Skip to main content

Topic: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom (Read 17348 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Poštovani forumaši, prije svega pozdrav svima, apsolutno sam nov na ovom forumu. Želio bih par savjeta vezanih za izradu modela F-16 u 1/6 mjerilu. Kao što i sam naslov kaže model bi trebao biti pogonjen turbomlaznim motorom jer sam motor već izradio. Motor je moja izvedba GT2000 ili poznatijeg KJ66 modela. E sada , s obzirom da nisam baš upućen gdje i kako kupovati materijale za izradu takvog modela, cijenio bih vaše savjete i pomoć vezane za to. NAravno i za sve ostale stvari kao što su stanice, servići i sl.
Inače bavim se zrakoplovstvom cijeli svoj život pa mi ta materija nije strana stvar.
Što se tiče aviona, nacrte već imam i ima ih otprilike 7,5m2 tako da veličina modela bi iznosila oko 2,4m dužina i 1,6m raspon krila.  krajnja dimenzija neće biti finalna jer razmišljam još o smajivanju modela na mjerilo 1/8 ili 1/10. Naravno, sve će biti podložno promijenama osim propulzije koja je napravljena i već zacrtana.
Što se tiče motora, on je moje vlasitio ručno izrađeno dijelo. Otprilike radi se o motoru koji je za sada pokazao solidne rezultate pri testiranju, na 83% snage (101 KRPM) daje 59N potiska na radnom stolu koji je isto tako rađen za njega. Promjer motora je cca 110mm, kompresor je radijalan, turbina aksijalna.  Cijeli stroj je kontroliran FADECOM.
NO da ne duljim, bilo kakvi savjeti što se tiče samogradnje, kako krenuti sa izradom modela s obzirom da na nacrtima imam sve pregrade, profile, rebra krila i sl. koji se izrađuju (kako nacrt kaže) od šper ploča i balze, te sličnih materijala.
Unaprijed se zahvaljujem na savjetima.
Lukas

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #1
Ako nemaš iskustva u gradnji modela najbolje je da to vidiš u živo kod nekog iskusnog modelara, lakše je objasnit stvari kad ih imaš u rukama nego ovako pismeno. Vidim da želiš gradit F16, lijepi avion ali po mom
mišljenju nije baš za počotnike, razmisli o nekom "pitomijem" modelu, možda nešto s delta krilima, opraštaju dosta grešaka pilota.


Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #3
Ako nemaš iskustva u gradnji modela najbolje je da to vidiš u živo kod nekog iskusnog modelara, lakše je objasnit stvari kad ih imaš u rukama nego ovako pismeno. Vidim da želiš gradit F16, lijepi avion ali po mom
mišljenju nije baš za početnike, razmisli o nekom "pitomijem" modelu, možda nešto s delta krilima, opraštaju dosta grešaka pilota.

Pa F-16 i ima nekakva delta krila u kombinaciji sa repom ..  :)
 
 
 
Lukas, svaka cast na motoru.
F-16 1/6 mjerilo je mozda malo preveliko za tvoj motor.
Ne kazem da to nebi nikako letilo, medutim leti i šlapa do poda kad je bacis u zrak ..
Ako hoces da sve to leti kao pravi jet model, onda nikako nemoj ici na nista vece od 1/8, jer i to je vec na nekoj granici.
1/8 u zivo izgleda dosta veliko, a i nije bas niti prelagano ..
 
 
Pozdrav,
Kristijan
 
 
 
 

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #4
Divim se tvom entuzijazmu!

Vidjeli smo svi da motor znaš napraviti.
Siguran sam da ćeš uspjeti napraviti i model.

Ali jedan od rijetkih ako ne jedini koji zna napraviti mlazni motor u ovom djelu svjeta nebi trebao trošiti vreme na luk i pilice pa puno šlajfanja...
Bilo bi mi jako drago kad bi se našao vrsni modelar da napravi model za tvoj motor a da ti još usavršiš isti ili da napraviš još koji ili nekoliko.

Nažalost ja nisam taj, bavim se samo i jedino jedrilicama.

Pozdrav,
Kobac
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO


Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #6
SVAKA DALA!!! JAko lijepo letenje!! Nadam se da ću i ja tako jednog dana

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #7
Saraga, he, he .. ne moram nista raditi, vec imam gotov 1/8  F-16 ..  ;D
 
Medutim, trenutno poliram Cyclonebird-a i pripremam ga za prvi sloj voska.
 
U odnosu na F-16, Cyclonebird izgleda kao koplje, a iste su duzine.
 
Biti ce zanimljivo vidjeti koliko ce se dobiti na brzini sa smanjenim otporom trupa ..   :
 
 

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #8
Eto, i sve riješeno u 8 postova!! Mrak, jedva čekam prvi let!

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #9
AAAAAAAAHHHHHHHHHHHHHHH, KAKO je dobar!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! To ja želim!!!!!!!! Di si ga kupio???? Jel na Ebayu?

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #10
Lukas to sam i ja jučer rekao kada sam ga vidio u živo  :'( :'( :'( . Izgleda fantastično i dobra je scala. Mislim da ti se ne isplati sam ulaziti u gradnju tako nečega. Teško ćeš dobiti takav finiš, a uložit ćeš više novca nego što ARF model košta.
 
lp
 
Toni  
 
  
 
 

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #11
Ma vjerujem da ću kupiti model, da ga neću izrađivati jer bi to me izmučilo od posla. Teško da od mogu napraviti bolji od onoga što je već netko 200 napravio. isto kao i motor samo što se ipak motor može u samogradnji napraviti malo jeftinije od onoga što se prodaje. Dakako , motor je skuplji od modela, mislim na školjku.

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #12
Lukas, to je Fly Eagle Jet 1/8  F-16.
Ima vise informacija na:  http://www.flyeaglejet.com/en/F16Advanced.html
Duzina trupa je 190 cm, raspon krila 137 cm, a ofarban je u Tiger Meet ( No.AF16A4).
Na slici izgleda pomalo bezveze, medutim u zivo je stvarno impresivan.
 
Gradnja modela od balze nije previse komplicirana, cak je takav model malo cvrsci i laksi od kompozitnih, medutim trebati ce malo vremena da se sve to iskompletira i zavrsi.
Osobno, volim sam izraditi model i sloziti ga bas onako kako hocu, medutim ako ti se neda i nemas vremena onda jednostavno nabavi ARF.
 
 

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #13
što je to ARF? neka pjena, što li? Ma od balze mi nebi bio problem složiti model, znam i ja ali da ga radim od stakloplastike to bi me izmučilo prokleto. Prvo pozitiv , pa negativ pa opet pozitiv...ma u ku.... Za to nemam niti živaca niti vremena jer me to ne usrećuje.  Od balze i špera bi se dalo razgovarati, još ukomponirati i aluminij i to je dovoljno. Zato jesam otvorio ovu temu da čujem od vas iskusnih modelara vaše savjete koji mi puno znače i svakmi danom ssam pametniji što se toga tiče. vjerujem da se tu ima kaj raditi i sa balzom.
Daj napiši od čega je taj tvoj F-16, koji materijali su noseći, remenjača i slično. 1/8 je mjerilo koje meni treba, 1/6 mi je stvarno preveliko.

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #14
Sada sam ga malo bolje pogledao, to je to što meni treba. točka. Na to se ide. E sada što bi bilo težem,  ovakav model ili napravljen od balze špera i slično?? :-\