Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 264154 times) previous topic - next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #360
Radi se pomalo koliko se stigne. Pripremio sam šablone za izrezivanje krila ali sam ovaj put poslušao savjet kolege KresoZG-a pa sam po rubovima zalijepio aluminijsku traku da bi vruća žica lakše klizila.
Napravio sam i elevator s "specijalnim" rješenjima za učvršćenje pantiju(moram pronaći šrafiće s ravnom glavom) i horna a na izlaznu ivicu sam nalijepio balzu.Balza se inače odlično lijepi na lexan koji se samo malo ohrapavi brusnim papirom.Lijepio sam s pu-maxom.Na kraju sam malo oblijepio s aluminijskom trakom da pokrijem mjesto spoja jer nisam zaštitio pa se malo zapackalo.


Odg: FPV experimenti

Reply #361
Oblikovao sam napadne ivice vertikalaca i oblijepio opet al folijom.Izlazne ivice nisam oblikovao jer se još dvoumim da li staviti kormila  (ili možda samo jedno).Zalijepio sam okvire od balze s donje strane horizontalca.Na te okvire će se zapeglati krajevi oracover folije koja će s gornje strane
prekrivati paneliće.Na dio napadne ivice horizontalca,koja će biti izložena strujanju zraka, također sam zalijepio i zaoblio umetke od balze.

Odg: FPV experimenti

Reply #362
Sad je repni dio već dobio svoj oblik.Spojio sam elevator s horizontalcem i horizontalac učvrstio na u profile preko kojih je spojen s boomovima.Konstrukcija je prilično čvrsta i za sada nije preteška.

Odg: FPV experimenti

Reply #363
Trump je oformio team koji prati tvoj drone build jer se ameri smatraju ugrozeno. Napeto pratim razvoj dogadaja.
:)

Odg: FPV experimenti

Reply #364
Da trebaju se ozbiljno zabrinuti jer leteće nadstrešnice od lexana još nisu viđene na nebu  :D .

Odg: FPV experimenti

Reply #365
U slucaju da dare ne stavi solare gore, to bi bio prvi pravi invisible (transparent) aircraft. :D :D :D

Odg: FPV experimenti

Reply #366
Pa baš! Kaj nije Wonder Woman furala nevidljivi avijon?!

Odg: FPV experimenti

Reply #367
Repni dio konstrukcijski gotov.Sad ga treba popločiti fotonaponskim panelićima i ugraditi servo u horizontalac(kad stigne).Za sad ima 905g.

Odg: FPV experimenti

Reply #368
Zalemio sam prvih šest panelića međusobno i pričvrstio ih na dio lexana koji leži na desnom boomu.Panelići su spojeni međusobno s originalnim sabirnicama(dogbones).Te sabirnice su također pričvršćene za ploču lexana uz pomoć žica koje prolaze kroz ploču i zalemljene su na svaku sabirnicu u dvije točke.Na taj način je izbjegnuto lijepljenje panelića tj. imaju slobodu iztezanja kod zagrijavanja.S gornje strane bit će pokriveni
s prozirnom oracover folijom koja će ih elastično fixirati uz ploču.Istovremeno folija ih štiti od prljavštine,vlage i općenito stvara ravniju plohu osiguravajući ravnomjernije laminarno strujanje.Folija će se zapeglati s donje strane za okvir od balze a preko panelića ću je fenirati da se napne.

Odg: FPV experimenti

Reply #369
Upravo sam zapeglao taj prvi panel i nije loše ispalo.Panelići izgledaju kao da su zapakirani u blisteru  :) .
Folija se nije skroz slijepila s panelićima pa zato izgleda prošarano ali je sve prilično glatko, napeto i zaštićeno.
Slikao sam i uputstva za rad s folijom ako nekog zanima ali su na češkom.Inače ova folija se čini dosta kvalitetnijom i debljom od one s Hobbykinga.Kaže u uputama da pegla mora imati temperaturu između 90°C i 150° pa sam i to izmjerio  :) .

Odg: FPV experimenti

Reply #370
Danas su mi stigli servači pa sam ugradio jednog u horizontalac prije popločavanja fotonaponskim panelićima.Izdubio sam rupu u lexanu,
zalijepio servo i zašarafio na umetnute letvice u komore.Žicu od serva zbuksao sam također u jednu od komora pa ću je kasnije produžiti.

Odg: FPV experimenti

Reply #371
Mukotrpan i prilično zahtjevan posao oko spajanja fotonaponskih panelića po repnim dijelovima je gotov.Panelići su prilično krhki,lako se prljaju prilikom lemljenja i treba paziti na polarizaciju.Još trebam obući u oracover foliju horizontalac.Prije presvlačenja treba provjeriti svaki panelić pojedinačno kao i serije da li rade.Serija od 6 panelića davala mi je 3V i oko 200mA pri osvjetljenju žaruljom od 100W na 60-ak cm udaljenosti.
Skicirao sam shemu spajanja svih segmenata na avionu kako bi trebalo biti u konačnici.

Odg: FPV experimenti

Reply #372
Evo i par slika gotovog repa.Treba još samo produžiti žice od serva,minus(crna debela žica) i provući koaksialni kablić za VTX.Presvlačenje panelića nije ispalo baš lijepo jer se oracover folija baš ne prima na njih ali
bitno je da su presvučeni(zaštićeni) i da je cijela površina relativno glatka.Masa repa sad je porasla već na 1166g,kad se doda VTX bit će preko 1200g.To će zahtijevati bateriju na nosu od oko 1,8kg.Ako bude litij-ionska imat će kapacitet od 31,5Ah(4S 9P).Znači već sad je to 3kg, pa onda još krila oko 2kg,motor,ESC...Brzo će masa dostići planiranih 5-5,5 ako ne i 6kg...to će bit mrcina na žešće.Razmišljam i o ugradnji kotača,
samo kad bi imao pistu uvijek i svugdje.

Odg: FPV experimenti

Reply #373
Jos uvijek pratim! Al nisam znalac pa pratim i sutim :)

Odg: FPV experimenti

Reply #374
Potpisujem.
Pratim sa zanimanjem i čestitam na detaljnosti u pristupu projektu i preciznosti (pedantnosti) izrade.
6kg model je stvarno "mrcina"...