Skip to main content

Topic: Vibracije (Read 2766 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vibracije

Imam potpuno kloniranu kopiju trexa 500, mješavina e-baya i HK-a

Napokon je potpuno sastavljen pa sam ga išao isprobati.
Zavrtio sam ga na podu (sa tonom utega na skijama) da mu slućajno ne bi palo na pamet da sam, ničim izazvan, napravi kakvu nepodopštinu. Kad je krivulja gasa na nekih 20-35% užasno se trese, vibracije su stvarno tolike da sam pomislio kako će se raspasti.

Sablje jesu urnebesno loše ali su potpuno izbalansirane, karbonske su naručene.
Na jačem gasu, cca 50%, trešnja prelazi u vibracije više frekvecije (jače drhtanje)

Imali nešto što bi trebalo provjeriti po tom pitanju?

Hvala!
Pozdrav


Odg: Vibracije

Reply #2
Provjeriti main shaft, fathering shaft, swash, linkove, nategnutost remena da nije previše ali i ne premalo, elise moraju i vizualno biti ravne a ne kao skijaška skakaonica iz profila. Naravno elise se ne zatežu do kraja nego moraju biti lagano stegnute da se rukom mogu preklapati ali to sigurno znaš. Inače helić dok se ne razvrti i centrifuga ne razvuče elise onda cijeli vibrira. Meni moj nitro zna i u zraku pod malim okretajima ljuljati se dok ga ne prebacim i viši mod. Radije stavi križ nego ga razvrtiti zabetoniranog u pod jer će i onda jako tresti ako zarezonira.
Jebo struju, samo nitro i benzin.

Odg: Vibracije

Reply #3
Hvala na odgovorima i savjetima

Main shaft je o.k. provjerih ga još prije sklapanja.
Fathering shaft? Što bi to bilo, flybar?
Što provjeriti na swashu i linkovima?
Remen je malo jače napet ali još dok je cijeli rep bio vani nisam primjetio da radi ikakav otpor vrtnji.
I glavne i repne sablje se mogu rukom pomaknuti bez napora.

Imam kupljeni križ koji će biti za na livadu, za po doma imam poveći od 5x5mm letvica i ping-pong loptica, dovoljno velik da kad dođe do zida, sablje ne mogu dotaknuti zid.
Bojao sam se ga staviti na križ jer sam mislio da bi tolika količina vibracija mogla polomiti križ pa prevrnuti heli.

Pogledao sam "blade tracking" na cca45-50% gasa, nisam primjetio ikakvo odstupanje iako "pitch guage" kaže da jedna sablja ima otklon prema dolje za cca 1,5 stupanj (a kad pogledam vrh glave i nosače sablji sve je savršeno ravno (stavit ću sliku toga na večer))
Ovaj dio me muči jer bih trebao porihtati i krivulju nagiba, a ne znam koju sablju uzeti za referntnu.

Znam da postavljam puno pitanja ali ne bih ga htio skršiti i prije nego poletim.

Hvala!
Pozdrav

Odg: Vibracije

Reply #4
Pogledao sam "blade tracking" na cca45-50% gasa, nisam primjetio ikakvo odstupanje iako "pitch guage" kaže da jedna sablja ima otklon prema dolje za cca 1,5 stupanj (a kad pogledam vrh glave i nosače sablji sve je savršeno ravno (stavit ću sliku toga na večer))
Ovaj dio me muči jer bih trebao porihtati i krivulju nagiba, a ne znam koju sablju uzeti za referntnu.
 
 
1,5 stupaj odstupanja nije ok , dali su sablje pravilno izbalansirane?
fathering shaft je mala osovina na samoj glavi na koju se šarafe ruke u koje opet šarafiš sablje
Trex550E manji ali BRŽI I ŽEŠĆI od wespenove
600-tke.....ali uskoro više ne ČUDO je na putu

Odg: Vibracije

Reply #5
Bok!

Evo, uhvatih malo vremena u sitne sate pa skinuh nosače sablji i taj famozni "feathering shaft".

Izgleda da je on uzrok vibracija.

Bez nosača sablji, solo glava se na cca 5% gasa lijepo vrti oko svoje osi bez vidljivih pomaka u neku stranu.
Kad stavim nosače sablji i zavrtim na istih 5% gasa, jasno se vidi kako se nosači miču gore-dolje što bi reklo da je "feathering shaft" koji ih drži spigan.

Naručih odmah novi, nadam se s više sreče da će ovaj put biti ravan.

Pozdrav!

Odg: Vibracije

Reply #6
Ja sam svoga uspio rukom ispraviti, po malo, trebalo mi je jedno sat vremena...okreces saravf dok ne vidis da je sve ravno...probaj, nemas sta izgubiti...

Odg: Vibracije

Reply #7
Prouči malo kak je napravljen, neznam kakav je na 500-tki ali ja za 450-ku sam radim feathering shaft od prokroma. Original na 450-ki ima na kraju navoj u krajevim osovine za šaraf a ja narežem navoj na krajevima osovine, uzmem maticu koja ima kapicu na kraju, na kapici zarežem zarez za šarafciger (iliti odvijač) i imam novi ravan feathering shaft (treba mi 10 minuta da ga napravim!!!).

Odg: Vibracije

Reply #8
Bok!

Izgleda da baš i nije najbolja ideja tražiti uzroke problema u 2 ujutro, nisam bio skoncentriran.

Vrtih jučer taj "feathering shaft" po staklu i vidim da nema odstupanja (tek sam jučer skinuo šarafe s obje strane jer su bili puni thread-locka) pa sam nastavio tražiti problem dalje.

U glavi su obje one gumice ali fali onaj "feathering shaft sleeve"! Nema one plastične cjevčice između gumica!!!
Naručih 2 ali nema nigdje blizu, a dok dođe iz kine ili amerike, proći će mjesec dana.

Pozdrav

Odg: Vibracije

Reply #9
Još jedna misao vezana uz taj "sleeve" komad plastike:

do prije dvije godine se nisu niti nalazili u glavi nego samo one dvije gumice (pročitah to negdje)
Imam uputstvo za alignov trex 500 iz 2007, ni tamo nema ništa navedeno.

A kako tada nije bilo vibracija? Dizajn glave je bio drugačiji ili? Ili ja imam problem s nečim drugim?

Pozdrav

Odg: Vibracije

Reply #10
Rastavio sam glavu rotora, sve nanovo posložio i podmazao

http://s169.photobucket.com/albums/u225/PirateZg/RC%20Modellsport/T-Rex%20500%20Clone/?action=view&current=SpinUp1.mp4

Spin up mi si čini u redu, vibracija kao da nema
Pitch je ovdje na 0°, sutra ću ga probati zavrtiti pod normalnim kutem.

Vidi se na travi kako repni rotor radi poveću silu pokušavajući gurnuti rep lijevo (gledajući odozada)
Je li to normalno prije nego heli poleti?

Ne bih volio da se nekontrolirano zavrti ćim se odvoji od tla.

Pozdrav!

Odg: Vibracije

Reply #11
Pa zavrti doma na parketu bez sablji pa vidi :)
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Vibracije

Reply #12
Bok!


Malo kasnim ali evo

zavrtih ga sve do polijetanja, vuče u stranu samo za vrijeme spin up-a. Kad se zavrti do kraja, smiri rep i sve stoji na miru.

Pozz!