :) I tu je počela priča oko ovog modela, puno istraživanja, početka/odustajanja, kako bi ovo, kako ono, traženje materijala itd itd..no, rekoh, da ne dužim. Par sličica od samog početka do trenutnog stanja.

Info (V1):

Materijal: Stirodur (XPS)
Raspon krila / dužina: 880mm / 820mm
Težina(RTF): ~650 grama
Motor: 1300KV
Propeler: 8x4E
ESC: 30A
Baterija: 1800Mah 20-30C
4x9g servo

Nacrt je oriđi pilatus-ov, precrtan u Illustratoru (osnovni outline) i uvećan/izrezan/poljepljen tra la la



"Malo" šmirglanja i eto ga  :)



Moram napomenut da su napravljena nova krila, dihedral, odnosno scale verzija (posljednja slika u nizu).

Posljednja slika iz niza (koju imam) jest:



Naravno, ima tu još, detailing je u potpunosti gotov, urezane su i fiksirane sve kontrolne površine, stiglo je nešto opreme (ESC i servači), a motor samo što nije  ;) kad bude ljepše vrijeme, pofotkam trenutno stanje. Eto, toliko od mene za sada. Ovom prilikom želim zahvaliti kolegama Mihaelu, Tomislavu i Gorazdu na svim korisnim savjetima i živcima  :)

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #1
Jako lijepo zeRO.
Nadam se da će lijepo letjeti kako i izgleda - samo naprijed  ;) .

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #2
Zero svaka čast super izgleda,  već se dugo pitam kad će se netko sjetiti napraviti pilatusa sa bojama "krila oluje" :)


Odg: PILATUS PC-9M

Reply #4
Super ti je model, samo tako nastavi.
Drago mi je da si me poslušao i objavio ga u rubrici samogradnja, tako da ga i drugu vide :)
 
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...


Odg: PILATUS PC-9M

Reply #6
Hvala na lijepim riječima ljudi, ovo je samo dodatan motiv (kojeg je par puta ponestalo)  ;) Inače, što se tiče izgleda, možda sam se previše posvetio istom, no nije slučajno - maketarstvo je tu dalo svoj doprinos  :D Što se tiče modela, imam nekoliko nedoumica, za vas koji imate volje odgovorit, hehe.

Neznam kud bi stavio servače, "na" ili "pod" krilo.  :D Ispod krila bi estetski bilo ljepše, ali me brine ona funkcionalna strana s obzirom na to da će biti direktno izloženi (i servo i hornovi) udarcima o zemlju (pošto model nema kotače)...jedino mi ostane opcija "iznad" krila...malo bi ružnije izgledalo, al treba s vremenom shvatiti činjenicu da nije sve u ljepoti, jel tako? :D Opcija s jednim centralnim servom je bila u igri, ali su aleroni predaleko od centra modela... Servači za vertikalac i horizontalac će biti umotnirani u sam trup/rep, sa svake strane po jedan

Još uvijek visi i pitanje spajanja krila, ić gumicama ili fiksno šarafom/dva - sve manje vremena je za razmišljanje oko ovog  ::) Al ono što me možda i najviše muči - poklopac motora, zamišljeno je tako da bi se nos prerezao (nekih 4-5 cm) i iz toga djela bi se složila maska (primjeri jedan i dva) no ono što je problem - fiksiranje toga, probao bih s magnetima natrag fiksirati, al sve mi to nekako šlampavo izgleda zbog toga što ovi rare earth "super strong" magnetići koje imam nisu bas tako "strong" pa se bojim kak će to sve skupa držat, a trenutno mi ni jedna druga ideja ne pada na pamet.  ::)

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #7
Ja bih ovako, ali to sam samo ja :)

Servaće na krilo (a možeš smisliti i neki poklopac od stirodura, vidim da si vješt u tome), tako su sigurniji
Krilo gumicama, gumice ipak bolje apsorbiraju neko krivo slijetanje ili pad
Poklopac učvrstiti magnetima uz dodatak nekog drvenog štapića (malo u poklopac, malo u trup). Inače, meni ti magneti iz HK-a dosta jako drže. Frajer je na Rc groupsu fiksirao krila na taj način i veli da ne otpadaju u letu... :-\
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #8
proćitao sam postove....i spominju se magneti......vjerujem da bi neodimijski magneti puno pomogli.....imao ih u  rukama....kada se zaljepe.....teško ih je odljepiti...jedino na posmak.....
http://www.artas.hr/magneti/neodimijski.htm

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #9
ako imaš koji stari hdd od compa unutra imaš 2 magneta neodimijska.......ali malo veća

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #10
Kratak update - motor stigao, danas ugrađen no počeli su prvi problemi, naime, motor proizvodi visokofrkevntni iritirajući zvuk, bez obzira bio gas na 5% ili 100%, vjerujem da je tu problem i oko same konstrukcije i vibracija koje dodatno pojačavaju taj zvuk, no ono što me brine više - ni 40 sekundi rada, motor je abnormalnio vruć, nemože se dodirnuti i treba mu dobirh 20-tak minuta da se rashladi, ista stvar je i sa reglerom koji se također jako grije  :'(  :'(


Odg: PILATUS PC-9M

Reply #11
koji timing imaš na regleru?
promijeni ga na drugu vrijednost pa vidi, trebalo bi pomoći.

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #12
Promjenjen timing sa Automatic na High i frekvencija s 8kHz na 16KHz....pištanja je gotovo pa nestalo :D Stavio sam spinner gore, na žalost, na pakovanju stoji "for gas engines, not for electric"  :'( al barem ljepo izgleda...



Ostalo je još srediti servače i onda samo Bog zna kako će biti  :)

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #13
super izgleda!
eto, timing riješio stvar

neka te ne brine ovo 'for gas engine',
problem bi bio da imaš motornjaka s elektro elisom i spinnerom, jer bi se onda moglo razletit. pošto ti motori u svakom ciklusu naglo zakoče kad nabijaju smjesu, pa zatim detoniraju...
a ovako na elektro koji radi mnogo mirnije, samo si u plusu ako koristiš žilavije komponente za motornjake  ;)

sretno na maidenu!

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #14
Avionček je gotov.



Nažalost, prvi let je bio koma...u biti, leta nije bilo...barem ne tih 2-3 sekunde koliko se mučio dok nije pao...za sada ništa od veselja... valja naći problem, probati rješiti... :'(