Skip to main content

Topic: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka (Read 46897 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #90
Profesionalac ili hobist, letenje izvan letačke zone će biti nekako regulirano, loše dakako.
1000e za licencu...pa ok, u omjeru naših plaća i standarda to bi bilo 1000-1500 kn što je prihvatljivo ako na taj način stječem pravo letenja van letačke zone.
Isto tako sam čitao da postoje podjele lokacije što je odlična ideja. Definitvno nije isto letjeti iznad centra grada, uz promenadu, iznad sela itd.
Bilo kako bilo, žalosno je da se donose neki rigorozni zakoni zbog šačice ljudi koji mogu složiti kvalitetan proizvod i zaraditi na tome.


Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #91
A hoce li se smjet ilegalno letit,kao sto to CIA radi da se nemora nikakva dozvola traziti


 8)

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #92
Slažem se da reda može biti da se nemože letjet među ljudima, ali negdje na livadi di nema nigdje ničeg mislim da su to gluposti, opet će ljudi nabavit nekako te dozvole i letit


ali tu nema profesionalizma i neprofesionalizma, sigurnih ni nesigurnihletjelica sve su one iste sve rade na bazi elektronike i nitko nemože reći da je njegova profi i da je sigurna


Po čemu će se onda nekom dozvolit da može letjet recimo negdje u gradu a netko da ne može...?
Leti samo leti :-)

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #93
To se i ja pitam, čak štoviše, koliko sam pročitao modelari samo na ledini, a komercijalno letenje, dakle letenje za profit, će biti omogućeno samo onome tko, između ostaloga, ima letjelicu preko 7 kg.
Što se mene tiče, definitvno treba imati neku posebnu dozvolu za let iznad ljudi, grada, ipak, mora postojati nekakv dokaz da je pilot u stanju upravljati modelom na siguran način i da je dovoljno spretan. Problem je što će to vjerojatno koštati puno previše.

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #94
Mislim da su budalaštine pričat o nekakvoj sigurnoj letjelici i biti 100% siguran u nju


NASA-i ekspoldiraju,raspadu se letjelice na koje potroše brdo i brdo lova....


A upravljanje modelom, tu im razlike netko tko je tek počeo i netko ko leti godinama ALI ako nešto poće po zlu nema spasa


Avioni padaju di je stari iskusni i mladi piilot...


A to letenje za PROFI kako pojedini nazivaju nedrži mi vodu, kakvo PROFI letenje, to bi trebale biti nekakve kategorije...


PROFI letenje može imat tisuću značenja, šta bi to trebalo zapravo značit  :D :D :D
Leti samo leti :-)

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #95
E pa aj' ti to nama objasni onda pošto tebi piše da si profi letač :D

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #96
 :D :D :D :D :D



Leti samo leti :-)

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #97
Budalaštine o tpm zakonu, to je hobi i točka, radi par "profesionalaca" svi mi mali kojima je to hobi cemo naj***t...........
U zadnjih godinu dvije pojavila se velika kolicina sto novih modelara sto novih letaca snimatelja itd...
Do prije 6-7 godina letilo se na vise manje predviđenim mjestima.Danas mozemo vidjeti da se leti bilo gdje naravno da su i krizeriji oko sigurnosti spusteni.
Imao sam priliku pricati sa covjekom koji je bahato jurcao sa fantomom naravno u gps modu (takav je izvađen iz kutije dakle nije ni provjerio koje jos modove ima)
Na moje pitanje koliko je takvu letjelicu testko letiti odgovor je bio da to samo leti i da se sama vraca kuci(asocijacija na film LESI SE VRACA KUCI)
U Hercegovini sam bio svijedok letenja u svadbenoj sali punoj ljudi i svi su pljeskali...
Dakle zakon nije podređen nekolicini "profesionalaca"nego svima koji se hoce baviti letenjem modela.
Osiguranja prema trecim licima nisu ni blizu 20.000 kn.

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #98

Imao sam priliku pricati sa covjekom koji je bahato jurcao sa fantomom naravno u gps modu (takav je izvađen iz kutije dakle nije ni provjerio koje jos modove ima)



Što je to toliko loše u letenju u GPS modu  :-[

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #99
Apsolutno nista.
Problem je sto vecina niti nema manual mod tako da mogucnost reseta u slucaju da gps popizdi ne postoji.

