Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 265718 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #405
U Daglas jezik pregrizo...
Ali stvarno tih 6kg bit će problem za baciti ::)  morat ću na poduku-trening kod Sare Kolak  :)
Dobro veliš, psihički faktor je isto bitan, adrenalin i to...valjda me ne bu strefil herc  :)
Ali ako uspije to će mi biti maturalni rad  :D

Odg: FPV experimenti

Reply #406
[emoji13] evo pregizo!
[emoji97] I tri put pljuno!

Odg: FPV experimenti

Reply #407
Završio sam s lemljenjem trakica koje će povezivati FN paneliće.Oko kutije je mala zavrzlama jer predposljednja dva panelića(sa svake strane) se povezuju "okomito" pa sam morao trakice lemiti i koso.Zajednički "+" i kontakte za spoj s panelićima na repu proveo sam kroz krilo na drugu stranu.Izturpijao sam produžetke na koje će se ušarafiti središnji dio krila.Ti produžeci se štekaju u boomove.Napravio sam pripremu za montažu servača.Probao sam opet staviti krila na repni dio da zornije sagledam proporcije, možda mi sine još kakva ideja...Slijedi montaža panelića na segmente krila pa presvlačenje i tako polako...


[attach=1][attach=2][attach=3]


[attach=4][attach=5][attach=6]








Odg: FPV experimenti

Reply #408
Panelići postavljeni na središnji dio.U međuvremenu stigli lagani(da manje opterećuju motor), drveni propeleri 16x10.Provjerio sam jednog da vidim kako je balansiran i čini se prilično dobro.Malo kao preteže na stranu gdje je natpis 16x10 ali to valjda neće previše smetati.Složio sam i stalak za balansiranje :) .Evo kratki video probe:


https://www.youtube.com/watch?v=UASNHYLw1Bo




Odg: FPV experimenti

Reply #409
Ja lakom za nokte izbalansiram prop pa nebi bilo na odmet malo izbalansirati isti čisto da ti ne pravi vibracije na kameru  ;) .
Pratim temu i jedva čekam maiden :)
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Odg: FPV experimenti

Reply #410
Da, isto mi je predložio i kolega Diogen samo on je koristio razrijeđeni nitro lak.Morat ću svakako primijeniti tu metodu jer još moram proširiti rupu na 6mm(sad je 5) pa će se sigurno još razbalansirati.
Ima do maidena još dosta posla-evo danas sam "popločio" jednu ušku.To je išlo nešto brže nego centralni dio krila.Poslikao sam detalj spoja između panelića i završetke prema konektoru.Na kraju sam prekontrolirao dal je ispravan polaritet na konektoru tako da sam osvijetlio krilo žaruljom od 150W na oko 80cm.Napon je bio oko 6,5V a struja oko 70mA.

Odg: FPV experimenti

Reply #411
Radovi se nastavljaju. Čela krila poklopio sam balzom da se ne vide spojevi prema konektorima i da se lakše zapegla folija.
Produžio sam i provukao kroz komore žice od serva i zajednički "-" s malo debljom žicom jer se očekuje struja i do 10-ak A. Za vezu prema VTX-u stavio sam koaksialni kablić uz dodatak jedne žice za "+" napajanja i obje sam još stavio u dodatni oplet.
Pričvrstio sam letve koje nose boomove i letvu na kojoj će biti motor. To sam napravio prije presvlačenja donje strane krila dok je još vidljiva konstrukcija tako da šarafi uđu na prava mjesta a kad budem presvlačio skinut ću ih. Za presvlačenje donje strane krila nabavio sam svijetlo sivu oracover foliju tako da budu po boji slična repnom dijelu. Evo naravno i par slika:


[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5][attach=6]
[attach=7][attach=8][attach=9]


Odg: FPV experimenti

Reply #412
Krila presvučena, odozdo svijetlo siva a odozgo prozirna folija.Folija je dosta dobro priljubila paneliće uz krilo tako da ništa ne strši i sve je prilično glatko jedino su panelići opet ostali "šareni".Interesantno je da dok peglam folija se savršeno priljubi uz panele ali čim se ohladi odmah postanu šareni.Cijelo krilo sad ima masu 1985 g, bez servača i ailerona.Bit će vjerojatno oko 2100 +1200 repni dio +1440 baterija + 270 motor + nazovimo to "trup"(možda 500 g) + elektronika...kako god okreneš 6kg sigurno... ::)


[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5][attach=6]


Odg: FPV experimenti

Reply #413
Hmmm ali mislim da bi te ta folija sa gornje strane mogla kostati malo efikasnosti tih panela kaj ne?
Predlozio bi ti mozda prozirnu tanku poliestersku foliju. Ona je malo krta ali je jako prozirna i tanka, plus kaj je napravljena da se ljepilo minimalno vidi.
Ali sad je kasno za prijedloge kad si vec zakeljio...

