Skip to main content

Topic: Brushless najjednostavije upogoniti bez ESC/RX? (Read 7028 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Brushless najjednostavije upogoniti bez ESC/RX?

Reply #30
Ali još uvijek to nije odgovor, jer se traži bez ESC-a ! (Electronic speed controller)

Usput, da bi pokrenuo jedan brushless motor kakvi se koriste u modelarstvu (BLDC) treba ti 'nešto' što će generirati 3 faze i sve hraniti sa dovoljno struje. Varijanta koju sam pokazao u onom youtube je sa servo tester uređajem koji generira kontrolni  signal za ESC, a ESC onda upravlja motorom.

Kako je vex_zg naveo da će motor biti snage 1500 W, trebati će gadni ESC od barem 50-60 $, jer na takvu zvije ne možeš spojiti neki mali, jeftini za desetak ampera.

NApajanje servo test uređaja može ići preko vlastitih baterija, ili preko BEC-a koji može i ne mora biti ugrađen u ESC.

Ovako ja shvaćam i prakticiram pogon brushless motora 'bez prijemnika i stanice', ako netko zna jednostavnijni i bolji  način - samo naprijed !

Damir

Da, točno, ovo što sam ja radio je pogon motora bez stanice s tim testerom. Za pogon bez ESC-a je nešto drugo

Odg: Brushless najjednostavije upogoniti bez ESC/RX?

Reply #31
"Molim provjeru računice:
Ako stavim 1600kV motor i 6S baterije, pri maksimalnom naponu od 6x4.2=25,2V motor će se vrtiti na cca 40 000 okretaja /min."

računica ti pije vodu BEZ OPTEREČENJA - ILI TI BEZ ELISE... ideja ti je u praksi neizvediva.. RC propeleri trpe relativno mali tlak..
i pripazi da ne ostaneš bez oka ili prsta.. ako nisi ing. prometa, trebao bi znati da je rotor svakog usisavača izveden od čeličnog lima koji je točkasto zavaren i stvar je vrlo robustna i neće se raspast čak niti ako gurneš kemijsku u njaga - u slučaju da nešto ode po zlu, prije će se savinut osovina nego li će se raspasti rotor...  Pogledaj promjer osovine u usisavaču i daj se uozbilji..
Nemoj se zanašat bedastoćama.. Da usisavač treba imati 40 krpm, vjeruj mi da bi već imao.
Prepusti ženi usisavanje, a Ti se baci na izradu pravih stvari - aviona..  ;D

partibrejkeru :-p

dvije stvari su mi još nepoznanica:

koliki broj okretaja želim (treba izmjeriti trenutni na stock setupu)
kolika snaga je potrebna za držanje elise na tom broju okretaja ->dimenzionirati snagu i KV motora

40k rpm je vrlo vjerojatno neizvedivo jer bi za to bila potrebna iznimno dobro balansirana elisa/centrifugalna pumpa za zrak.

FYI, ima i ručnih usisavača koji se vrte na 100k rpm.

moja ideja nije koristiti avio elisu, nego već postojeću centrifugalnu, eventualno neki EDF JET sa vrlo malim pitch-om.

u pravu si kada kažeš da RC propeleri trpe mali tlak, ono što bi mi trebalo je neki sa vrlo malenim pitchom, meni treba snaga, tj. tlak, a ne velika brzina protoka zraka koju tipično imaju propeleri.



Odg: Brushless najjednostavije upogoniti bez ESC/RX?

Reply #32
Mislim da ces morati stavit turbinu umjesto propa

nisam niti mislio staviti prop nikad, teško bi bilo kanalizirati zrak preko njega, i čini mi se preopasno...

Odg: Brushless najjednostavije upogoniti bez ESC/RX?

Reply #33
Ako je to neko sexualno pomagalo, onda mogu shvatit tvoju predanost ideji.... inače ne... :D



Odg: Brushless najjednostavije upogoniti bez ESC/RX?

Reply #36
Ma sve žene su oduševljene avijacijom, do prije godinu dana mi je helić stajao u dnevnom boravku na ormaru, ali nisam više mogao slušati prigovaranje mom letenju svaki puta kada ga pogleda moja draga, iako kada sa nekim prića voli napomenuti kako joj je suprug "pilot".
Ali da ima malo veze sa temom, ja sam joj u baterijski usisavač ugradio dvije A123 life baterije tako da može zujati po dvs sata u komadu.
Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc

Brushless najjednostavije upogoniti bez ESC/RX?

Reply #37
Haha dečki bolje da se ne raspišemo o ovome sa ženama jer one sve vide i čitaju, samo ćemo nadrapat! :-)
To bumo uživo kad se vidimo!

Brushless najjednostavije upogoniti bez ESC/RX?

Reply #38
Haha dečki bolje da se ne raspišemo o ovome sa ženama jer one sve vide i čitaju, samo ćemo nadrapat! :-)
To bumo uživo kad se vidimo!

Odg: Brushless najjednostavije upogoniti bez ESC/RX?

Reply #39
ja se svoje babe ne bojim.... >:(

znate onaj vic kad je ekipa došla po frenda... zvone mu na portafon s pitanjem:
"ideš li na pivo z nama ? Bu te žena pustila ? "..
A ovaj odgovara: " Ma ko joj hebe mater... idite vi.."