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #100
Slažem se da netko ko je tek počeo letit nemože letit među ljudima i prepustit svo povjerenje letjelici


GPS modu se nemože vjerovat 100% ako ces letit negdje di  ima mogucnosti da ostane bez gps-a a to su naprimjer niski letovi kroz grad ulice ili slično ali ako ispade tj ostane bez gps-a prelazi u ATI mod di se neće srušit neće popizdit ali tu pilot mora znat letit bar u ATI modu, to je ono ne moeš letit odmah iz kutije neke riskantne stvar, elektronika bila u gps-u, ATi-u ili manualki kad popizdi popizdi, naravno ima mogucnosti da je izvučeš pri prebacivanju moda


Ali opet nemože se donjet zakon da i ako imaš dozvolu da se nekom zabrani letit sa nekom letjelicom kako bi netko reko amaterskom a netko ko ima kako se kaže pro dozvolit


Pro letjelica ne postoji, to je sve elektronika i pokvarljiva roba.....


Kao i npr. auto fićo i mečka fićo ne vrijedi ništa mečka vrijedi pun kufer i opet rikne...


LP
Leti samo leti :-)

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #101
Koliko sam ja skužil ovdje na forumu uvriježeno je mišljnje
 da su Pro letilice one koje su sklopljene doma u kucnoj radinosti,
 a one koje se kupe gotove da su hoby igračke


 :D

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #102
Hvala na potpori :)
Dakle, jedan c/p...
************
MOrat ces biti d.o.o. sto nosi sve sa sobom obaveze, morat ces imati osiguranje za letjelicu (cca 20000 kn godisnje) i PPL dozvolu, teoretski dio ...9 predmeta polozenih u agenciji za civilno zrakoplovstvo. bit ce tri kategoriji letjelica a kategorija za komercijalno snimanje ce biti preko 7 kg, minimum 8 motora, 2 autopilota i padobranski sustav (pirotehnicki ili mehanicki). Dakle sa igrackama tipa  phantom ce se smjeti letiti samo na za to predvidjenim livadama, nikako u urabnim sredinama, blizini ljudi i imovine. Kazne ce biti zestoke uz naravno oduzimanje opreme na licu mjesta. Taj prijedlog zakona ide vec u 2. mjesecu na glasanje i automatski iprimjenu.

************
Ima li netko s ovog foruma tko se bavi ovom problematikom i tko može dati prijedlog? Mislim da bi svakom entuzijastu koji voli snimiti lijepi kadar, a to može učiniti na siguran način, trebalo dati priliku da se time i bavi, pa i zarađuje legalno.
Nije mi jasno zašto je zakon takav, ili će biti,  da se namjerno ugrožava ljude stavkom da iznad njih mora letjeti "dron" koji ima barem 7 kg. Ako nešto zakaže, on pada svakako, imao pilot dozvolu i osiguranje ili ne. A kad ti takvo nešto padne na glavu s visine od 5,10,20m..onda te nikakav padobran neće spasiti...




Ovakve dezinformacije mi idu na jetra, niš ovo nije točno a niti približno ovome... O onome kako će biti zakon za komercionalnu uporabu se još točno ne zna (puno je nejasnoća za konačan nacrt zakona). Iz provjerenih izvora sam poprilično upućen kako će izgledati ta restrikcija ali nije na meni da o tome diskutiram s vama. Bitno je da znate da ovo što je gospodin "strah" naveo, čista dezinformacija... samo ću reći da su kriteriji mnogo blaži od ovog navedeno ali malo više zamršeniji...

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #103
Stipe što se uzrujavaš...eto tebe u prime timeu....a znaš da se ponekad i na izvoru voda muti.... ;)

Netko je spomenuo padobran....

http://www.dji.com/product/dropsafe

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #104
Odlično, drago mi je da je moj citat dezinformacija, jedino me brine što dolazi od čovjeka koji se time bavi i koji je sve te basnoslovne cifre i uplatio, te posjeduje i potrebne dozvole.
Naravno, možda ne govori istinu, ali nije moje da sudim, već samo da prenesem što mi je napisao.
Stipe, ako se ti krećeš u takvim krugovima ljudi, ako imaš informaciju ili barem neki minimalni utjecaj na stvaranje tog zakona, bilo bi skroz ok da međusobnom suradnjom pridonesemo tome da zakon bude korektan i realan. Čisto da se ne pogoduje najvećima, ili da zakon ne donose ljudi koji pojma o hobiju nemaju.