Odg: FPV experimenti

Reply #414
U pravu si, to sam bio isprobao prošlo ljeto.Bio sam stavio preko njih prozirnu foliju za zamatanje hrane i odmah je snaga pala za nekih 9% u odnosu kad nije bilo folije. Oba mjerenja obavio sam oko podneva i jednake osunčanosti.Svaka folija više ili manje apsorbira odnosno reflektira jedan dio svjetlosti(fotona).Ova je dosta prozirna ali je i deblja...vidjet ćemo...

Odg: FPV experimenti

Reply #415
Stigao mi Kulonmetar tj. ampersatmetar. Mislim ga iskoristiti na FOTONU (naziv solarnog projekta  :) ) za prikaz struje,napona,vremena,postotka,snage i generiranih Ah iz fotonaponskih panela. Mogu mu se podesiti unaprijed očekivani Ah pa broji od 0 do zadane vrijednosti ako se npr. baterija puni ili obrnuto ako se prazni.U prvom slučaju onda display blinka kao u mom videu, a ako se batka prazni prikaz je bez blinkanja.Ima i simbol batke koja se puni/prazni i prikaz postotka napunjenosti/izpražnjenosti u ovisnosti o vrijednosti upisanih Ah u nazovimo "meniju" gdje se može još upisati min. ili max. napon kod kojeg se pražnjenje ili punjenje prekida. Evo link na stranicu gdje sam ga kupio http://www.ebay.com/itm/122176087798 i video gdje je u spoju kao kad će biti FN panelići u igri.Istina malo je glupo što blinka...
https://www.youtube.com/watch?v=Pj3B0iexL6I





Odg: FPV experimenti

Reply #416
Jučer sam montirao ailerone i stavio serva. Nestalo mi sive oracover folije pa sam stavio žutu koja je ostala od ranije. Nije neka estetika ali barem razbija sivilo  :) . Stavio sam žuti selotep i na elevator a našao sam i žuti spiner  ;D ...


[attach=1][attach=2][attach=3]

Odg: FPV experimenti

Reply #417
Napokon je bilo jučer duljih sunčanih razdoblja pa sam malo osunčao krila da vidim kako panelići "dišu".Iako to nije još ono pravo sunce, panelići su se pokazali prilično produktivni  :) .Evo videa i par slika mjerenja http://www.youtube.com/watch?v=Ae5SmkuokSI


[attach=1][attach=2]
[attach=3][attach=4]

Odg: FPV experimenti

Reply #418
Ispitivao sam malo potisak i potrošnju motora na onoj ispitnoj napravi.Odnos krakova je 2:1 pa očitanje na vagi treba pomnožiti s 2.
Ispada da se mjerenja ne razlikuju previše od ecalca s obzirom da su oni sigurno koristili puno bolju napravu i općenito laboratorijske uvjete.
Evo mojih rezultata:


                 POTISAK(kg)                        STRUJA(A)                        NAPON(V)                       SNAGA(W)


                 1                                            7,5                                    16,33                               122
                 1,2                                         9,4                                    16,21                               152
                 1,5                                        12,6                                   16,07                               202
                 2                                            18                                      15,84                               285
                 2,5                                         25                                      15,57                               395
                 3                                            36                                      15,24                               550
                 3,15                                       37                                      15,17                               563


Mislim da za normalan (level) let neće trebati više od 1,5 kg potiska-oko četvrtine mase aviona.


https://www.youtube.com/watch?v=ZnlfwDgDmmA
                              [size=78%] [/size]
         

Odg: FPV experimenti

Reply #419
Prvi put sam kupio kamericu koja nije u metalnom kučištu (nemogućnost  spajanja kučišta na masu).Evo link http://makeitbuildit.co.uk/index.php?route=product/product&path=74_69&product_id=559
Vrlo je lagana.Koriste ih na multikopterima pa ju sigurno imaju mnogi na forumu.Ako je netko možda voljan iznijeti svoja iskustva s tom kamerom? Bilo bi zgodno čuti iz prve ruke.Evo par slika i uputa za podešavanje.
Ova je IR blocked. Ima stvarno široki raspon napona napajanja da se teško možeš zeznuti (5-22V).


[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5][attach=6]
[attach=7][attach=8][attach=9]