Skip to main content

Topic: zupčanici (Read 1498 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zupčanici

pozz,imam jedan elektro motor za avion sa prijenosom ali je dosta slab i nije ni brushless,razmisljam o tome  da kinem taj prenos sa njega i stavim prop direktno na osovinu no imam zaljezni zupčanik tj. mislim da je od mesinga,kako ga mogu skinit bez da ostetim motor?
R.I.P modeli: cessna 185, 5xF16 Falcon,2x zagi,Super Bandit,Eurofighter,Mig 29,Mig 29 v1.1,Eurofighter v1.1,Eurofighter v1.2
U izgradnji: Tarot fy 450 & F15 Frc Foamies MK2
Sada letim: -Ništa

Odg: zupčanici

Reply #1
Ako skineš prijenos biti će još slabiji.
Prijenosi se najčešće stavljaju da reduciraju brzinu motora i povečaju moment ( snagu ).
Ako malo bolje pogledaš za jedan okret osovine motora dobiješ manje od okreta ( ovisno o omjeru prijenosa ) na osovini prijenosa.

To bi mogli usporediti sa mjenjačem brzina u autu.... u prvoj je auto sporiji ali jači u 2. brži ali slabiji 3. još brži i još slabiji pa sve tak do 12. ako voziš kamion.

Znaći sa reduktorom na motoru manje okretaja a veći prop = veći moment i manja brzina
Bez reduktora manji prop = manji moment ali veća brzina

Sad ti tek ništa nije jasno , zar ne? Kako manja brzina a veći moment i obrnuto.

Opet primjer automobila:

Voziš u 4. brzini 90km/h i dolaziš na veću uzbrdicu, motor gubi snagu i usporava - moraš prebaciti u manju brzinu
da bi motor opet postigao nominalan broj okretaja ( nebi se ugušio ) i eto ideš sporije a penješ.

Tako je to i kod propova: veći imaju moment i sposobni su ostvariti više potiska,  troše više energije ( stvaraju veći otpor na motoru ) ali im nije potreban veliki broj okretaja jer svoju efikasnost ostvaruju već na malim okretajima.

Upravo se iz tog razloga koriste prijenosi, imaš motor koji se okreće 10 000 o/min na nominalnom naponu a za veći prop je dovoljno 5000 o/min = koristiš redukciju 2:1 gubiš 5000 okretaja ali dobiješ duplo veću sanagu za iste vrijednosti napona i struje.



Odg: zupčanici

Reply #4
A sada i odgovor (!), treba ti "apciger", alat kojim se zupčanik svlači s osovine:
http://shop.lindinger.at/product_info.php?products_id=69441
Ipak, razmotri opciju nabave novog motora, ima ih svakakvih za razumnu lovu.

Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša


 

Odg: zupčanici

Reply #6
plavi svaka cast ostavio si me bez rijeci :D hvala obojici ps. ova spravica za skidanje zupčanika izgleda ko neka srednjevjekovna sprava za mucenje xD
R.I.P modeli: cessna 185, 5xF16 Falcon,2x zagi,Super Bandit,Eurofighter,Mig 29,Mig 29 v1.1,Eurofighter v1.1,Eurofighter v1.2
U izgradnji: Tarot fy 450 & F15 Frc Foamies MK2
Sada letim: -Ništa